Aktivt företag
Yes Box Falun AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-14
Bolaget ska bedriva gym och friskvårdsaktiviteter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 april 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93120 Sportklubbars och idrottsföreningars verksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Erik Tengerströms väg 11
- C/o
- c/o Kristian Leijon
- Postnummer & ort
- 79176 FALUN
- Registrerat namn
- Yes Box Falun ABReg 2021-06-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,0 mkr
▲ 11,1 %Årets resultat
161 tkr
▼ 11,7 %Tillgångar
454 tkr
▼ 11,0 %Eget kapital
218 tkr
▼ 6,1 %Soliditet
51,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
235 tkr
▼ 2,1 %Totala skulder
216 tkr
▼ 16,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 043 327 | 938 845 | 903 000 | 1 027 732 |
| Övriga externa kostnader | 334 043 | 349 791 | - | 452 556 |
| Personalkostnader | 294 256 | 165 380 | - | 378 089 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 204 889 | 244 779 | - | 26 662 |
| Resultat e. fin. poster | 204 263 | 243 638 | 33 000 | 17 044 |
| Resultat före skatt | 204 263 | 233 638 | - | 17 044 |
| Årets resultat | 160 923 | 182 221 | - | 8 875 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 131 506 | 220 248 | - | 368 059 |
| Omsättningstillgångar | 322 639 | 289 927 | - | 85 521 |
| Kassa & bank | 235 277 | 240 400 | - | 20 618 |
| Summa tillgångar | 454 145 | 510 175 | - | 453 580 |
| Eget kapital | 217 708 | 231 785 | - | 33 875 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 216 437 | 258 390 | - | 419 705 |
| Soliditet (%) | 51,0 % | 49,0 % | 12,0 % | 7,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 903 tkr (2023) till 1,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 161 tkr, en nettomarginal på 15,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 51,0 % vid årets slut, upp från 7,5 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 47 % av bolagen med samma huvudbransch, sportklubbars och idrottsföreningars verksamhet (SNI 93120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+7,5 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
73,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,49
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-19
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 08 innovation group ABAB
- 100 Procent Proffs Trä & Byggvaror ABAB
- 10Ben ABAB
- 12Aima ABAB
- 1337 Måleri ABAB
- 1337 Sourcing ABAB
- 1st Brandskydd Syd ABAB
- 22 Åndberg Bil ABAB