← Alla branscher · SNI 47631
Största bolagen inom Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
De 100 största bolagen med huvudbransch detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
545
Sammanlagd omsättning
2,6 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Länna Sport ABBokslut 2025 | 168,8 mkr | −6,8 % | 50 |
| 2 | Burman Enterprise ABBokslut 2024 | 153,4 mkr | - | 12 |
| 3 | Fitness Trade Europe ABBokslut 2025 | 75,1 mkr | +35,6 % | 23 |
| 4 | Alpingaraget i Stockholm AktiebolagBokslut 2024 | 74,1 mkr | +5,2 % | 20 |
| 5 | Biljardexperten i Stockholm AktiebolagBokslut 2025 | 71,0 mkr | +38,1 % | 11 |
| 6 | Olssons Fiske AktiebolagBokslut 2024 | 56,9 mkr | −6,5 % | 9 |
| 7 | Raketsport Gruppen i Stockholm ABBokslut 2025 | 53,8 mkr | +0,6 % | 14 |
| 8 | Tanum Sport&Fritid ABBokslut 2024 | 52,3 mkr | +10,2 % | 17 |
| 9 | Uhipwear ABBokslut 2024 | 48,0 mkr | −24,4 % | 12 |
| 10 | Snögrens Sport ABBokslut 2025 | 45,3 mkr | +11,9 % | 13 |
| 11 | Action och Trend i Skurup ABBokslut 2025 | 38,9 mkr | +20,1 % | 13 |
| 12 | Cold Skills ABBokslut 2025 | 36,7 mkr | +39,3 % | 3 |
| 13 | Campingtillbehör 4U Norden ABBokslut 2024 | 36,1 mkr | +2,1 % | 8 |
| 14 | GetCamping Sverige ABBokslut 2024 | 35,3 mkr | +17,1 % | 4 |
| 15 | awp design ABBokslut 2025 | 33,8 mkr | −5,1 % | 9 |
| 16 | Runner's Store i Sverige ABBokslut 2024 | 32,8 mkr | +14,5 % | 9 |
| 17 | Team Alutorp ABBokslut 2024 | 31,8 mkr | +2,1 % | 11 |
| 18 | Landbys Jakt & Fiskeservice ABBokslut 2025 | 31,1 mkr | - | 15 |
| 19 | HAK Sport ABBokslut 2025 | 27,5 mkr | −4,0 % | 6 |
| 20 | Golfballdivers Sweden ABBokslut 2025 | 27,2 mkr | +29,5 % | 7 |
| 21 | Myosens ABBokslut 2025 | 26,0 mkr | +12,8 % | 10 |
| 22 | Max Liviosson Retail Sweden ABBokslut 2024 | 25,5 mkr | +34,0 % | 4 |
| 23 | Crx Store ABBokslut 2025 | 25,3 mkr | −20,1 % | 3 |
| 24 | Sportbutiken i Töcksfors Shoppingcenter ABBokslut 2026 | 25,0 mkr | −0,1 % | 9 |
| 25 | Jabb Fullservice ABBokslut 2025 | 24,4 mkr | +4,4 % | 7 |
| 26 | Kjells Vapen AktiebolagBokslut 2024 | 23,8 mkr | −12,9 % | 8 |
| 27 | Sport & Gym Butiken JTC ABBokslut 2024 | 22,7 mkr | +6,7 % | 6 |
| 28 | Östlunds Jakt o Fiske ABBokslut 2025 | 21,2 mkr | +2,1 % | 4 |
| 29 | Varpsund Home of Shooting ABBokslut 2024 | 19,6 mkr | +13,2 % | 7 |
| 30 | Bergvik Sport ABBokslut 2024 | 19,1 mkr | −9,5 % | 7 |
| 31 | Aktiebolaget Erlan Cykel o SportBokslut 2024 | 18,8 mkr | −1,6 % | 6 |
| 32 | Kiruna Vildmarkshörnan AktiebolagBokslut 2025 | 18,5 mkr | −11,9 % | 5 |
| 33 | Hagsätra Sportcentrum AktiebolagBokslut 2025 | 18,0 mkr | +2,8 % | 6 |
| 34 | Woodmoore ABBokslut 2025 | 17,7 mkr | +2,6 % | 2 |
| 35 | Centersport Kalix ABBokslut 2024 | 17,0 mkr | −7,2 % | 6 |
| 36 | Sport & Service Enköping ABBokslut 2025 | 16,5 mkr | +0,1 % | 9 |
| 37 | Eventsport i Vänersborg ABBokslut 2025 | 15,8 mkr | +5,3 % | 4 |
| 38 | DS Hovslageriprodukter ABBokslut 2024 | 15,6 mkr | +12,2 % | 5 |
| 39 | Tennisshopen Scandinavia ABBokslut 2024 | 15,4 mkr | +20,3 % | 2 |
| 40 | Jarla Cykel & Sport AktiebolagBokslut 2024 | 14,6 mkr | +3,0 % | 7 |
| 41 | Mantorps Travshop AktiebolagBokslut 2025 | 14,2 mkr | −8,3 % | 6 |
| 42 | Melins i Tierp ABBokslut 2025 | 14,2 mkr | −8,8 % | 6 |
| 43 | Sportfiskebutiken Tajtlajn AktiebolagBokslut 2025 | 14,0 mkr | +30,4 % | 6 |
| 44 | Vildlandsfabriken ABBokslut 2024 | 13,2 mkr | +11,4 % | 5 |
| 45 | Fiskebutiken Böjda Spön ABBokslut 2024 | 12,8 mkr | +42,9 % | 7 |
| 46 | Ridersport in Sweden ABBokslut 2025 | 11,7 mkr | −17,0 % | 4 |
| 47 | Sportspec ABBokslut 2025 | 11,7 mkr | −0,8 % | 4 |
| 48 | Flodbergs Sport & Fritid AktiebolagBokslut 2024 | 11,6 mkr | −7,9 % | 7 |
| 49 | Fjällsport Drakguld AktiebolagBokslut 2025 | 11,6 mkr | +1,7 % | 2 |
| 50 | Höjdmeter ABBokslut 2025 | 11,4 mkr | −8,8 % | 4 |
| 51 | Friluftsvaror Nordic ABBokslut 2025 | 11,1 mkr | - | 5 |
| 52 | Staffans Vapen & Jakt ABBokslut 2024 | 11,0 mkr | +4,2 % | 2 |
| 53 | High Sport Svenska AktiebolagBokslut 2025 | 11,0 mkr | +10,8 % | 5 |
| 54 | Alpinbutiken Norrköping ABBokslut 2024 | 10,8 mkr | +21,4 % | 4 |
| 55 | Yrke och Fritid i Blekinge ABBokslut 2024 | 10,6 mkr | +13,2 % | 3 |
| 56 | Outdoorshoppen i Norr AktiebolagBokslut 2024 | 10,6 mkr | −0,1 % | 3 |
| 57 | Uppsala Sport & Profil ABBokslut 2024 | 10,6 mkr | +6,5 % | 5 |
| 58 | Nordic Amusement Group ABBokslut 2025 | 10,5 mkr | −19,5 % | 3 |
| 59 | Teijas Skateshop AktiebolagBokslut 2025 | 10,4 mkr | +17,6 % | 4 |
| 60 | Jakt och Trofé i Boliden ABBokslut 2025 | 10,4 mkr | −3,0 % | 4 |
| 61 | Nora Jakt & Sportskytte AktiebolagBokslut 2024 | 10,3 mkr | +6,8 % | 2 |
| 62 | FairWay Golf Ulriksdal ABBokslut 2024 | 10,3 mkr | +32,8 % | 3 |
| 63 | Fotriktigt Specialisten i Borås ABBokslut 2024 | 10,1 mkr | −7,4 % | 5 |
| 64 | Lindu Sport ABBokslut 2025 | 10,0 mkr | −0,7 % | 3 |
| 65 | Aktiebolaget Lars BidermanBokslut 2025 | 10,0 mkr | +23,7 % | 1 |
| 66 | North of Sweden Äventyrscenter ABBokslut 2024 | 9,6 mkr | - | 4 |
