Yowill food AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva dietist och träningsverksamhet, kostrådgivning och kostbehandling samt föreläsningar och kurser i anslutning härtill. Handel med livsmedel, böcker och onlineverktyg. Handel med värdepapper, äga och förvalta andelar i andra bolag. Handel med och äga bostadsrätter. Handel med och äga fast egendom samt fastighetsförvaltning, samt ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 juni 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86999 Annan övrig hälso- och sjukvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 13432 GUSTAVSBERG
- Registrerat namn
- Yowill food ABReg 2018-06-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 252 786 | 202 946 | 472 565 | 353 000 | 460 000 |
| Övriga externa kostnader | 6 335 | 6 453 | 5 210 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 120 059 | 95 020 | 231 073 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 129 028 | 289 817 | 231 260 | 170 000 | 217 000 |
| Resultat före skatt | 129 028 | 289 817 | 231 260 | - | - |
| Årets resultat | 102 450 | 270 243 | 183 660 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 50 000 | 50 000 | 50 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 731 409 | 518 023 | 651 097 | - | - |
| Kassa & bank | 434 862 | 426 952 | 505 397 | - | - |
| Summa tillgångar | 781 409 | 568 023 | 701 097 | - | - |
| Eget kapital | 420 494 | 448 044 | 372 801 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 360 915 | 119 979 | 328 296 | - | - |
| Soliditet (%) | 54,0 % | 79,0 % | 53,0 % | 39,0 % | 51,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 24,6 % jämfört med 2024, till 253 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 102 tkr, en nettomarginal på 40,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 54,0 % vid årets slut, upp från 39,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 36 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig hälso- och sjukvård (SNI 86999). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Gustavsberg
Andra registrerade bolag med säte i Gustavsberg.
- 1234 Entertainment ABAB
- 165 Invest ABAB
- 1Marketing ABAB
- 2gether Produktions ABAB
- 2JLPS Holding ABAB
- 2MABYGG AKTIEBOLAGAB
- 2See ABAB
- 3x Bygg & Konstruktion AktiebolagAB