Aktivt företag
YourFlow AB
Översikt
Aktiebolaget skall bedriva försäljning av produkter och tjänster som avser logistik- och produktionsutveckling samt annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Dalsängsgatan 14
- Postnummer & ort
- 64532 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- YourFlow ABReg 2013-12-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,4 mkr
▲ 2,5 %Årets resultat
295 tkr
▲ 1593,0 %Tillgångar
790 tkr
▲ 30,8 %Eget kapital
355 tkr
▲ 12,6 %Soliditet
58,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
246 tkr
▲ 73,5 %Totala skulder
305 tkr
▲ 5,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 424 126 | 2 364 055 | 3 006 843 |
| Övriga externa kostnader | 589 478 | 785 974 | 889 204 |
| Personalkostnader | 1 309 984 | 1 570 433 | 1 436 953 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 516 666 | 1 090 | 680 686 |
| Resultat e. fin. poster | 512 205 | −1 035 | 681 224 |
| Resultat före skatt | 382 205 | −1 035 | 681 224 |
| Årets resultat | 294 847 | −19 748 | 516 552 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 157 882 | 26 234 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 632 286 | 577 699 | 1 034 576 |
| Kassa & bank | 246 382 | 141 995 | 305 764 |
| Summa tillgångar | 790 168 | 603 933 | 1 034 576 |
| Eget kapital | 355 467 | 315 620 | 635 369 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 304 701 | 288 313 | 399 207 |
| Soliditet (%) | 58,0 % | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 2,5 % jämfört med 2024, till 2,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 295 tkr, en nettomarginal på 12,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 58,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
21,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−10,2 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
82,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB