Aktivt företag

XIII Holding AB

AB Org.nr 5591162614
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-07

Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta aktier och andra värdepapper, förvalta lös och fast egendom, samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
20 juni 2017
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 64991 Investmentverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Drottninggatan 29
C/o
C/o Conlega AB
Postnummer & ort
11151 STOCKHOLM
Registrerat namn
XIII Holding ABReg 2017-07-14

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
202 tkr
▲ 6954,6 %
Årets resultat
439 tkr
▲ 114,8 %
Tillgångar
2,2 mkr
▲ 152,9 %
Eget kapital
1,0 mkr
▲ 74,5 %
Soliditet
49,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
15 tkr
▼ 62,2 %
Totala skulder
1,1 mkr
▲ 323,6 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 202 254 2 867 236 550 0 19 000
Övriga externa kostnader 16 619 30 126 57 888 11 147 -
Personalkostnader - - - - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 185 635 −27 602 178 662 −11 147 -
Resultat e. fin. poster 514 139 −2 993 109 177 589 2 714 202 188 000
Resultat före skatt 467 849 −2 966 163 135 713 2 714 202 -
Årets resultat 439 242 −2 966 163 109 836 2 714 202 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 2 152 840 783 054 3 850 441 3 866 077 -
Omsättningstillgångar 24 753 77 950 170 571 13 675 -
Kassa & bank 14 924 39 523 0 1 707 -
Summa tillgångar 2 177 593 861 004 4 021 012 3 879 752 -
Eget kapital 1 028 465 589 223 3 555 386 3 445 550 -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 1 087 908 256 851 423 750 434 202 -
Soliditet (%) 49,5 % 69,8 % 89,2 % 88,8 % 63,9 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Årets resultat blev en vinst på 439 tkr, en nettomarginal på 217,2 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 49,5 % vid årets slut, ned från 88,8 % (2021).
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,02).
  • Omsättningen var högre än hos 46 % av bolagen med samma huvudbransch, investmentverksamhet (SNI 64991). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
91,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
217,2 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−7,5 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
42,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,02
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför XIII Holding AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-14

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-15 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-12 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-16 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →