Aktivt företag
XL-Bygg Faringe AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva sågverk och försäljning av byggnadsmaterial samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 april 1968
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47521 Detaljhandel med virke och byggvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Packstensgränd 25
- Postnummer & ort
- 16250 VÄLLINGBY
- Registrerat namn
- XL-Bygg Faringe ABReg 2010-01-20
- Registrerat namn
- XL-Bygg CityReg 2013-04-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
43,3 mkr
▼ 26,7 %Årets resultat
-2,8 mkr
▼ 503,4 %Tillgångar
13,8 mkr
▼ 17,6 %Eget kapital
2,7 mkr
▼ 51,2 %Soliditet
20,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
12
Medelantal
Kassa & bank
174 tkr
▲ 689,4 %Totala skulder
11,1 mkr
▼ 1,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 43 324 181 | 59 144 417 | 70 114 927 | 72 095 648 |
| Övriga externa kostnader | 6 411 247 | 7 435 272 | - | - |
| Personalkostnader | 8 244 152 | 8 730 434 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −2 459 021 | 1 047 461 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −2 843 102 | 930 602 | 968 853 | 5 616 252 |
| Resultat före skatt | −2 843 102 | 930 602 | - | - |
| Årets resultat | −2 843 102 | 704 705 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 060 543 | 1 129 179 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 12 775 480 | 15 661 471 | - | - |
| Kassa & bank | 174 276 | 22 077 | - | - |
| Summa tillgångar | 13 836 023 | 16 790 650 | - | - |
| Eget kapital | 2 704 599 | 5 547 701 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 11 131 424 | 11 242 949 | - | - |
| Soliditet (%) | 20,0 % | 33,0 % | 21,0 % | 19,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 72,1 mkr (2021) till 43,3 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 2,8 mkr, en nettomarginal på −6,6 %.
- Soliditeten var 20,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med virke och byggvaror (SNI 47521). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−5,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−6,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−26,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−15,6 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
−105,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,6 mkr
12 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-14
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Vällingby
Andra registrerade bolag med säte i Vällingby.
- 000 FlyttGiganten ABAB
- 021 Förvaltning ABAB
- 08 Bygg Solution ABAB
- 162 Gruppen ABAB
- 17 Persson Corporation ABAB
- 2Bangali ABAB
- 2themoon ABAB
- 2Work Sverige ABAB