Aktivt företag
Active i Aros AB
Översikt
Bolaget ska bedriva förvaltning och uthyrning av fastigheter, konsultationer inom friskvård och redskap, konsultverksamhet inom företags organisation samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 februari 2003
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46491 Partihandel med sport- och fritidsartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Karlsgatan 4
- Postnummer & ort
- 72214 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Active i Aros ABReg 2011-06-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
478 tkr
▲ 10,9 %Årets resultat
28 tkr
▲ 87,9 %Tillgångar
3,6 mkr
▲ 6,6 %Eget kapital
3,1 mkr
▲ 0,9 %Soliditet
87,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
71 tkr
▼ 29,2 %Totala skulder
474 tkr
▲ 70,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 478 009 | 431 135 | 451 134 | 424 000 | 855 000 |
| Övriga externa kostnader | 235 362 | 159 076 | 134 308 | - | - |
| Personalkostnader | 65 509 | 73 693 | 50 855 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 177 138 | 198 366 | 265 971 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 178 360 | 315 093 | 277 199 | −267 000 | 10 000 |
| Resultat före skatt | 28 360 | 15 093 | 27 199 | - | - |
| Årets resultat | 28 360 | 15 093 | 27 199 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 150 500 | 970 500 | 1 533 500 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 448 381 | 2 404 452 | 3 151 097 | - | - |
| Kassa & bank | 71 046 | 100 312 | 401 563 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 598 881 | 3 374 952 | 4 684 597 | - | - |
| Eget kapital | 3 124 725 | 3 096 365 | 4 381 272 | - | - |
| Långfristiga skulder | 432 776 | 263 092 | 272 729 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 41 380 | 15 495 | 30 596 | - | - |
| Soliditet (%) | 87,0 % | 92,0 % | 94,0 % | 98,0 % | 57,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 10,9 % jämfört med 2024, till 478 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 28 tkr, en nettomarginal på 5,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 87,0 % vid årets slut, ned från 98,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 34 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med sport- och fritidsartiklar (SNI 46491). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
37,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−13,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
0,9 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
478 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 037 Konsult ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB