Yogamottagningen Stockholm AB
Översikt
Bolaget ska ge kurser och behandlingar inom alternativ hälsa, erbjuda konsultationer och rådgivning inom hälsa, yoga och ayurveda samt andra områden, bedriva utbildning och fortbildning inom hälsa och skola, framställa utbildningsmaterial och ordna kurser, workshops och konferenser för företag, anordna hälsoinriktade resor inom och utanför Sverige, bedriva handel med och förvaltning av fastigheter och värdepapper jämte annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96990 Diverse övriga konsumenttjänster
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Rudbecks väg 77
- C/o
- c/o Söder
- Postnummer & ort
- 19251 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- Yogamottagningen Stockholm ABReg 2013-11-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 629 240 | 619 147 | 695 025 | 573 340 | 670 441 |
| Övriga externa kostnader | 511 916 | 572 227 | 633 051 | 424 499 | - |
| Personalkostnader | 258 692 | 245 130 | 252 248 | 254 461 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −42 506 | −94 790 | −232 143 | −81 500 | - |
| Resultat e. fin. poster | −42 468 | −94 594 | −232 166 | −81 576 | −7 492 |
| Resultat före skatt | −42 468 | −94 594 | −232 166 | −81 576 | - |
| Årets resultat | −42 468 | −94 594 | −232 166 | −81 576 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 74 915 | 112 369 | 149 823 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 270 539 | 214 153 | 183 363 | 380 884 | - |
| Kassa & bank | 248 591 | 189 795 | 101 516 | 380 040 | - |
| Summa tillgångar | 345 454 | 326 522 | 333 186 | 380 884 | - |
| Eget kapital | 53 266 | 50 734 | 50 328 | 50 494 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 292 188 | 275 788 | 282 858 | 330 390 | - |
| Soliditet (%) | 15,4 % | 15,5 % | 15,1 % | 13,3 % | 20,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 1,6 % jämfört med 2023, till 629 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 42 tkr, en nettomarginal på −6,7 %. Samtliga de senaste 4 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 15,4 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,93).
- Omsättningen var högre än hos 53 % av bolagen med samma huvudbransch, diverse övriga konsumenttjänster (SNI 96990). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 10D Transformation ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 129 Media ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB