Aktivt företag
Yttertavle Tak Konsult AB
Översikt
Bolaget ska bedriva besiktningar av tak och ge åtgärdsförslag till dessa besiktningar, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43411 Takarbeten av plåt
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Yttertavle 57
- Postnummer & ort
- 90596 UMEÅ
- Registrerat namn
- Yttertavle Tak Konsult ABReg 2022-11-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
928 tkr
Årets resultat
99 tkr
▲ 264,3 %Tillgångar
5,9 mkr
▲ 205,5 %Eget kapital
1,9 mkr
▲ 1,5 %Soliditet
32,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
5,1 mkr
▲ 236,5 %Totala skulder
4,0 mkr
▲ 6387,3 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 928 102 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 522 349 | 30 427 | 500 | 1 400 | 1 200 |
| Personalkostnader | 455 937 | 32 855 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 94 898 | −63 282 | −500 | −1 400 | −1 200 |
| Resultat e. fin. poster | 142 033 | −60 000 | −500 | 898 600 | −2 114 |
| Resultat före skatt | 142 033 | −60 000 | −500 | 898 600 | −2 114 |
| Årets resultat | 98 588 | −60 000 | −500 | 706 557 | −2 114 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 48 214 | - | 0 | 900 000 | 900 000 |
| Omsättningstillgångar | 5 821 795 | 1 921 609 | 2 506 145 | 1 608 377 | 1 536 833 |
| Kassa & bank | 5 142 145 | 1 528 068 | 2 274 095 | 1 391 896 | 1 336 920 |
| Summa tillgångar | 5 870 009 | 1 921 609 | 2 506 145 | 2 508 377 | 2 436 833 |
| Eget kapital | 1 888 828 | 1 860 240 | 1 920 240 | 1 920 740 | 1 214 183 |
| Långfristiga skulder | 3 667 452 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 313 729 | 61 369 | 585 905 | 587 637 | 1 222 650 |
| Soliditet (%) | 32,2 % | 96,8 % | 76,6 % | 76,6 % | 49,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Årets resultat blev en vinst på 99 tkr, en nettomarginal på 10,6 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 32,2 % vid årets slut, ned från 76,6 % (2020).
Rörelsemarginal
10,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,6 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
5,2 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
928 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Umeå
Andra registrerade bolag med säte i Umeå.
- 0408 Consulting ABAB
- 0day AktiebolagAB
- 100% Åsa ABAB
- 1588 Workwear ABAB
- 195455 Holding ABAB
- 1LS4L ABAB
- 2 R i Umeå ABAB
- 21 Fractal ABAB