Aktivt företag

Ystad Bilvård AB

AB Org.nr 5591676498
← Tillbaka

Översikt

Bolaget kommer huvudsakligen att utföra bilvårdtjänster. Även däckbyte, service och andra relaterade tjänster för motordrivna fordon.

Registrerat
10 augusti 2018
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Bronsgatan 2
Postnummer & ort
27139 YSTAD
Registrerat namn
Ystad Bilvård ABReg 2018-08-10

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,5 mkr
▲ 7,7 %
Årets resultat
467 tkr
▲ 9,5 %
Tillgångar
790 tkr
▼ 11,2 %
Eget kapital
718 tkr
▼ 9,0 %
Soliditet
91,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
633 tkr
▼ 15,3 %
Totala skulder
72 tkr
▼ 28,3 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 536 183 1 426 100 1 101 844 1 049 054 1 231 988
Övriga externa kostnader 527 404 581 940 531 046 - -
Personalkostnader 530 014 360 583 204 265 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 469 060 538 251 399 085 - -
Resultat e. fin. poster 466 508 536 652 396 685 303 770 309 445
Resultat före skatt 466 508 536 652 396 685 - -
Årets resultat 466 508 426 102 263 517 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 43 125 43 125 43 125 - -
Omsättningstillgångar 747 366 846 838 640 097 - -
Kassa & bank 632 857 746 916 430 628 - -
Summa tillgångar 790 491 889 963 683 222 - -
Eget kapital 718 201 789 193 591 840 - -
Långfristiga skulder 37 004 - - - -
Kortfristiga skulder 35 286 100 770 91 382 - -
Soliditet (%) 91,0 % 88,7 % 86,6 % 75,0 % 67,2 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,0 mkr (2022) till 1,5 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 467 tkr, en nettomarginal på 30,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 91,0 % vid årets slut, upp från 75,0 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
30,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
30,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+7,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
65,0 %
Årets resultat / eget kapital

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Ystad Bilvård AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-08-21 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-11 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-08-02 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-08-18 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-19 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-18 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Ystad

Andra registrerade bolag med säte i Ystad.

Alla företag i Ystad →