Aktivt företag
WZ Jewellery AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-01
Guldsmedsvaror & Smycken.
- Registrerat
- 26 november 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 32120 Tillverkning av smycken, guld- och silversmedsvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 74200 Fotoverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Forsstenagatan 4 A
- Postnummer & ort
- 41651 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- WZ Jewellery ABReg 2014-11-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
561 tkr
▼ 20,5 %Årets resultat
227 tkr
▲ 47,5 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 26,4 %Eget kapital
891 tkr
▲ 34,2 %Soliditet
84,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,0 mkr
▲ 34,5 %Totala skulder
153 tkr
▼ 28,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 560 614 | 705 271 | 689 584 | 468 515 | 402 153 |
| Övriga externa kostnader | 90 737 | 78 616 | 66 842 | 85 325 | 96 532 |
| Personalkostnader | 72 653 | 295 439 | 397 882 | 372 914 | 257 259 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 377 367 | 241 064 | 228 228 | 44 894 | −101 703 |
| Resultat e. fin. poster | 377 036 | 241 050 | 228 233 | 44 826 | −101 839 |
| Resultat före skatt | 287 036 | 194 050 | 184 233 | 44 826 | −101 839 |
| Årets resultat | 226 952 | 153 899 | 156 782 | 44 826 | −101 839 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 224 746 | 968 699 | 673 994 | 740 570 | 712 347 |
| Kassa & bank | 1 006 532 | 748 332 | 502 661 | 596 394 | 549 199 |
| Summa tillgångar | 1 224 746 | 968 699 | 673 994 | 740 570 | 712 347 |
| Eget kapital | 890 667 | 663 715 | 509 816 | 353 034 | 308 207 |
| Långfristiga skulder | 68 398 | 102 878 | 50 282 | 337 722 | - |
| Kortfristiga skulder | 84 681 | 111 106 | 69 896 | 49 814 | 404 140 |
| Soliditet (%) | 84,5 % | 76,0 % | 80,8 % | 47,7 % | 43,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 20,5 % jämfört med 2023, till 561 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 227 tkr, en nettomarginal på 40,5 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 84,5 % vid årets slut, upp från 47,7 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 39 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av smycken, guld- och silversmedsvaror (SNI 32120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
67,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
40,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−20,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+8,7 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
25,5 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
561 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-07
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 013 Delivery ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB