I konkurs
Zaim Restaurang AB
Översikt
Bolaget kommer att bedriva restaurang samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 juni 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Västerled 92C
- Postnummer & ort
- 81150 SANDVIKEN
- Registrerat namn
- Zaim Restaurang ABReg 2021-06-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Pågående processKonkurs, inledd 2026-01-22
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,3 mkr
▼ 7,4 %Årets resultat
143 tkr
▲ 308,3 %Tillgångar
1,3 mkr
▲ 153,5 %Eget kapital
154 tkr
▲ 1270,7 %Soliditet
12,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
62 tkr
▼ 23,6 %Totala skulder
1,1 mkr
▲ 127,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 273 532 | 3 535 034 | 3 861 000 | 2 241 000 | 2 241 018 |
| Övriga externa kostnader | 852 182 | 842 447 | - | - | 521 099 |
| Personalkostnader | 1 175 517 | 1 760 180 | - | - | 583 659 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 267 093 | −2 938 | - | - | 261 307 |
| Resultat e. fin. poster | 167 306 | −68 701 | 180 000 | 204 000 | 204 304 |
| Resultat före skatt | 167 306 | −68 701 | - | - | 204 304 |
| Årets resultat | 143 093 | −68 701 | - | - | 162 219 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 246 027 | 324 039 | - | - | 500 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 004 880 | 169 361 | - | - | 358 447 |
| Kassa & bank | 61 780 | 80 845 | - | - | 311 668 |
| Summa tillgångar | 1 250 907 | 493 400 | - | - | 858 447 |
| Eget kapital | 154 354 | 11 261 | - | - | 187 219 |
| Långfristiga skulder | 897 172 | −148 334 | - | - | 200 000 |
| Kortfristiga skulder | 199 381 | 630 473 | - | - | 471 228 |
| Soliditet (%) | 12,0 % | 2,0 % | 29,0 % | 22,0 % | 22,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 3,9 mkr (2023) till 3,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 143 tkr, en nettomarginal på 4,4 %.
- Soliditeten var 12,0 % vid årets slut, ned från 22,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 50 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−7,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+13,5 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
92,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,04
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-08-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-08-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-09-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sandviken
Andra registrerade bolag med säte i Sandviken.
- 100 procent Ängsullen ABAB
- 100 procent Holding Sandviken ABAB
- 100 procent media Sandviken ABAB
- 128 bitar ABAB
- 3rd Bridge ABAB
- A & I Karlsson Förvaltnings AktiebolagAB
- A THOMIC COMPANY ABAB
- A-BENI BUSINESS ABAB