Aktivt företag
X i Sverige AB
Översikt
Bolaget ska bedriva byggentreprenadverksamhet, möbeldesign och möbelsnickeri, äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 januari 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Petterstorp 9
- Postnummer & ort
- 64591 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- X i Sverige ABReg 2019-04-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,9 mkr
▼ 49,5 %Årets resultat
30 tkr
▼ 57,1 %Tillgångar
1,8 mkr
▲ 32,6 %Eget kapital
543 tkr
▲ 5,8 %Soliditet
30,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
7 tkr
▼ 14,5 %Totala skulder
1,3 mkr
▲ 48,4 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 949 028 | 3 862 034 | 4 868 000 | 5 583 000 | 6 463 738 |
| Övriga externa kostnader | 1 376 748 | 1 139 804 | - | - | 1 365 692 |
| Personalkostnader | 1 111 347 | 2 357 616 | - | - | 2 484 081 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 061 219 | −1 099 300 | - | - | −218 802 |
| Resultat e. fin. poster | −1 105 381 | −1 131 024 | −452 000 | −614 000 | −230 853 |
| Resultat före skatt | 29 613 | 68 976 | - | - | −210 975 |
| Årets resultat | 29 613 | 68 976 | - | - | −210 975 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 474 141 | 164 011 | - | - | 870 253 |
| Omsättningstillgångar | 1 357 780 | 1 217 895 | - | - | 3 028 826 |
| Kassa & bank | 6 737 | 7 880 | - | - | 4 239 |
| Summa tillgångar | 1 831 921 | 1 381 906 | - | - | 3 899 079 |
| Eget kapital | 543 351 | 513 738 | - | - | 510 963 |
| Långfristiga skulder | 593 907 | 396 385 | - | - | 783 173 |
| Kortfristiga skulder | 694 663 | 471 783 | - | - | 2 604 943 |
| Soliditet (%) | 30,0 % | 37,0 % | 10,0 % | 7,0 % | 13,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 6,5 mkr (2022) till 1,9 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 30 tkr, en nettomarginal på 1,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 30,0 % vid årets slut, upp från 7,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 57 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−54,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−49,5 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−25,9 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
5,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,95
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
975 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-03-31)
Registrerad: 2026-10-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-09-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-10-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-03-31)
Registrerad: 2023-12-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-03-31)
Registrerad: 2022-10-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-03-31)
Registrerad: 2021-09-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB