Aktivt företag
Ystads nöjesproduktion AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva eventverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 november 1995
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74990 All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- Bransch (SNI)
- SNI 01430 Uppfödning av hästar och andra hästdjur
- Bransch (SNI)
- SNI 93191 Tävling med hästar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Patrullstigen 8
- C/o
- Ystads Nöjesproduktion AB
- Postnummer & ort
- 27160 YSTAD
- Registrerat namn
- Ystads nöjesproduktion ABReg 2011-02-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
22 tkr
▲ 125,0 %Årets resultat
55 tkr
▼ 91,7 %Tillgångar
395 tkr
▼ 53,1 %Eget kapital
386 tkr
▼ 53,5 %Soliditet
97,9 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
360 tkr
▲ 195,4 %Totala skulder
8 tkr
▼ 24,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 22 499 | 9 999 | 41 284 | 41 000 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 31 375 | 21 085 | 8 609 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −16 077 | −4 392 | 32 675 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 55 289 | 663 587 | 32 675 | 30 000 | 0 |
| Resultat före skatt | 55 289 | 663 587 | 32 675 | - | - |
| Årets resultat | 55 289 | 663 587 | 25 876 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 30 200 | 30 200 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 394 730 | 811 918 | 159 509 | - | - |
| Kassa & bank | 360 436 | 122 005 | 128 257 | - | - |
| Summa tillgångar | 394 730 | 842 118 | 189 709 | - | - |
| Eget kapital | 386 475 | 831 186 | 167 599 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 8 255 | 10 932 | 22 110 | - | - |
| Soliditet (%) | 97,9 % | 98,7 % | 88,3 % | 95,6 % | 65,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 55 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 97,9 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 7 % av bolagen med samma huvudbransch, all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik (SNI 74990). Se de största bolagen i branschen
Avkastning på eget kapital
14,3 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-08-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-05
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB