Aktivt företag
Ystads Ostkällare AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-02
Försäljning av ost och charkuterier, kex och marmelad.
- Registrerat
- 7 april 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47272 Detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gjuterigatan 44
- Postnummer & ort
- 27144 YSTAD
- Registrerat namn
- Ystads Ostkällare ABReg 2017-11-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,7 mkr
▲ 6,9 %Årets resultat
192 tkr
▲ 65,3 %Tillgångar
916 tkr
▲ 24,0 %Eget kapital
488 tkr
▲ 40,9 %Soliditet
55,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
628 tkr
▲ 26,2 %Totala skulder
398 tkr
▲ 9,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 682 032 | 3 443 503 | 3 212 233 | 2 809 000 | 2 619 000 |
| Övriga externa kostnader | 331 243 | 355 505 | 324 272 | - | - |
| Personalkostnader | 1 039 480 | 968 524 | 905 368 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 241 544 | 144 235 | 193 590 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 241 681 | 147 219 | 196 017 | 73 000 | 132 000 |
| Resultat före skatt | 241 681 | 147 219 | 196 017 | - | - |
| Årets resultat | 191 663 | 115 978 | 155 481 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 915 807 | 738 785 | 660 628 | - | - |
| Kassa & bank | 628 058 | 497 686 | 426 122 | - | - |
| Summa tillgångar | 915 807 | 738 785 | 660 628 | - | - |
| Eget kapital | 488 095 | 346 431 | 300 454 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 397 712 | 362 354 | 330 174 | - | - |
| Soliditet (%) | 55,9 % | 50,1 % | 49,1 % | 47,7 % | 52,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 2,6 mkr (2021) till 3,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 192 tkr, en nettomarginal på 5,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 55,9 % vid årets slut, upp från 47,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost (SNI 47272). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+8,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
39,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB
- A & A Trotters ABAB
- A Andebark AktiebolagAB