← Alla branscher · SNI 47789
Största bolagen inom Övrig specialiserad detaljhandel
De 100 största bolagen med huvudbransch övrig specialiserad detaljhandel, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
296
Sammanlagd omsättning
984,6 mkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | ZEEKSACK ABBokslut 2025 | 116,3 mkr | +126,7 % | 4 |
| 2 | Postery ABBokslut 2024 | 56,4 mkr | −0,3 % | 10 |
| 3 | Tikkanen Companies ABBokslut 2024 | 34,8 mkr | +18,2 % | - |
| 4 | Dalarna Exclusive ABBokslut 2025 | 24,0 mkr | +75,6 % | 4 |
| 5 | Sunda ABBokslut 2024 | 23,1 mkr | +51,1 % | 12 |
| 6 | Parvus Trading ABBokslut 2025 | 22,7 mkr | - | 7 |
| 7 | Eklaholm ABBokslut 2024 | 18,6 mkr | −14,2 % | 12 |
| 8 | Beginners Borås ABBokslut 2025 | 18,0 mkr | −8,7 % | 8 |
| 9 | BabyBus Veddesta ABBokslut 2025 | 15,3 mkr | −21,3 % | 5 |
| 10 | DC Transport ABBokslut 2024 | 13,5 mkr | +40,2 % | 18 |
| 11 | Classic Swedish Souvenir ABBokslut 2025 | 13,4 mkr | +8,1 % | 4 |
| 12 | Guldhavet ABBokslut 2025 | 13,3 mkr | +163,0 % | 1 |
| 13 | Reimerts i Falköping AktiebolagBokslut 2025 | 13,3 mkr | −16,4 % | 7 |
| 14 | FG Sweden ABBokslut 2024 | 12,5 mkr | +3,8 % | 3 |
| 15 | Top Score Profil Blekinge ABBokslut 2024 | 11,6 mkr | +2,4 % | 5 |
| 16 | Östergötlands Jakthandel ABBokslut 2024 | 11,5 mkr | +46,0 % | 2 |
| 17 | Virå Bruk ABBokslut 2025 | 11,2 mkr | −22,2 % | 2 |
| 18 | Navis aktiebolagBokslut 2024 | 10,5 mkr | +0,5 % | 6 |
| 19 | OD Sverige ABBokslut 2025 | 10,2 mkr | −32,0 % | 0 |
| 20 | Topeca ABBokslut 2025 | 10,1 mkr | +9,8 % | 3 |
| 21 | Jakt & Jycke i Sverige ABBokslut 2025 | 10,0 mkr | +13,6 % | 2 |
| 22 | Fantasianorth ABBokslut 2025 | 10,0 mkr | +5,8 % | 2 |
| 23 | CARDLAND ABBokslut 2025 | 9,6 mkr | +73,3 % | 1 |
| 24 | My Baby Torslanda ABBokslut 2025 | 9,3 mkr | −3,7 % | 2 |
| 25 | Apelsäter jakt och skytte ABBokslut 2024 | 9,2 mkr | −0,9 % | 6 |
| 26 | Kungliga Svenska Aeroklubben KSAK Service AktiebolagBokslut 2024 | 9,0 mkr | +7,6 % | 3 |
| 27 | CL Konsult Bollebygd ABBokslut 2025 | 8,7 mkr | +8,5 % | 3 |
| 28 | Sickla Party ABBokslut 2024 | 8,6 mkr | −7,8 % | 9 |
| 29 | Connection S.A. i G:a Stan ABBokslut 2025 | 8,6 mkr | +39,3 % | 3 |
| 30 | Handkraft Svea rike ABBokslut 2024 | 8,1 mkr | +16,8 % | 6 |
| 31 | Venato i Östersund ABBokslut 2025 | 8,1 mkr | - | 3 |
