Aktivt företag

Ytbehandlarna Gune AB

AB Org.nr 5592570575
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-15

Bolaget skall utföra blästrings-, ytbehandling- och måleriarbeten och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva tillverkning av plåt-och järnkonstruktioner.

Registrerat
25 maj 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 25510 Beläggning och överdragning av metall
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Maglekärrsvägen 107
Postnummer & ort
25341 VALLÅKRA
Registrerat namn
Ytbehandlarna Gune ABReg 2020-10-23

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
7,3 mkr
▲ 21,3 %
Årets resultat
951 tkr
▲ 86,3 %
Tillgångar
4,4 mkr
▲ 49,6 %
Eget kapital
1,6 mkr
▲ 40,3 %
Soliditet
50,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
3,4 mkr
▲ 87,6 %
Totala skulder
2,0 mkr
▲ 43,7 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 7 306 003 6 021 780 5 356 446 4 072 782 2 674 206
Övriga externa kostnader 2 004 887 1 537 843 1 476 530 1 897 798 1 246 203
Personalkostnader 2 187 934 2 374 286 1 851 046 1 828 032 822 324
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 1 616 106 863 244 850 206 −12 110 103 804
Resultat e. fin. poster 1 605 859 859 814 836 053 −8 970 100 580
Resultat före skatt 1 199 795 643 814 627 053 1 030 75 580
Årets resultat 950 663 510 259 497 854 707 59 406
Balansräkning
Anläggningstillgångar 21 564 - - - -
Omsättningstillgångar 4 426 677 2 973 078 2 050 752 1 126 383 1 150 369
Kassa & bank 3 411 430 1 818 208 766 466 515 609 610 904
Summa tillgångar 4 448 241 2 973 078 2 050 752 1 126 383 1 150 369
Eget kapital 1 568 889 1 118 226 607 967 110 113 109 406
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 2 033 288 1 414 852 1 218 785 1 001 270 1 015 963
Soliditet (%) 50,4 % 49,4 % 38,3 % 10,8 % 11,2 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 4,1 mkr (2022) till 7,3 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 951 tkr, en nettomarginal på 13,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 50,4 % vid årets slut, upp från 10,8 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 72 % av bolagen med samma huvudbransch, beläggning och överdragning av metall (SNI 25510). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+21,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+21,5 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
60,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
4 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Ytbehandlarna Gune AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-21

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2026-01-08 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-12-03 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-12-07 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2023-01-10 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2022-01-12 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Vallåkra

Andra registrerade bolag med säte i Vallåkra.

Alla företag i Vallåkra →