Aktivt företag
ZESS AB
Översikt
Mjukvaruutveckling och programmering av inbyggda system.
- Registrerat
- 20 november 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hovås Hagstig 3
- Postnummer & ort
- 43654 HOVÅS
- Registrerat namn
- ZESS ABReg 2018-11-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,3 mkr
▼ 12,0 %Årets resultat
313 tkr
▲ 9,0 %Tillgångar
2,8 mkr
▼ 4,6 %Eget kapital
1,6 mkr
▲ 0,2 %Soliditet
85,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
2,4 mkr
▼ 2,9 %Totala skulder
209 tkr
▲ 2,3 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 285 998 | 1 461 042 | 1 607 607 | 1 430 000 | 1 444 000 |
| Övriga externa kostnader | 228 878 | 219 411 | 178 394 | - | - |
| Personalkostnader | 822 764 | 816 619 | 784 429 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 226 930 | 425 126 | 644 784 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 264 539 | 496 374 | 708 652 | 602 000 | 658 000 |
| Resultat före skatt | 405 539 | 367 374 | 526 652 | - | - |
| Årets resultat | 313 390 | 287 399 | 413 606 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 783 186 | 2 916 084 | 2 823 744 | - | - |
| Kassa & bank | 2 438 424 | 2 510 684 | 2 380 822 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 783 186 | 2 916 084 | 2 823 744 | - | - |
| Eget kapital | 1 603 612 | 1 600 222 | 1 606 822 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 208 574 | 203 862 | 233 922 | - | - |
| Soliditet (%) | 85,3 % | 85,2 % | 84,5 % | 84,7 % | 85,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,6 mkr (2024) till 1,3 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 313 tkr, en nettomarginal på 24,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 85,3 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
24,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−12,0 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−2,9 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
19,5 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-09-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-09-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-09-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-09-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-08-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-08-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB