← Alla branscher · SNI 01410
Största bolagen inom Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras
De 100 största bolagen med huvudbransch mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
336
Sammanlagd omsättning
3,5 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Skottorps Säteri ABBokslut 2025 | 182,8 mkr | +15,5 % | 26 |
| 2 | SNATEN LANTBRUK AktiebolagBokslut 2025 | 125,9 mkr | +24,1 % | 25 |
| 3 | Åkerholmens Lantbruk ABBokslut 2024 | 93,3 mkr | +2,8 % | 8 |
| 4 | Gården Olof Lars AktiebolagBokslut 2024 | 87,5 mkr | +14,9 % | 25 |
| 5 | Suntetorp Säteri ABBokslut 2025 | 83,3 mkr | +16,3 % | 17 |
| 6 | Lantegendomen i Christinelund ABBokslut 2025 | 72,4 mkr | +23,9 % | 14 |
| 7 | Bjärsgårds Lantbruks AktiebolagBokslut 2025 | 61,1 mkr | +22,9 % | 17 |
| 8 | Fröstorps Mjölk ABBokslut 2024 | 59,6 mkr | +8,5 % | 7 |
| 9 | Kullingsjö Lantbruk ABBokslut 2025 | 52,1 mkr | +20,3 % | 11 |
| 10 | Odensviholm Mjölk ABBokslut 2025 | 44,4 mkr | +21,1 % | 13 |
| 11 | Ängagården Lantbruk ABBokslut 2025 | 40,1 mkr | +8,9 % | 13 |
| 12 | Björkil & Amnebyns Mjölk ABBokslut 2024 | 39,4 mkr | +14,5 % | 10 |
| 13 | Stallberg Lantbruk ABBokslut 2024 | 38,9 mkr | +6,9 % | 13 |
| 14 | Janpers Lantbruk ABBokslut 2025 | 37,7 mkr | +23,7 % | 13 |
| 15 | Olagård ekomjölk i Roslagen ABBokslut 2024 | 35,5 mkr | +22,4 % | - |
| 16 | BOTANS LANTBRUKS AktiebolagBokslut 2025 | 33,8 mkr | +14,8 % | 9 |
| 17 | Labbarps Gård ABBokslut 2025 | 33,2 mkr | - | 10 |
| 18 | A&O Agribusiness ABBokslut 2024 | 32,4 mkr | +16,4 % | 6 |
| 19 | WinWom ABBokslut 2025 | 29,9 mkr | - | 11 |
| 20 | Hedenlunda Jordbruk AktiebolagBokslut 2025 | 28,9 mkr | +16,4 % | 4 |
| 21 | Våxtorp Lantbruk ABBokslut 2024 | 28,9 mkr | +7,7 % | 14 |
| 22 | Ripa Lantbruks ABBokslut 2025 | 28,5 mkr | −3,8 % | 7 |
| 23 | Väby Mjölk ABBokslut 2024 | 27,1 mkr | −1,4 % | 8 |
| 24 | Bjäragården Lantbruk i Västra Karup ABBokslut 2025 | 24,9 mkr | +7,3 % | 6 |
| 25 | Ingarps Lantbruk AktiebolagBokslut 2025 | 23,8 mkr | +15,0 % | 8 |
| 26 | Farmbo AktiebolagBokslut 2025 | 23,2 mkr | +84,2 % | 10 |
| 27 | Granbergs Lantbruk i Sjulnäs AktiebolagBokslut 2024 | 22,8 mkr | −7,4 % | 9 |
| 28 | Skeppargården i Tomteby ABBokslut 2024 | 22,5 mkr | +12,5 % | 5 |
| 29 | Svejo Lantbruks ABBokslut 2024 | 21,9 mkr | +15,7 % | 7 |
| 30 | Storboda Mjölk ABBokslut 2024 | 21,8 mkr | - | 5 |
| 31 | Torsö Mjölk ABBokslut 2025 | 21,6 mkr | +10,9 % | 5 |
| 32 | Höjens Mjölk ABBokslut 2025 | 20,9 mkr | +59,6 % | 12 |
| 33 | Normstorp Lantbruk ABBokslut 2024 | 20,3 mkr | +13,1 % | 6 |
| 34 | Södra Kärrs Lantbruk ABBokslut 2025 | 20,0 mkr | +15,0 % | 4 |
| 35 | MPE Lantbruksservice ABBokslut 2025 | 19,9 mkr | +20,1 % | 4 |
| 36 | Ingesarvens Lantbruk ABBokslut 2025 | 19,4 mkr | +2,5 % | 7 |
| 37 | Swebe Mjölk ABBokslut 2024 | 19,3 mkr | −4,8 % | 5 |
| 38 | Riberths Lantbruk ABBokslut 2024 | 19,2 mkr | - | 4 |
| 39 | Wittja Markentreprenad ABBokslut 2024 | 19,2 mkr | - | 8 |
| 40 | Mortorp Lantbruk ABBokslut 2025 | 19,2 mkr | +11,2 % | 4 |
| 41 | Morlunda Lantbruk ABBokslut 2025 | 19,1 mkr | +11,0 % | 3 |
| 42 | TS Bäck i Rånäs ABBokslut 2025 | 18,9 mkr | +46,4 % | 5 |
| 43 | Tuhundra Agro ABBokslut 2025 | 18,9 mkr | - | 4 |
| 44 | Ölmstad Lantbruk ABBokslut 2025 | 18,8 mkr | - | 3 |
| 45 | Lyngens Gård ABBokslut 2025 | 18,8 mkr | - | 4 |
| 46 | Ältetorp Lantbruk ABBokslut 2024 | 18,3 mkr | - | 5 |
| 47 | Lappvattnet Lantbruk ABBokslut 2024 | 17,9 mkr | −11,3 % | 7 |
| 48 | Q-mjalka ABBokslut 2025 | 17,7 mkr | +3,5 % | 4 |
| 49 | Alvarmjölk ABBokslut 2025 | 17,5 mkr | +20,3 % | 5 |
| 50 | Torsgårdens Lantbruk ABBokslut 2025 | 17,4 mkr | +15,6 % | 4 |
| 51 | Gällungs Gård ABBokslut 2025 | 17,1 mkr | - | 4 |
| 52 | Källs i Åkersta ABBokslut 2024 | 16,9 mkr | +9,7 % | 7 |
| 53 | HPS Lantbruk ABBokslut 2025 | 16,9 mkr | +10,5 % | 5 |
| 54 | Ingelstad Agri ABBokslut 2025 | 16,9 mkr | - | 2 |
| 55 | Bråtner Gård AktiebolagBokslut 2025 | 16,8 mkr | +24,9 % | 7 |
| 56 | Lundqvist Ingagården Lantbruk ABBokslut 2024 | 16,8 mkr | +0,2 % | 5 |
| 57 | Ingelsbo lantbruk ABBokslut 2025 | 16,4 mkr | +25,9 % | 6 |
| 58 | Gälingsberg ABBokslut 2025 | 16,4 mkr | +19,3 % | 8 |
| 59 | Tolfsgård Lantbruks AktiebolagBokslut 2025 | 16,2 mkr | +7,0 % | 3 |
| 60 | Ejdertuns Lantbruk ABBokslut 2024 | 16,2 mkr | - | 5 |
| 61 | Hjälmaröds Lantbruks ABBokslut 2025 | 16,2 mkr | - | 4 |
| 62 | Gudmundstorps gård ABBokslut 2024 | 16,2 mkr | −3,1 % | 5 |
| 63 | Brattbacka Lantbruk ABBokslut 2025 | 16,1 mkr | +19,6 % | 8 |
| 64 | Frigiva Gård AktiebolagBokslut 2024 | 16,0 mkr | +5,9 % | 10 |
| 65 | DMI Mjölk ABBokslut 2025 | 15,9 mkr | +16,8 % | 4 |
| 66 | Baars Mjölk ABBokslut 2025 | 15,8 mkr | +10,8 % | 5 |
