Yolita AB
Översikt
Bolaget ska bedriva verksamhet inom marknadsföring och media. Verksamheten omfattar strategisk och operativ marknadsföring, innehållsproduktion, hantering av sociala medier såsom Instagram, rådgivning och konsulttjänster inom marknadsföring, kommunikation och digitala medier. Bolaget ska även erbjuda varumärkesutveckling, kampanjplanering, annonsering i digitala kanaler samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 september 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47712 Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 23631 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- Yolita ABReg 2020-10-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 463 | 445 626 | 754 122 | 327 476 | 734 464 |
| Övriga externa kostnader | 32 066 | 167 007 | 244 202 | - | - |
| Personalkostnader | 4 595 | 4 395 | 0 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −46 371 | −45 991 | 100 159 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −45 885 | −45 849 | 99 286 | 8 388 | 151 971 |
| Resultat före skatt | −45 885 | −45 849 | 99 286 | - | - |
| Årets resultat | −45 885 | −45 849 | 66 702 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 165 377 | 256 114 | 372 359 | - | - |
| Kassa & bank | 163 281 | 194 489 | 302 641 | - | - |
| Summa tillgångar | 165 377 | 256 114 | 372 359 | 341 996 | 409 364 |
| Eget kapital | 102 301 | 148 185 | 194 034 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 63 076 | 107 928 | 178 325 | - | - |
| Soliditet (%) | 61,9 % | 57,9 % | 52,1 % | 37,2 % | 29,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 754 tkr (2023) till 1 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 46 tkr. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 61,9 % vid årets slut, upp från 37,2 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 5 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med kläder (SNI 47712). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 023 Production ABAB
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB