Aktivt företag
ZB Hassleholm AB
Översikt
Bolaget ska bedriva caférörelse och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 september 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 93119 Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Björklundavägen 2
- Postnummer & ort
- 28133 HÄSSLEHOLM
- Registrerat namn
- ZB Hassleholm ABReg 2022-05-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
10,5 mkr
▼ 2,1 %Årets resultat
111 tkr
▼ 88,0 %Tillgångar
3,6 mkr
▼ 9,8 %Eget kapital
2,5 mkr
▲ 4,7 %Anställda
9
Medelantal
Kassa & bank
1,9 mkr
▼ 39,2 %Totala skulder
846 tkr
▼ 7,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 455 272 | 10 679 408 | 9 905 474 | 7 363 047 | 1 866 048 |
| Övriga externa kostnader | 3 526 539 | 2 979 859 | 2 641 776 | 1 826 249 | 645 070 |
| Personalkostnader | 3 843 669 | 3 349 197 | 2 903 190 | 1 629 954 | 504 382 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −251 707 | 1 175 085 | 1 129 799 | 1 678 413 | −77 090 |
| Resultat e. fin. poster | −251 590 | 1 167 669 | 1 123 568 | 1 676 088 | −80 070 |
| Resultat före skatt | 147 121 | 1 167 669 | 818 756 | 1 276 737 | −80 070 |
| Årets resultat | 110 556 | 920 296 | 649 453 | 1 029 939 | 0 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 888 037 | 177 414 | 185 556 | 154 247 | 74 867 |
| Omsättningstillgångar | 2 712 126 | 3 811 942 | 3 298 248 | 2 161 521 | 487 448 |
| Kassa & bank | 1 852 745 | 3 047 816 | 2 105 243 | 1 663 794 | 415 360 |
| Summa tillgångar | 3 600 163 | 3 989 356 | 3 483 804 | 2 315 768 | 562 315 |
| Eget kapital | 2 480 175 | 2 369 618 | 1 449 322 | 999 869 | 50 000 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 846 034 | 915 575 | 1 330 319 | 916 548 | 512 315 |
| Soliditet (%) | - | - | 57,7 % | 56,9 % | 8,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 2,1 % jämfört med 2023, till 10,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 111 tkr, en nettomarginal på 1,1 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−2,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+12,4 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
4,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,21
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
9 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-11-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hässleholm
Andra registrerade bolag med säte i Hässleholm.
- 1A Avenyen ABAB
- 23:ans Hem & Trägård ABAB
- 2Flow ABAB
- 2Flow Fastighet ABAB
- 2Flow Holding ABAB
- 4CON ABAB
- 4Consult ABAB
- 4max ABAB