| 67 | Åsteby Jord och Skog ABBokslut 2024 | 15,7 mkr | +30,5 % | 8 |
| 68 | Kälkarps Jordbruksförvaltning AktiebolagBokslut 2025 | 15,0 mkr | +33,2 % | 4 |
| 69 | MILAFO Lantbruk AktiebolagBokslut 2025 | 15,0 mkr | +18,0 % | 4 |
| 70 | M-torp Knutsson ABBokslut 2024 | 15,0 mkr | - | 4 |
| 71 | Kronogården Mjölk ABBokslut 2025 | 14,9 mkr | - | 5 |
| 72 | Nordannälden Mjölkgård ABBokslut 2025 | 14,7 mkr | +37,1 % | 3 |
| 73 | Östergårdens Lantbruk AktiebolagBokslut 2025 | 14,5 mkr | +22,3 % | 4 |
| 74 | Wolf i Hägerstad ABBokslut 2024 | 14,5 mkr | +30,4 % | 4 |
| 75 | STÖPAFORS LANTBRUK AktiebolagBokslut 2024 | 14,4 mkr | +13,6 % | 6 |
| 76 | Willes Farm ABBokslut 2025 | 14,4 mkr | - | 4 |
| 77 | Snårets Lantbruk ABBokslut 2025 | 14,4 mkr | +23,6 % | 6 |
| 78 | Trägsta mjölkgård ABBokslut 2025 | 14,4 mkr | +26,6 % | 6 |
| 79 | Dunsåsens Lantbruk ABBokslut 2025 | 13,7 mkr | +30,4 % | 5 |
| 80 | Ölmetorps Gård ABBokslut 2025 | 13,7 mkr | - | - |
| 81 | DaHa Gummarp ABBokslut 2024 | 13,5 mkr | −21,4 % | 4 |
| 82 | Stubberuds Lantbruk ABBokslut 2024 | 13,5 mkr | −8,2 % | 5 |
| 83 | Boxholms Gård AktiebolagBokslut 2025 | 13,4 mkr | +20,6 % | 4 |
| 84 | Ulf & Anneli Lantbruks ABBokslut 2025 | 13,4 mkr | +17,8 % | 4 |
| 85 | Starkeryds Gård ABBokslut 2025 | 13,4 mkr | +21,3 % | 4 |
| 86 | Löterna Gård ABBokslut 2025 | 13,4 mkr | +22,8 % | 2 |
| 87 | Sörik Gård ABBokslut 2024 | 13,2 mkr | +2,2 % | 5 |
| 88 | Mölledal Lantbruk ABBokslut 2024 | 13,1 mkr | - | 2 |
| 89 | Olofssons Lantbrukstjänster ABBokslut 2025 | 12,8 mkr | +20,1 % | 2 |
| 90 | Werthéns LantbruksaktiebolagBokslut 2024 | 12,8 mkr | −2,4 % | 5 |
| 91 | Kjellssons Lantbruk ABBokslut 2024 | 12,8 mkr | +15,9 % | 1 |
| 92 | VGM Lantbruk ABBokslut 2025 | 12,7 mkr | - | 4 |
| 93 | Sörby gård i kil ABBokslut 2024 | 12,7 mkr | +15,4 % | 5 |
| 94 | Lillbäcken ABBokslut 2025 | 12,7 mkr | +3,9 % | 5 |
| 95 | Höglandets Lantbruk ABBokslut 2025 | 12,4 mkr | −4,0 % | 5 |
| 96 | Idala mjölk ABBokslut 2025 | 12,2 mkr | +32,0 % | 4 |
| 97 | AB Bränna SörflärkeBokslut 2024 | 12,2 mkr | +0,0 % | 4 |
| 98 | Nylunda Lantbruk ABBokslut 2025 | 12,1 mkr | +56,1 % | 2 |
| 99 | Ullevi Mjölk ABBokslut 2025 | 12,0 mkr | +14,6 % | 3 |
| 100 | Wahléns Lantbruk ABBokslut 2025 | 12,0 mkr | - | 3 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.