Aktivt företag
Z Fotoresor AB
Översikt
Bolaget skall bedriva arrangera och sälja fotoresor och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 februari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 79120 Researrangemang
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Arabygatan 40
- Postnummer & ort
- 35236 VÄXJÖ
- Registrerat namn
- Z Fotoresor ABReg 2014-04-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
6,2 mkr
▲ 8,4 %Årets resultat
328 tkr
▼ 57,3 %Tillgångar
1,7 mkr
▲ 30,8 %Eget kapital
386 tkr
▲ 569,9 %Soliditet
22,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
95 tkr
▲ 677,0 %Totala skulder
1,4 mkr
▲ 6,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 222 825 | 5 740 578 | 7 180 629 | 3 104 833 | 2 359 649 |
| Övriga externa kostnader | 5 253 830 | 1 215 023 | 1 057 177 | 937 685 | 660 003 |
| Personalkostnader | 585 197 | 208 064 | 707 068 | 381 662 | 701 842 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 386 778 | 846 131 | −725 022 | 91 115 | −686 531 |
| Resultat e. fin. poster | 328 143 | 767 943 | −807 655 | 13 257 | −698 502 |
| Resultat före skatt | 328 143 | 767 943 | −807 655 | 13 257 | −698 502 |
| Årets resultat | 328 143 | 767 943 | −807 655 | 13 257 | −698 502 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | - | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 747 010 | 1 335 805 | 1 612 594 | 1 516 530 | 1 432 127 |
| Kassa & bank | 94 550 | 12 168 | 131 318 | 93 268 | 26 456 |
| Summa tillgångar | 1 747 010 | 1 335 805 | 1 612 594 | 1 516 530 | 1 432 127 |
| Eget kapital | 385 727 | 57 584 | −860 359 | 70 296 | 57 039 |
| Långfristiga skulder | 182 706 | 660 367 | 963 003 | 1 153 814 | 754 030 |
| Kortfristiga skulder | 1 178 577 | 617 854 | 1 509 950 | 292 420 | 621 058 |
| Soliditet (%) | 22,1 % | 4,3 % | -53,0 % | 5,0 % | 4,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 8,4 % jämfört med 2023, till 6,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 328 tkr, en nettomarginal på 5,3 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 22,1 % vid årets slut, upp från 5,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 80 % av bolagen med samma huvudbransch, researrangemang (SNI 79120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+8,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+27,4 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
85,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,48
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,1 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Växjö
Andra registrerade bolag med säte i Växjö.
- 1:st Promotion Profil och Presentreklam i Växjö ABAB
- 11:11 Bygg ABAB
- 111 Solutions ABAB
- 140630 & BEZZ INVEST ABAB
- 1407 Consulting ABAB
- 1453 Holding ABAB
- 1927 Holding ABAB
- 1927 Real Estate ABAB