AB:s Motorsport i Smedjebacken AB
Översikt
Bolaget skall bedriva försäljning av reservdelar och tillbehör till bilar, foder och tillbehör till husdjur, fyrverkerier, tillbehör för jakt, fiske, fritid samt försäljning av varor inom tv och dataspel. Bolaget bedriver även uthyrning av lokaler samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 februari 2004
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 93199 Annan sportverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 47820 Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Blyvägen 22
- Postnummer & ort
- 77791 SMEDJEBACKEN
- Registrerat namn
- AB:s Motorsport i Smedjebacken ABReg 2006-01-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 134 733 | 2 368 604 | 2 276 594 | 1 420 000 | 2 938 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 583 660 | 805 989 | 875 865 | - | - |
| Personalkostnader | 2 368 | 3 117 | 25 085 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 894 230 | 193 432 | 38 752 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 876 622 | 163 868 | 8 116 | −21 000 | 51 000 |
| Resultat före skatt | 676 622 | 163 868 | 8 116 | - | - |
| Årets resultat | 535 947 | 142 519 | 8 116 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 369 882 | 622 381 | 453 077 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 999 940 | 802 633 | 1 084 667 | - | - |
| Kassa & bank | 1 046 171 | 117 921 | 125 326 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 369 822 | 1 425 014 | 1 537 744 | - | - |
| Eget kapital | 768 359 | 232 412 | 89 893 | - | - |
| Långfristiga skulder | 226 307 | 296 136 | 363 766 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 175 156 | 896 466 | 1 084 085 | - | - |
| Soliditet (%) | 39,0 % | 16,0 % | 6,0 % | 7,0 % | 9,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,4 mkr (2022) till 5,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 536 tkr, en nettomarginal på 10,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 39,0 % vid årets slut, upp från 7,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 59 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Smedjebacken
Andra registrerade bolag med säte i Smedjebacken.
- A & T Dalarna ABAB
- A&L Bilcenter ABAB
- AB Bygg och Kulturmiljö 2020AB
- AB Dentalkronan K.G.PAB
- AB P-O LandinAB
- Accountix Sverige ABAB
- AEB Logging ABAB
- Ågatans Fastighetsservice ABAB