Aktivt företag
Yezdan AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva restaurangsverksamhet.
- Registrerat
- 11 januari 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Storgatan 24
- Postnummer & ort
- 64530 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Yezdan ABReg 2019-01-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,8 mkr
▲ 2,5 %Årets resultat
160 tkr
▲ 167,9 %Tillgångar
2,3 mkr
▲ 0,4 %Eget kapital
992 tkr
▲ 4,0 %Soliditet
42,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
586 tkr
▲ 223,0 %Totala skulder
1,3 mkr
▼ 2,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 837 844 | 6 668 694 | 7 001 621 | 6 477 526 | 6 523 996 |
| Övriga externa kostnader | 1 675 337 | 1 451 395 | 1 287 420 | - | - |
| Personalkostnader | 1 783 922 | 2 551 226 | 2 498 933 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 228 916 | −229 644 | 87 176 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 200 935 | −234 955 | 80 957 | 253 879 | 362 651 |
| Resultat före skatt | 200 935 | −234 955 | 80 957 | - | - |
| Årets resultat | 159 542 | −234 955 | 63 476 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 360 000 | 1 560 000 | 1 560 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 973 113 | 764 733 | 590 490 | - | - |
| Kassa & bank | 585 596 | 181 313 | 152 223 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 333 113 | 2 324 733 | 2 150 490 | - | - |
| Eget kapital | 991 702 | 953 715 | 2 052 490 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | 0 | −863 820 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 341 411 | 1 371 018 | 961 820 | - | - |
| Soliditet (%) | 42,5 % | 41,0 % | 95,4 % | 91,0 % | 16,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 2,5 % jämfört med 2024, till 6,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 160 tkr, en nettomarginal på 2,3 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 42,5 % vid årets slut, ned från 91,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,73).
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+1,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
16,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,73
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-02-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB