Aktivt företag
ZEC AB
Översikt
Bolaget skall bedriva bygg- och byggnadsställningsverksamhet, evenemangsverksamhet, mark- och fastighetsentreprenad samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 november 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 16231 Tillverkning av monteringsfärdiga trähus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Malvavägen 20
- Postnummer & ort
- 18435 ÅKERSBERGA
- Registrerat namn
- ZEC ABReg 2001-10-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
149 tkr
▼ 16,4 %Årets resultat
8 tkr
▼ 29,8 %Tillgångar
7,3 mkr
▲ 3758,1 %Eget kapital
131 tkr
▼ 24,4 %Soliditet
2,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
33 tkr
▲ 8,6 %Totala skulder
7,2 mkr
▲ 41616,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 148 958 | 178 125 | 252 117 | 400 000 | 519 000 |
| Övriga externa kostnader | 147 425 | 51 702 | 151 951 | - | - |
| Personalkostnader | 63 771 | 55 031 | 57 449 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −109 120 | 17 442 | 7 078 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −109 451 | 15 559 | 5 048 | 13 000 | −8 000 |
| Resultat före skatt | 10 549 | 15 559 | 5 048 | - | - |
| Årets resultat | 7 725 | 11 011 | 2 323 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 7 281 765 | 0 | 14 330 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 64 340 | 190 406 | 181 200 | - | - |
| Kassa & bank | 32 998 | 30 385 | 18 763 | - | - |
| Summa tillgångar | 7 346 105 | 190 406 | 195 530 | - | - |
| Eget kapital | 130 835 | 173 110 | 162 099 | - | - |
| Långfristiga skulder | 7 198 050 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 17 220 | 17 296 | 33 431 | - | - |
| Soliditet (%) | 2,0 % | 91,0 % | 83,0 % | 71,0 % | 86,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 519 tkr (2021) till 149 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 8 tkr, en nettomarginal på 5,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 2,0 % vid årets slut, ned från 71,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 14 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av monteringsfärdiga trähus (SNI 16231). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−73,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−16,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−26,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
5,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,74
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
149 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Åkersberga
Andra registrerade bolag med säte i Åkersberga.
- &Svartén ABAB
- 08 Fastighetstjänst ABAB
- 1:100 Interiör ABAB
- 18 Stygn & Formgivning ABAB
- 184 Bygg & Renovering ABAB
- 2 x Holm ABAB
- 24Seven Communication ABAB
- 2motiv8 ABAB