Aktivt företag

YM mat och vin AB

AB Org.nr 5594336645
← Tillbaka

Översikt

Verksamhet skall bedrivas som restaurang & bar samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
10 maj 2023
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 56110 Restaurangverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Stora torg 13d
Postnummer & ort
24130 ESLÖV
Registrerat namn
YM mat och vin ABReg 2023-06-05

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
2,8 mkr
▼ 31,6 %
Årets resultat
11 tkr
▼ 77,2 %
Tillgångar
531 tkr
▼ 15,0 %
Eget kapital
160 tkr
▲ 7,7 %
Soliditet
30,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
17 tkr
▼ 55,3 %
Totala skulder
371 tkr
▼ 22,1 %
Nyckeltal 202520242023
Resultaträkning
Nettoomsättning 2 758 690 4 035 511 1 456 433
Övriga externa kostnader 865 828 1 076 069 510 822
Personalkostnader 565 931 933 804 138 991
Avskrivningar - - -
Rörelseresultat 15 464 63 839 92 559
Resultat e. fin. poster 14 895 63 683 92 508
Resultat före skatt 14 895 63 683 92 508
Årets resultat 11 488 50 357 73 301
Balansräkning
Anläggningstillgångar 357 373 429 793 339 543
Omsättningstillgångar 173 496 194 557 279 117
Kassa & bank 17 419 38 988 141 293
Summa tillgångar 530 869 624 350 618 660
Eget kapital 160 146 148 658 98 301
Långfristiga skulder - - -
Kortfristiga skulder 370 723 475 692 520 359
Soliditet (%) 30,2 % 23,8 % 15,9 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 31,6 % jämfört med 2024, till 2,8 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 11 tkr, en nettomarginal på 0,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 30,2 % vid årets slut, upp från 15,9 % (2023).
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,47).
  • Omsättningen var högre än hos 43 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−31,6 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
7,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,47
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför YM mat och vin AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-23 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-09 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Eslöv

Andra registrerade bolag med säte i Eslöv.

Alla företag i Eslöv →