← Alla branscher · SNI 28290
Största bolagen inom Tillverkning av diverse övriga maskiner för allmänt ändamål
De 86 största bolagen med huvudbransch tillverkning av diverse övriga maskiner för allmänt ändamål, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
115
Sammanlagd omsättning
1,1 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Enwa Water Technology ABBokslut 2024 | 227,5 mkr | −3,3 % | 52 |
| 2 | Steeltech i Alingsås ABBokslut 2025 | 94,8 mkr | −5,6 % | 56 |
| 3 | Larssons i Bjärred Mekaniska Verkstad AktiebolagBokslut 2025 | 80,1 mkr | +10,6 % | 33 |
| 4 | Vicky Teknik ABBokslut 2025 | 76,7 mkr | +21,7 % | 11 |
| 5 | HJ Mek. i Eslöv ABBokslut 2025 | 72,0 mkr | +25,4 % | 35 |
| 6 | Kimblad Technology AktiebolagBokslut 2024 | 65,4 mkr | +27,6 % | 7 |
| 7 | TechPack in Scandinavia ABBokslut 2025 | 64,6 mkr | +11,4 % | 16 |
| 8 | Hydtec Sweden ABBokslut 2024 | 40,0 mkr | +36,6 % | 11 |
| 9 | Kungälvs innovative chemistry ABBokslut 2025 | 39,2 mkr | +21,5 % | 5 |
| 10 | Sterners Specialfabrik AktiebolagBokslut 2025 | 36,1 mkr | −0,3 % | 27 |
| 11 | Callidus AktiebolagBokslut 2024 | 35,9 mkr | +3,0 % | 20 |
| 12 | KåBe Power ABBokslut 2025 | 32,0 mkr | +19,3 % | 9 |
| 13 | Icotron ABBokslut 2025 | 21,1 mkr | +7,0 % | 9 |
| 14 | Räddningstjänstutrustning i Göteborg AktiebolagBokslut 2025 | 20,9 mkr | +59,2 % | 6 |
| 15 | AMCS Group ABBokslut 2024 | 17,5 mkr | −38,0 % | 8 |
| 16 | Food Process Technology Sweden ABBokslut 2025 | 16,1 mkr | −15,9 % | 3 |
| 17 | PREPAC ABBokslut 2025 | 15,0 mkr | −45,4 % | 8 |
| 18 | Aqua Invent i Lomma ABBokslut 2024 | 13,6 mkr | −15,7 % | 6 |
| 19 | Q-Fog i Nora ABBokslut 2025 | 12,0 mkr | +39,7 % | 4 |
| 20 | Afflux Water ABBokslut 2024 | 10,9 mkr | −26,2 % | 4 |
| 21 | Alverdens Advanced Innovations ABBokslut 2025 | 10,1 mkr | +787,8 % | - |
| 22 | Ishida Europe ABBokslut 2025 | 10,0 mkr | +23,9 % | 5 |
| 23 | Simmarängs service ABBokslut 2025 | 8,8 mkr | +7,0 % | - |
| 24 | Crizam Plastprodukter AktiebolagBokslut 2025 | 7,9 mkr | −41,4 % | - |
| 25 | Astir Impact ABBokslut 2024 | 7,7 mkr | - | 3 |
| 26 | AXON Miljöteknik ABBokslut 2025 | 7,2 mkr | +8,6 % | 3 |
| 27 | Hydri ABBokslut 2025 | 6,3 mkr | - | 5 |
| 28 | Pirtec - Piraya Technology ABBokslut 2024 | 6,1 mkr | +11,6 % | 2 |
| 29 | Styron ABBokslut 2025 | 5,1 mkr | +166,0 % | 1 |
| 30 | Bergtrack AktiebolagBokslut 2025 | 4,9 mkr | −18,0 % | 2 |
| 31 | Grantorps System & Maskinteknik AktiebolagBokslut 2025 | 4,6 mkr | +4,0 % | 1 |
| 32 | Maskinsupport Europa ABBokslut 2025 | 4,5 mkr | −12,8 % | 1 |
| 33 | Boström Pac ABBokslut 2025 | 4,4 mkr | +12,0 % | 2 |
| 34 | Saga Group ABBokslut 2025 | 4,0 mkr | - | 2 |
| 35 | Packovation International ABBokslut 2024 | 3,9 mkr | +83,2 % | 2 |
| 36 | Ullstens Mekaniska Verkstad AktiebolagBokslut 2025 | 3,2 mkr | +5,6 % | 2 |
| 37 | Akvafora ABBokslut 2024 | 2,9 mkr | −27,9 % | - |
| 38 | Rehdin Teknik ABBokslut 2025 | 2,9 mkr | - | 1 |
| 39 | Bertram Process Engineering ABBokslut 2024 | 2,8 mkr | +102,5 % | 1 |
| 40 | Aquapal CSK ABBokslut 2025 | 2,3 mkr | +2,4 % | - |
| 41 | Bejaro Brandskyddsföretaget AktiebolagBokslut 2025 | 2,3 mkr | −34,5 % | 2 |