| 67 | Jakt & Outdoor Karlstad ABBokslut 2025 | 9,6 mkr | −0,4 % | 2 |
| 68 | Årebjörnen skidcenter AktiebolagBokslut 2025 | 9,6 mkr | −8,8 % | 8 |
| 69 | Dalskidan Sport i Sälen ABBokslut 2025 | 9,5 mkr | −7,9 % | 4 |
| 70 | Glada Hästen ABBokslut 2025 | 9,4 mkr | −8,5 % | 4 |
| 71 | Lofsdalens Turistservice ABBokslut 2024 | 9,2 mkr | +0,4 % | 4 |
| 72 | Stockholm Ridsport ABBokslut 2025 | 9,2 mkr | +4,3 % | 6 |
| 73 | Trading Extreme i Norr ABBokslut 2025 | 9,1 mkr | +5,8 % | 4 |
| 74 | Trosa Sport AktiebolagBokslut 2025 | 9,1 mkr | −10,3 % | 4 |
| 75 | Äventyrsbutiken i Norr ABBokslut 2024 | 9,0 mkr | - | 7 |
| 76 | Sportkompaniet i Hedemora ABBokslut 2024 | 9,0 mkr | +13,5 % | 3 |
| 77 | Träningsalpha ABBokslut 2025 | 9,0 mkr | −53,2 % | 1 |
| 78 | Håkan Ståhlbrand Sport AktiebolagBokslut 2024 | 8,9 mkr | +17,4 % | 7 |
| 79 | JJ Hunting ABBokslut 2024 | 8,8 mkr | - | 1 |
| 80 | R Edvinsson Golf ABBokslut 2024 | 8,6 mkr | +214,7 % | 3 |
| 81 | Agne B. Ohlsson Sport AktiebolagBokslut 2025 | 8,6 mkr | +2,7 % | 5 |
| 82 | Jönköpings Bowling - City AktiebolagBokslut 2024 | 8,5 mkr | −9,1 % | 7 |
| 83 | Skidbytarboden i Stockholm ABBokslut 2024 | 8,5 mkr | +7,5 % | 4 |
| 84 | Blixt-Sport Fiske o Fritid AktiebolagBokslut 2024 | 8,0 mkr | −17,0 % | 2 |
| 85 | Cykelsödersport i Östersund AktiebolagBokslut 2025 | 7,9 mkr | +5,4 % | 3 |
| 86 | Instant Interactive Information Europe ABBokslut 2025 | 7,9 mkr | +25,4 % | 2 |
| 87 | Jakobsberg Sport ABBokslut 2025 | 7,8 mkr | −2,9 % | 3 |
| 88 | Percy Johansson Sport & Handel ABBokslut 2024 | 7,8 mkr | +1,1 % | 4 |
| 89 | Kent Lindbloms Cykel & Sport ABBokslut 2025 | 7,6 mkr | +3,7 % | 2 |
| 90 | M.Andrée Cykel Sport & Fritid AktiebolagBokslut 2025 | 7,4 mkr | −4,8 % | 8 |
| 91 | Tendy ABBokslut 2025 | 7,3 mkr | - | 0 |
| 92 | Ferrulen ABBokslut 2024 | 7,3 mkr | +11,1 % | 3 |
| 93 | Hockeygear West ABBokslut 2025 | 7,3 mkr | −4,7 % | 3 |
| 94 | Headbit ABBokslut 2024 | 7,1 mkr | +89,3 % | - |
| 95 | Grönlunds Jakt & Fiske AktiebolagBokslut 2025 | 7,1 mkr | +32,0 % | 2 |
| 96 | Tillbehörsbutiken i Strömstad ABBokslut 2025 | 7,1 mkr | +1,0 % | 2 |
| 97 | Sandströms Nordmaling ABBokslut 2025 | 7,1 mkr | +7,6 % | 2 |
| 98 | L Harryzon ABBokslut 2025 | 7,0 mkr | −2,3 % | 4 |
| 99 | NIFO ABBokslut 2024 | 7,0 mkr | −11,9 % | 3 |
| 100 | Hund och Jakt Grossist i Haparanda ABBokslut 2025 | 7,0 mkr | −8,0 % | 3 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.