Aktivt företag
X9 Konsult AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Uthyrning och förvaltning av fastigheter, konsult inom tobaksbranschen samt personaluthyrning.
- Registrerat
- 2 mars 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47122 Övrig detaljhandel med brett sortiment
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box:104
- Postnummer & ort
- 42423 ANGERED
- Registrerat namn
- X9 Konsult ABReg 2023-12-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,1 mkr
▲ 264,5 %Årets resultat
1,6 mkr
▲ 170,3 %Tillgångar
6,4 mkr
▲ 8,2 %Eget kapital
5,7 mkr
▲ 39,1 %Soliditet
88,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
13 tkr
▲ 89,0 %Totala skulder
728 tkr
▼ 60,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 067 325 | 1 115 850 | 250 068 | 1 | −1 |
| Övriga externa kostnader | 1 386 100 | 301 695 | 274 268 | 307 416 | - |
| Personalkostnader | 932 215 | 640 013 | 136 676 | 9 682 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 016 138 | 712 632 | 277 454 | −97 452 | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 014 913 | 711 453 | 3 626 853 | −98 004 | −329 020 |
| Resultat före skatt | 2 014 913 | 711 453 | 3 626 853 | −98 004 | - |
| Årets resultat | 1 599 671 | 591 784 | 3 626 853 | −98 004 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 339 891 | 4 460 991 | 4 156 564 | 1 240 490 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 076 009 | 1 468 003 | 1 822 450 | 1 477 077 | - |
| Kassa & bank | 12 776 | 6 761 | 19 898 | 478 | - |
| Summa tillgångar | 6 415 900 | 5 928 994 | 5 979 014 | 2 717 567 | - |
| Eget kapital | 5 687 744 | 4 088 072 | 3 896 288 | 269 435 | - |
| Långfristiga skulder | −186 715 | 1 491 601 | 1 929 616 | 1 820 043 | - |
| Kortfristiga skulder | 914 871 | 349 321 | 153 110 | 628 089 | - |
| Soliditet (%) | 88,7 % | 69,0 % | 65,2 % | 9,9 % | 16,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 250 tkr (2022) till 4,1 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 1,6 mkr, en nettomarginal på 39,3 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 88,7 % vid årets slut, upp från 9,9 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig detaljhandel med brett sortiment (SNI 47122). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
49,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
39,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+264,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+303,3 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
28,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,27
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Angered
Andra registrerade bolag med säte i Angered.
- 24 Holding ABAB
- 24 Lab ABAB
- 24 tänder ABAB
- 2D TRANSPORT I GBG ABAB
- 2Partners ABAB
- 2S bygg och akustik ABAB
- 3 Flow Consulting ABAB
- 3-Stads Holding ABAB