Aktivt företag
Yngves Transporter Aktiebolag
Översikt
Akitebolaget ska bedriva transport och lokalvård samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 juni 1972
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 24231 HÖRBY
- Registrerat namn
- Yngves Transporter AktiebolagReg 1995-04-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,2 mkr
▼ 35,7 %Årets resultat
-135 tkr
▼ 202,7 %Tillgångar
604 tkr
▼ 15,3 %Eget kapital
295 tkr
▼ 31,4 %Soliditet
49,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
61 tkr
▼ 65,3 %Totala skulder
310 tkr
▲ 8,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 150 665 | 1 789 909 | 1 292 246 | 1 269 000 | 1 288 000 |
| Övriga externa kostnader | 408 139 | 322 008 | 200 145 | - | - |
| Personalkostnader | 625 903 | 929 235 | 552 833 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −131 415 | 170 625 | 202 550 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −134 636 | 167 279 | 200 168 | −42 000 | −4 000 |
| Resultat före skatt | −134 636 | 167 279 | 200 168 | - | - |
| Årets resultat | −134 636 | 131 139 | 165 797 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 163 841 | 130 000 | 130 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 440 465 | 583 558 | 412 854 | - | - |
| Kassa & bank | 60 692 | 175 152 | 77 968 | - | - |
| Summa tillgångar | 604 306 | 713 558 | 542 854 | - | - |
| Eget kapital | 294 662 | 429 298 | 298 159 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 309 644 | 284 260 | 244 695 | - | - |
| Soliditet (%) | 49,0 % | 60,0 % | 55,0 % | 35,0 % | 37,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 35,7 % jämfört med 2024, till 1,2 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 135 tkr, en nettomarginal på −11,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 49,0 % vid årets slut, upp från 35,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 32 % av bolagen med samma huvudbransch, vägtransport, godstrafik (SNI 49410). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−11,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−11,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−35,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−2,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−45,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,42
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
575 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hörby
Andra registrerade bolag med säte i Hörby.
- 350\" Racing ABAB
- 36:an i Hörby AktiebolagAB
- 360degree solutions consulting ABAB
- A & A Sporthorses ABAB
- Å Å Åkeri ABAB
- A Mort ABAB
- A-Frukt AktiebolagAB
- AA Hushållsmaskinsservice ABAB