| 32 | Marknadsplats Umeå ABBokslut 2024 | 7,6 mkr | - | 2 |
| 33 | Idé & Hobby i Marieberg ABBokslut 2024 | 7,6 mkr | −0,7 % | 6 |
| 34 | Parvus Syd ABBokslut 2025 | 7,3 mkr | - | 2 |
| 35 | Möbeltassen Sweden ABBokslut 2024 | 7,2 mkr | +44,7 % | 2 |
| 36 | Frölunda Fest & Ballonger ABBokslut 2025 | 6,8 mkr | - | 5 |
| 37 | Nilu Konfektyr ABBokslut 2025 | 6,7 mkr | −16,3 % | 2 |
| 38 | Åkersberga Hyresmaskiner AktiebolagBokslut 2024 | 6,5 mkr | +6,1 % | 3 |
| 39 | Gravvårdsfirman Eugen IHS ABBokslut 2025 | 6,5 mkr | - | 4 |
| 40 | To.Ma trading ABBokslut 2025 | 6,4 mkr | +11,9 % | - |
| 41 | Landtmannaaffären i Ronneby ABBokslut 2025 | 6,1 mkr | −7,8 % | 3 |
| 42 | Gasol Malmö LPG ABBokslut 2025 | 6,1 mkr | −4,3 % | 2 |
| 43 | Swedina ABBokslut 2025 | 6,1 mkr | +7,1 % | 3 |
| 44 | Roslagens Gasol&Kamin ABBokslut 2025 | 5,9 mkr | +13,7 % | 2 |
| 45 | Barnvagnshuset i Kristianstad AktiebolagBokslut 2025 | 5,8 mkr | +7,0 % | 2 |
| 46 | HW Interactive ABBokslut 2024 | 5,7 mkr | +30,8 % | 1 |
| 47 | JB Ranch & Trucking ABBokslut 2024 | 5,7 mkr | +277,4 % | 1 |
| 48 | Artbridge ABBokslut 2025 | 5,6 mkr | +24,4 % | - |
| 49 | Nordic Preparation ABBokslut 2024 | 5,4 mkr | +872,0 % | - |
| 50 | Barnvagnsexperten Pia Nilsson ABBokslut 2024 | 5,4 mkr | −5,2 % | 2 |
| 51 | Sundsvalls Trädgårdshandel ABBokslut 2024 | 5,4 mkr | +5,3 % | 2 |
| 52 | Åsas Tomtebod ABBokslut 2025 | 5,3 mkr | +34,0 % | 5 |
| 53 | Cardlevels Sverige ABBokslut 2025 | 5,3 mkr | - | - |
| 54 | J F Wulff Askersund ABBokslut 2024 | 5,3 mkr | +4,1 % | 4 |
| 55 | Boxes & Things i Väst ABBokslut 2024 | 5,1 mkr | +24,1 % | 1 |
| 56 | Granhage Investment ABBokslut 2025 | 5,0 mkr | −17,4 % | - |
| 57 | Charlotte Trend ABBokslut 2025 | 5,0 mkr | −0,5 % | 3 |
| 58 | Norrorts Gravvårdar ABBokslut 2025 | 4,9 mkr | +2,2 % | 2 |
| 59 | Killnoise Event ABBokslut 2025 | 4,8 mkr | +32,5 % | 2 |
| 60 | Partyfixarn i Sverige ABBokslut 2024 | 4,7 mkr | - | 1 |
| 61 | Gränsland Förvaltning i Strömstad AktiebolagBokslut 2024 | 4,6 mkr | −2,0 % | 1 |
| 62 | RF Byggspecialisten ABBokslut 2025 | 4,5 mkr | +54,9 % | 2 |
| 63 | Idé & Hobby i Örebro AktiebolagBokslut 2024 | 4,4 mkr | −4,3 % | 5 |
| 64 | Liljeholmens festbutik ABBokslut 2024 | 4,3 mkr | −2,4 % | 3 |
| 65 | Ninris Ramverk ABBokslut 2025 | 4,3 mkr | +7,8 % | 3 |
| 66 | Storsjö Säljsupport ABBokslut 2024 | 4,2 mkr | +118,6 % | 2 |
