← Alla branscher · SNI 47510
Största bolagen inom Detaljhandel med textilier
De 100 största bolagen med huvudbransch detaljhandel med textilier, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
188
Sammanlagd omsättning
408,5 mkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Tyggrossisten i Borås ABBokslut 2025 | 22,6 mkr | +5,7 % | 5 |
| 2 | Fine Little Day ABBokslut 2025 | 17,3 mkr | +5,9 % | 8 |
| 3 | Täby Solskydd ABBokslut 2024 | 17,0 mkr | −13,0 % | 7 |
| 4 | Broderiet i Kungsbacka AktiebolagBokslut 2024 | 14,4 mkr | −5,8 % | 4 |
| 5 | Alva Linen ABBokslut 2024 | 12,3 mkr | +27,3 % | 2 |
| 6 | MYO Make Your Own ABBokslut 2024 | 11,0 mkr | +98,1 % | 3 |
| 7 | Sjöbergs markiser & persienner ABBokslut 2025 | 10,5 mkr | +15,9 % | 4 |
| 8 | Skärgårdens Interiör ABBokslut 2025 | 10,4 mkr | +4,1 % | 5 |
| 9 | Engelbrektson & Co Flaggfabrik AktiebolagBokslut 2025 | 8,8 mkr | +9,3 % | 5 |
| 10 | Zannaz ABBokslut 2024 | 8,6 mkr | +1,1 % | 5 |
| 11 | Litet nystan Sverige ABBokslut 2024 | 8,5 mkr | +22,2 % | 4 |
| 12 | Markismagasinet i Jönköping ABBokslut 2024 | 8,5 mkr | −33,3 % | 5 |
| 13 | Svalahem ABBokslut 2025 | 8,4 mkr | +5,1 % | 3 |
| 14 | Norr Markis ABBokslut 2024 | 8,2 mkr | +13,1 % | 4 |
| 15 | Carmans Persienn & Markis AktiebolagBokslut 2024 | 7,9 mkr | +7,5 % | 4 |
| 16 | Uppsol Västerås ABBokslut 2025 | 7,9 mkr | −11,1 % | 2 |
| 17 | NIBO Solskydd Trading ABBokslut 2024 | 7,4 mkr | +10,6 % | 5 |
| 18 | Arras Tyger & Tidlösa Ting AktiebolagBokslut 2025 | 6,8 mkr | - | 2 |
| 19 | Erlandssons Home ABBokslut 2025 | 6,6 mkr | +30,2 % | 2 |
| 20 | Arvika Markis & Persienn AktiebolagBokslut 2025 | 6,6 mkr | +161,3 % | 2 |
| 21 | Lilla garnbutiken i Lilleby ABBokslut 2024 | 6,3 mkr | +36,7 % | 4 |
| 22 | Solskydd & Design i Dalarna ABBokslut 2024 | 6,1 mkr | −21,7 % | 2 |
| 23 | Österåkers Interiör ABBokslut 2025 | 6,0 mkr | +13,6 % | 3 |
| 24 | Nya Önskehuset ABBokslut 2026 | 5,0 mkr | +1,4 % | 3 |
| 25 | Svealands Solskydd ABBokslut 2025 | 5,0 mkr | +123,8 % | 1 |
| 26 | Ikaros Solskydd & Markiser ABBokslut 2025 | 4,7 mkr | −3,2 % | 3 |
| 27 | Ulrika Gyllstad ABBokslut 2024 | 4,7 mkr | +13,7 % | 3 |
| 28 | RCR Solskydd ABBokslut 2024 | 4,1 mkr | - | 2 |
| 29 | Markismagasinet i Gävle ABBokslut 2024 | 3,8 mkr | −18,7 % | 2 |
| 30 | BOETT AktiebolagBokslut 2024 | 3,8 mkr | −3,2 % | 1 |
| 31 | 60 Garner Nord ABBokslut 2025 | 3,8 mkr | −13,8 % | 2 |
| 32 | Öjbro Vantfabrik i Haga ABBokslut 2025 | 3,7 mkr | −21,9 % | 3 |
| 33 | Nilsson Trading i Stockholm ABBokslut 2025 | 3,6 mkr | +45,2 % | 2 |
| 34 | d brand ABBokslut 2025 | 3,5 mkr | +158,9 % | - |
| 35 | Dventure ABBokslut 2025 | 3,4 mkr | −6,7 % | - |
| 36 | Irmas Hus ABBokslut 2025 | 3,4 mkr | −18,5 % | 2 |
| 37 | Milander Nordic Partner ABBokslut 2025 | 3,2 mkr | −9,7 % | 2 |
| 38 | Tyg&Design i Växjö ABBokslut 2025 | 3,2 mkr | +5,6 % | 4 |
| 39 | Mariannes Garnbod i Kalmar ABBokslut 2025 | 3,0 mkr | −2,0 % | 2 |
| 40 | Greger Produktion ABBokslut 2025 | 3,0 mkr | - | 3 |
| 41 | Fridhems Solskydd ABBokslut 2026 | 2,9 mkr | +30,9 % | 1 |
| 42 | BautaWitch ABBokslut 2024 | 2,9 mkr | −3,4 % | - |
| 43 | SKS Asia ABBokslut 2025 | 2,7 mkr | - | 3 |
| 44 | Publica Design AktiebolagBokslut 2025 | 2,7 mkr | −44,8 % | 1 |
| 45 | J-Shops Stockholm ABBokslut 2024 | 2,7 mkr | +21,3 % | 1 |
| 46 | Textil & Inredning i Umeå ABBokslut 2025 | 2,6 mkr | - | 2 |
| 47 | Skalv Design ABBokslut 2025 | 2,5 mkr | −7,9 % | 2 |
| 48 | EIRAB-Exteriöra & Interiöra Rum ABBokslut 2024 | 2,5 mkr | −30,3 % | 1 |
| 49 | Agdas Textil-Butik ABBokslut 2025 | 2,4 mkr | −0,6 % | 2 |
| 50 | Din Hemabutik i Ludvika ABBokslut 2024 | 2,4 mkr | - | 2 |
| 51 | Svenska Kläder Astrid Bachmann AktiebolagBokslut 2025 | 2,4 mkr | −5,0 % | 2 |
| 52 | Tygshopen i Katrineholm ABBokslut 2025 | 2,2 mkr | +0,7 % | 2 |
| 53 | Pimpahemma Uddevalla AktiebolagBokslut 2025 | 2,2 mkr | +6,5 % | 2 |
| 54 | Åkermyntans Garn & Present AktiebolagBokslut 2024 | 2,2 mkr | +11,2 % | 2 |
| 55 | EK Hantverk ABBokslut 2025 | 2,2 mkr | +9,0 % | 1 |
| 56 | Knit & Purl ABBokslut 2025 | 2,2 mkr | −4,2 % | 1 |
| 57 | Korgcenter ABBokslut 2024 | 2,1 mkr | −4,6 % | - |
| 58 | Sybutiken i Mariestad AktiebolagBokslut 2024 | 2,0 mkr | −2,7 % | 2 |
| 59 | 018 Interiör & Design ABBokslut 2024 | 2,0 mkr | +91,9 % | 2 |
| 60 | FPM Konsultation ABBokslut 2024 | 2,0 mkr | - | 2 |
| 61 | Garnakuten i Luleå ABBokslut 2025 | 1,9 mkr | −2,0 % | 1 |
| 62 | VarUnik ABBokslut 2025 | 1,8 mkr | −20,2 % | 2 |
| 63 | Yarn & Garn Sweden ABBokslut 2025 | 1,8 mkr | −5,2 % | 1 |
| 64 | Hemse Tyg & Garn ABBokslut 2025 | 1,7 mkr | - | 1 |
| 65 | JLKF Trading ABBokslut 2025 | 1,7 mkr | −31,5 % | 1 |
| 66 | Servicegrottan ABBokslut 2025 | 1,7 mkr | +188,9 % | 2 |
| 67 | Rena Rama Sara ABBokslut 2024 | 1,7 mkr | −3,7 % | - |
| 68 | Tygverkstan Moholm ABBokslut 2025 | 1,7 mkr | +14,2 % | 2 |
| 69 | Tyger & Ting i Mora ABBokslut 2025 | 1,7 mkr | +2,7 % | 1 |
| 70 | AB Ås VävgarnerBokslut 2025 | 1,6 mkr | −8,0 % | 2 |
| 71 | SymaskinCentralen i Halmstad ABBokslut 2024 | 1,6 mkr | - | 1 |
| 72 | Nya Garnet i Gävle ABBokslut 2025 | 1,6 mkr | −6,9 % | 2 |
| 73 | Sewit Eda ABBokslut 2024 | 1,5 mkr | - | 1 |
| 74 | Tyglagret Alingsås ABBokslut 2025 | 1,5 mkr | −6,7 % | 2 |
| 75 | La Cortina ABBokslut 2024 | 1,5 mkr | −45,0 % | 2 |
| 76 | A Tyghus ABBokslut 2025 | 1,5 mkr | +30,7 % | 2 |
| 77 | GarnCentrum i Rättvik ABBokslut 2025 | 1,4 mkr | −10,0 % | 1 |
| 78 | Mårtensson Markiscenter ABBokslut 2025 | 1,4 mkr | −44,8 % | 1 |
| 79 | Stickan & Nålen ABBokslut 2024 | 1,3 mkr | - | - |
| 80 | Bagasi ABBokslut 2024 | 1,3 mkr | +53,8 % | 0 |
| 81 | Almedalsmagasinet ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | −6,1 % | 1 |
| 82 | Glasklar Design ABBokslut 2025 | 1,3 mkr | +17,5 % | 1 |
| 83 | Garnhyllan ABBokslut 2025 | 1,2 mkr | +12,9 % | 0 |
| 84 | Sälens Textil & Inredningsverksta ABBokslut 2025 | 1,2 mkr | - | 1 |
| 85 | Flaggbutiken i Östersund AktiebolagBokslut 2024 | 1,2 mkr | +3,8 % | 1 |
| 86 | You Do Creative ABBokslut 2025 | 1,1 mkr | +18,3 % | 2 |
| 87 | Relogio Natural Fibres ABBokslut 2024 | 1,0 mkr | +33,9 % | - |
| 88 | Danex Flaggbutik ABBokslut 2025 | 1,0 mkr | −17,3 % | - |
| 89 | Fjällripans Garn ABBokslut 2025 | 1,0 mkr | −8,6 % | 1 |
| 90 | KAM care design ABBokslut 2025 | 961 tkr | −31,5 % | - |
| 91 | MormorsRutan i Eksjö ABBokslut 2025 | 950 tkr | −6,6 % | 1 |
| 92 | Garnkorgen ABBokslut 2025 | 947 tkr | +1,5 % | - |
| 93 | Honse ABBokslut 2025 | 906 tkr | −22,4 % | 1 |
| 94 | Perfect Home Sverige ABBokslut 2024 | 892 tkr | −24,2 % | - |
| 95 | Olofsfors Garn & Tyg ABBokslut 2025 | 891 tkr | +8,1 % | 1 |
| 96 | byLina P ABBokslut 2025 | 859 tkr | −2,3 % | 1 |
| 97 | Exact Persienner ABBokslut 2025 | 803 tkr | −1,3 % | 1 |
| 98 | Tyglycka ABBokslut 2024 | 781 tkr | −7,3 % | 1 |
| 99 | Underbara Nystanet i Skänninge ABBokslut 2024 | 775 tkr | +44,6 % | 2 |
| 100 | Tilje ABBokslut 2025 | 774 tkr | - | 1 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.