| 42 | Motus Weighing ABBokslut 2024 | 2,2 mkr | +41,7 % | 0 |
| 43 | R.R Equipment i Eslöv ABBokslut 2025 | 2,2 mkr | - | - |
| 44 | CESA ABBokslut 2024 | 2,1 mkr | +0,1 % | 1 |
| 45 | Arsi AktiebolagBokslut 2024 | 1,7 mkr | +12,6 % | 1 |
| 46 | Scandinavian Scale Company Försäljnings ABBokslut 2025 | 1,7 mkr | −6,5 % | 1 |
| 47 | Aktiebolaget Sunnerbo Mek. VerkstadBokslut 2024 | 1,6 mkr | +27,8 % | 1 |
| 48 | Robimech ABBokslut 2024 | 1,5 mkr | −3,7 % | 1 |
| 49 | Swanolfs Plåt ABBokslut 2025 | 1,5 mkr | −19,9 % | 1 |
| 50 | Djuröns Industriservice ABBokslut 2025 | 1,4 mkr | −23,5 % | - |
| 51 | Norrköping Platinan 5 ABBokslut 2025 | 1,2 mkr | +6,8 % | - |
| 52 | Pumpverksta'n i Brömsebro ABBokslut 2025 | 1,2 mkr | +206,3 % | 1 |
| 53 | Sandorf Consulting ABBokslut 2025 | 1,2 mkr | +12,5 % | 1 |
| 54 | III Green Tech ABBokslut 2025 | 714 tkr | - | - |
| 55 | Industri Tech i Göteborg ABBokslut 2025 | 598 tkr | −7,8 % | 1 |
| 56 | Vattenreningssystem Weimer ABBokslut 2024 | 595 tkr | −80,2 % | 2 |
| 57 | Östra Smålands vattenrening ABBokslut 2025 | 575 tkr | +7,2 % | - |
| 58 | Ergogreaser Nordic ABBokslut 2025 | 569 tkr | +28,3 % | - |
| 59 | Företagsförvaltning i Kvicksund ABBokslut 2024 | 549 tkr | +4,6 % | 1 |
| 60 | 65HOLD ABBokslut 2024 | 503 tkr | −9,0 % | - |
| 61 | PM PeakPerformance AktiebolagBokslut 2025 | 440 tkr | −10,0 % | 1 |
| 62 | Industritvättmaskiner, Bror Johansson AktiebolagBokslut 2025 | 434 tkr | −34,3 % | 1 |
| 63 | Fekto Engineering AktiebolagBokslut 2025 | 404 tkr | −8,7 % | 2 |
| 64 | PyCo Sweden ABBokslut 2025 | 383 tkr | −62,4 % | 1 |
| 65 | Svärds Vattenposter ABBokslut 2025 | 371 tkr | −43,8 % | 0 |
| 66 | JIL ABBokslut 2025 | 332 tkr | +62,3 % | 0 |
| 67 | Scandinavian Fire Safety ABBokslut 2025 | 265 tkr | −39,8 % | - |
| 68 | Isonorr Energiisolering ABBokslut 2024 | 241 tkr | +96,5 % | 0 |
| 69 | Regnbågen Sverige ABBokslut 2024 | 236 tkr | −18,1 % | - |
| 70 | PT Specialmaskiner AktiebolagBokslut 2025 | 192 tkr | −53,1 % | - |
| 71 | E.K. Nilemark Holding ABBokslut 2024 | 190 tkr | −51,8 % | 1 |
| 72 | Stenhus Industrifastigheter i Söderhamn ABBokslut 2024 | 162 tkr | 0,0 % | - |
| 73 | Jernbro Sustainable Solutions ABBokslut 2024 | 154 tkr | −98,2 % | 0 |
| 74 | BjursFilter Solutions ABBokslut 2025 | 141 tkr | −50,6 % | 1 |
| 75 | Jonny meck & marin ABBokslut 2024 | 127 tkr | - | 1 |
| 76 | SK Consulting i Uddevalla ABBokslut 2025 | 105 tkr | −2,2 % | - |
| 77 | Stiil Collection Sweden ABBokslut 2024 | 72 tkr | - | - |
| 78 | Innostream ABBokslut 2024 | 71 tkr | - | - |
| 79 | Industriteknik Stig Lindgren AktiebolagBokslut 2025 | 70 tkr | −43,2 % | - |
| 80 | Uhlen Miyakawa Medicals ABBokslut 2025 | 54 tkr | - | - |
| 81 | Greenson Water ABBokslut 2024 | 28 tkr | - | - |
| 82 | Börjesson & Karlsson i Rörvik ABBokslut 2025 | 14 tkr | - | - |
| 83 | MLKR Motor ABBokslut 2024 | 8 tkr | - | 0 |
| 84 | Lavoit Technologies ABBokslut 2024 | 4 tkr | - | - |
| 85 | Svets-Center i Gislaved AktiebolagBokslut 2025 | 2 tkr | - | - |
| 86 | Säve Nya Mekaniska Verkstad AktiebolagBokslut 2024 | 1 kr | - | 0 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.