| 67 | CiLi in Papers ABBokslut 2024 | 4,1 mkr | +2,1 % | 3 |
| 68 | Bengine ABBokslut 2025 | 4,1 mkr | −1,5 % | 2 |
| 69 | Gas & Industripartner Sverige ABBokslut 2025 | 4,0 mkr | +17,3 % | 4 |
| 70 | Skärgårdsskatten AktiebolagBokslut 2025 | 4,0 mkr | −31,5 % | 2 |
| 71 | Värmlands Hemslöjd AktiebolagBokslut 2025 | 3,9 mkr | +10,0 % | 2 |
| 72 | Mikael Nätts Färg & Golv ABBokslut 2024 | 3,9 mkr | −8,2 % | 2 |
| 73 | Freedom Hair Scandinavia ABBokslut 2025 | 3,7 mkr | −5,6 % | 1 |
| 74 | Ediya Shop ABBokslut 2025 | 3,7 mkr | +4,4 % | 1 |
| 75 | Active Stable Solution Scandinavia ABBokslut 2025 | 3,5 mkr | −18,0 % | 1 |
| 76 | King Palace ABBokslut 2024 | 3,4 mkr | - | - |
| 77 | Ola Bäckman ABBokslut 2024 | 3,4 mkr | −21,6 % | 1 |
| 78 | 4 Volution ABBokslut 2024 | 3,4 mkr | +33,6 % | 4 |
| 79 | Roma Glasbruk ABBokslut 2024 | 3,4 mkr | −0,2 % | 2 |
| 80 | Gasolen i Trollhättan ABBokslut 2025 | 3,4 mkr | +3,0 % | 1 |
| 81 | Embrace Design ABBokslut 2025 | 3,3 mkr | −5,4 % | 3 |
| 82 | Butik Öland ABBokslut 2025 | 3,1 mkr | +11,3 % | 1 |
| 83 | Mora Hemslöjdsbutik ABBokslut 2025 | 3,1 mkr | −0,9 % | 2 |
| 84 | UVX Smycken & Piercing ABBokslut 2025 | 3,0 mkr | +17,2 % | - |
| 85 | Tatec ABBokslut 2025 | 2,9 mkr | −16,0 % | 0 |
| 86 | Hemliv ABBokslut 2025 | 2,9 mkr | −6,2 % | 2 |
| 87 | Scottish House ABBokslut 2025 | 2,9 mkr | −3,5 % | 2 |
| 88 | Perukgalleriet i Helsingborg ABBokslut 2025 | 2,8 mkr | +12,5 % | 2 |
| 89 | Handelsstål i Östersund ABBokslut 2024 | 2,7 mkr | +290,6 % | 2 |
| 90 | Barnvagnsbutiken Våra Små i Nerike ABBokslut 2024 | 2,7 mkr | +3,3 % | 2 |
| 91 | Maskeradpartaj ABBokslut 2025 | 2,5 mkr | −1,9 % | 2 |
| 92 | Hemslöjden i Umeå AktiebolagBokslut 2025 | 2,5 mkr | +1,6 % | 2 |
| 93 | Danderyd Fest & Ballonger ABBokslut 2025 | 2,5 mkr | +9,9 % | - |
| 94 | AngoraGarnet Silfverberg ABBokslut 2025 | 2,4 mkr | −1,9 % | 2 |
| 95 | Himmelriket i Sverige ABBokslut 2025 | 2,4 mkr | +22,1 % | 2 |
| 96 | Carl Wennberg AktiebolagBokslut 2025 | 2,4 mkr | +211,6 % | 1 |
| 97 | Infitech Sweden ABBokslut 2025 | 2,4 mkr | −28,3 % | 2 |
| 98 | Aktiebolaget Baby-KomfortBokslut 2024 | 2,4 mkr | −29,5 % | - |
| 99 | Tr3 Kronor ABBokslut 2024 | 2,3 mkr | - | - |
| 100 | JaktJämten ABBokslut 2025 | 2,3 mkr | +11,4 % | 0 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.