A & T Dalarna AB
Översikt
Bolaget kommer utföra tjänster inom skog- och trädgårdsverksamhet såsom trädfällning och beskärning samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget kommer även bedriva uthyrning av personal. Bolaget kommer även utföra tjänster inom el- och solcellsinstallationer samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 september 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Bransch (SNI)
- SNI 02200 Drivning
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gunnarsvägen 39
- Postnummer & ort
- 77734 SMEDJEBACKEN
- Registrerat namn
- A & T Dalarna ABReg 2022-09-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 807 248 | 1 081 259 | 887 710 |
| Övriga externa kostnader | 241 848 | 182 005 | 135 108 |
| Personalkostnader | 49 818 | 5 034 | 19 568 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 163 940 | 311 867 | 146 939 |
| Resultat e. fin. poster | 163 392 | 311 411 | 146 947 |
| Resultat före skatt | 118 392 | 236 411 | 111 947 |
| Årets resultat | 88 337 | 186 331 | 88 750 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 405 917 | 22 083 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 246 374 | 524 250 | 277 774 |
| Kassa & bank | 96 871 | 502 069 | 213 282 |
| Summa tillgångar | 652 291 | 546 333 | 277 774 |
| Eget kapital | 413 418 | 325 081 | 138 750 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 83 873 | 111 252 | 104 024 |
| Soliditet (%) | 82,0 % | 75,0 % | 60,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 25,3 % jämfört med 2024, till 807 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 88 tkr, en nettomarginal på 10,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 82,0 % vid årets slut, upp från 60,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 25 % av bolagen med samma huvudbransch, elinstallationer (SNI 43210). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Smedjebacken
Andra registrerade bolag med säte i Smedjebacken.
- A&L Bilcenter ABAB
- AB Bygg och Kulturmiljö 2020AB
- AB Dentalkronan K.G.PAB
- AB P-O LandinAB
- AB:s Motorsport i Smedjebacken ABAB
- Accountix Sverige ABAB
- AEB Logging ABAB
- Ågatans Fastighetsservice ABAB