Aktivt företag
YSP Livs och Tobak AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Försäljning av tobak, tidningar, lösgodis och konfektyr.
- Registrerat
- 8 augusti 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47242 Detaljhandel med konfektyrer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fenix väg 4-14
- C/o
- c/o BSM LIVS OCH TOBAK
- Postnummer & ort
- 13444 GUSTAVSBERG
- Registrerat namn
- YSP Livs och Tobak ABReg 2022-08-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,0 mkr
▼ 3,6 %Årets resultat
105 tkr
▼ 58,0 %Tillgångar
1,4 mkr
▼ 1,4 %Eget kapital
576 tkr
▲ 22,2 %Soliditet
40,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
267 tkr
▼ 28,5 %Totala skulder
849 tkr
▼ 12,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 7 999 931 | 8 295 381 | 3 921 886 |
| Övriga externa kostnader | 765 144 | 662 306 | 322 903 |
| Personalkostnader | 682 366 | 851 886 | 287 468 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 173 860 | 325 587 | 256 624 |
| Resultat e. fin. poster | 133 913 | 314 204 | 249 343 |
| Resultat före skatt | 133 913 | 314 204 | 249 343 |
| Årets resultat | 104 635 | 248 964 | 197 703 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 760 155 | 876 110 | 670 850 |
| Omsättningstillgångar | 665 539 | 570 551 | 633 022 |
| Kassa & bank | 266 859 | 373 161 | 407 488 |
| Summa tillgångar | 1 425 694 | 1 446 661 | 1 303 872 |
| Eget kapital | 576 302 | 471 667 | 222 703 |
| Långfristiga skulder | 503 347 | 381 340 | 819 842 |
| Kortfristiga skulder | 346 045 | 593 654 | 261 327 |
| Soliditet (%) | 40,4 % | 32,6 % | 17,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 3,6 % jämfört med 2024, till 8,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 105 tkr, en nettomarginal på 1,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 40,4 % vid årets slut, upp från 17,1 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med konfektyrer (SNI 47242). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,6 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
18,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,92
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,7 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Gustavsberg
Andra registrerade bolag med säte i Gustavsberg.
- 1234 Entertainment ABAB
- 165 Invest ABAB
- 1Marketing ABAB
- 2JLPS Holding ABAB
- 2MABYGG AKTIEBOLAGAB
- 2See ABAB
- 3x Bygg & Konstruktion AktiebolagAB
- 52 Networks ABAB