Aktivt företag
X-Line Försäljning AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-17
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning inom säkerhetsprodukter, säkerhetssystem samt byggnadstekniska tjänster inom tak och fallskydd samt vajersystem, försäljning av metallprodukter för säkerhets- samt arkitektoniska lösningar, förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 december 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46841 Partihandel med järnhandelsvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Nygatan 6C
- C/o
- Kuststadens ekonomi
- Postnummer & ort
- 89133 ÖRNSKÖLDSVIK
- Registrerat namn
- X-Line Försäljning ABReg 2020-12-30
- Registrerat namn
- Tak-XReg 2023-01-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
29,7 mkr
▲ 11,5 %Årets resultat
142 tkr
▼ 90,9 %Tillgångar
6,5 mkr
▼ 10,7 %Eget kapital
1,4 mkr
▼ 36,4 %Anställda
4
Medelantal
Totala skulder
5,1 mkr
▲ 0,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 29 652 571 | 26 599 186 | 15 779 903 | 2 434 933 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 5 659 931 | 4 960 761 | 4 235 604 | 209 692 | - |
| Personalkostnader | 3 753 579 | 3 390 044 | 1 256 415 | 1 097 559 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 375 133 | 2 111 169 | 770 963 | 11 980 | - |
| Resultat e. fin. poster | 277 041 | 2 029 120 | 765 303 | 7 216 | 0 |
| Resultat före skatt | 277 041 | 2 029 120 | 765 303 | 7 216 | - |
| Årets resultat | 142 478 | 1 569 539 | 596 602 | 2 410 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 947 226 | 1 644 053 | 474 608 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 565 746 | 5 645 933 | 2 239 697 | 1 278 200 | - |
| Kassa & bank | - | - | 745 422 | 250 685 | - |
| Summa tillgångar | 6 512 972 | 7 289 986 | 2 714 305 | 1 278 200 | - |
| Eget kapital | 1 411 029 | 2 218 551 | 649 012 | 52 410 | - |
| Långfristiga skulder | 359 223 | 882 555 | 0 | 62 494 | - |
| Kortfristiga skulder | 4 742 720 | 4 188 880 | 2 065 293 | 1 163 296 | - |
| Soliditet (%) | - | - | 23,9 % | 4,1 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 2,4 mkr (2021) till 29,7 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 142 tkr, en nettomarginal på 0,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,96).
- Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med järnhandelsvaror (SNI 46841). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+130,1 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
10,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
7,4 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örnsköldsvik
Andra registrerade bolag med säte i Örnsköldsvik.
- 02GRUPPEN ABAB
- 10:ans Minilivs ABAB
- 3 L Förvaltning ABAB
- 3L Glas & Bygg ABAB
- 414 Gruppen ABAB
- 4150132 Örnsköldsvik ABAB
- 4sturefour Future ABAB
- A Norbergs Montage & Svets AktiebolagAB