Aktivt företag
ZIGZAG BURGER AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-15
Foodtruck där jag ska sälja hamburgare, pommes och dricka.
- Registrerat
- 4 juni 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56120 Mobil restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stora Gatan 8
- Postnummer & ort
- 73130 KÖPING
- Registrerat namn
- ZIGZAG BURGER ABReg 2020-06-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,2 mkr
▼ 12,6 %Årets resultat
62 tkr
▲ 171,0 %Tillgångar
331 tkr
▼ 0,7 %Eget kapital
130 tkr
▲ 92,7 %Soliditet
39,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
46 tkr
▲ 59,5 %Totala skulder
202 tkr
▼ 24,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 210 539 | 2 529 848 | 3 318 570 | 1 948 233 | 1 141 212 |
| Övriga externa kostnader | 518 120 | 625 903 | 953 168 | 521 442 | 201 881 |
| Personalkostnader | 418 390 | 769 740 | 998 565 | 480 887 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 79 279 | −82 137 | −93 229 | 31 543 | 297 771 |
| Resultat e. fin. poster | 62 387 | −87 917 | −94 833 | 30 312 | 297 771 |
| Resultat före skatt | 62 387 | −87 917 | −24 833 | 30 312 | 227 771 |
| Årets resultat | 62 387 | −87 917 | −23 761 | 20 836 | 178 153 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 55 542 | 89 642 | 149 700 | 162 067 | 61 667 |
| Omsättningstillgångar | 275 844 | 243 952 | 284 966 | 266 432 | 389 034 |
| Kassa & bank | 45 571 | 28 570 | 30 592 | 191 846 | 357 707 |
| Summa tillgångar | 331 386 | 333 594 | 434 666 | 428 499 | 450 701 |
| Eget kapital | 129 698 | 67 311 | 200 228 | 223 989 | 203 153 |
| Långfristiga skulder | −864 | 3 895 | - | 0 | 6 528 |
| Kortfristiga skulder | 202 552 | 262 388 | 234 438 | 134 510 | 171 020 |
| Soliditet (%) | 39,1 % | 20,2 % | 46,0 % | 65,0 % | 57,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 3,3 mkr (2022) till 2,2 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 62 tkr, en nettomarginal på 2,8 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 39,1 % vid årets slut, ned från 65,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 74 % av bolagen med samma huvudbransch, mobil restaurangverksamhet (SNI 56120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−12,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+4,3 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
48,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,36
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Köping
Andra registrerade bolag med säte i Köping.
- 12an Mack ABAB
- 16.W.O.H World Class Fitness ABAB
- 16WEEKSOFHELL ABAB
- 2Win ABAB
- 4S Transport ABAB
- 6-10 Saga ABAB
- A Hägg ABAB
- A-Invest Swedengriph ABAB