← Alla branscher · SNI 46491
Största bolagen inom Partihandel med sport- och fritidsartiklar
De 100 största bolagen med huvudbransch partihandel med sport- och fritidsartiklar, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
460
Sammanlagd omsättning
2,2 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Roswi ABBokslut 2025 | 136,0 mkr | +55,5 % | 17 |
| 2 | JO Sport i Hudiksvall AktiebolagBokslut 2024 | 126,2 mkr | −7,1 % | - |
| 3 | BAUER HOCKEY ABBokslut 2025 | 106,3 mkr | - | 52 |
| 4 | C2 Vertical Safety ABBokslut 2025 | 95,1 mkr | +18,4 % | 25 |
| 5 | Tennis Fashion i Göteborg ABBokslut 2024 | 72,4 mkr | −7,0 % | - |
| 6 | Equality Line ABBokslut 2024 | 71,5 mkr | −2,5 % | 13 |
| 7 | Fair Marin AktiebolagBokslut 2024 | 70,7 mkr | +1,0 % | 8 |
| 8 | TRUE Hockey ABBokslut 2024 | 68,2 mkr | +15,0 % | 4 |
| 9 | Nordic Sport Sales ABBokslut 2024 | 58,7 mkr | +16,0 % | 15 |
| 10 | Frisport ABBokslut 2025 | 57,5 mkr | +14,9 % | 4 |
| 11 | MF Motion Fitness ABBokslut 2025 | 54,3 mkr | - | 11 |
| 12 | Proteam Nordic ABBokslut 2024 | 52,4 mkr | - | - |
| 13 | Salming Sports ABBokslut 2024 | 47,3 mkr | −13,9 % | 8 |
| 14 | PAR Golf Scandinavia ABBokslut 2025 | 45,0 mkr | +30,3 % | 2 |
| 15 | Holiday Fritid ABBokslut 2025 | 41,4 mkr | +5,1 % | 5 |
| 16 | Budo & Fitness Sport ABBokslut 2024 | 38,0 mkr | −4,4 % | 20 |
| 17 | Svenska Naturlekplatser ABBokslut 2024 | 34,7 mkr | −20,8 % | 17 |
| 18 | Fällkniven i Boden AktiebolagBokslut 2025 | 34,3 mkr | +0,4 % | 9 |
| 19 | HUSKIWEAR ABBokslut 2024 | 30,7 mkr | - | 6 |
| 20 | B-Stedt of Sweden AktiebolagBokslut 2024 | 29,5 mkr | +0,4 % | 5 |
| 21 | Mikael Eriksson Marine Scandinavia ABBokslut 2025 | 24,7 mkr | +10,1 % | 6 |
| 22 | PCM - Marin AktiebolagBokslut 2024 | 23,7 mkr | +5,7 % | 5 |
| 23 | Avignon AktiebolagBokslut 2024 | 23,7 mkr | −5,0 % | 4 |
| 24 | Golfbrands Sweden ABBokslut 2025 | 23,6 mkr | +0,5 % | 1 |
| 25 | AB Västsvenska TräningsprodukterBokslut 2024 | 22,0 mkr | +1,2 % | 5 |
| 26 | Folklek ABBokslut 2025 | 20,4 mkr | −23,0 % | 4 |
| 27 | Yrkesbolaget i Norr ABBokslut 2024 | 19,4 mkr | −11,3 % | 6 |
| 28 | Nordic Gym ABBokslut 2024 | 19,0 mkr | −24,6 % | 10 |
| 29 | Combisport ABBokslut 2024 | 18,3 mkr | −3,4 % | 4 |
| 30 | HRS-Trade ABBokslut 2025 | 17,6 mkr | +20,5 % | 3 |
| 31 | Huges Marina i Tranås ABBokslut 2025 | 17,0 mkr | −15,7 % | 7 |
| 32 | Cykeltjänst i Södertälje AktiebolagBokslut 2024 | 16,4 mkr | +21,5 % | 5 |
| 33 | Jakt- och Fiskebutiken i Birsta ABBokslut 2025 | 15,3 mkr | +3,2 % | 4 |
| 34 | Stiliom ABBokslut 2024 | 15,0 mkr | −30,1 % | 6 |
| 35 | Loop Tackle Design AktiebolagBokslut 2024 | 14,4 mkr | −55,1 % | 11 |
| 36 | Sportbutiken i Töcksfors Handelspark ABBokslut 2025 | 14,2 mkr | −2,5 % | 12 |
| 37 | AU Mälardalen ABBokslut 2025 | 13,6 mkr | +2,8 % | 4 |
| 38 | 4on ABBokslut 2025 | 13,6 mkr | +8,3 % | 2 |
| 39 | ProSporta Sweden ABBokslut 2024 | 13,2 mkr | +5,0 % | 1 |
| 40 | Styrkelabbet ABBokslut 2025 | 13,1 mkr | +5,2 % | 7 |
| 41 | Sjötorget ABBokslut 2025 | 12,9 mkr | +2,2 % | - |
| 42 | Euro Gymnastic Equipment ABBokslut 2024 | 12,6 mkr | +52,2 % | 1 |
| 43 | Lek - o Hoj AktiebolagBokslut 2024 | 12,2 mkr | +2,9 % | 2 |
| 44 | Frödinflies ABBokslut 2024 | 12,0 mkr | +22,6 % | 4 |
| 45 | Klubbteamet i Örebro ABBokslut 2024 | 11,9 mkr | +0,2 % | 4 |
| 46 | Base Sport Sweden AktiebolagBokslut 2025 | 11,8 mkr | −9,9 % | 3 |
| 47 | Ital Nordic ABBokslut 2024 | 11,7 mkr | +0,4 % | 2 |
| 48 | Stanno Sverige ABBokslut 2025 | 11,2 mkr | +2,4 % | 3 |
| 49 | Trampolinspecialisten i Stockholm ABBokslut 2024 | 10,8 mkr | +7,0 % | 2 |
| 50 | Handelshuset Baruma AktiebolagBokslut 2025 | 10,1 mkr | +5,6 % | 2 |
| 51 | TräningsSpecialisten i City AktiebolagBokslut 2024 | 9,5 mkr | −2,2 % | 6 |
| 52 | Candler i Ensta ABBokslut 2025 | 9,3 mkr | - | 4 |
| 53 | Winemountain ABBokslut 2025 | 9,2 mkr | - | 2 |
| 54 | Taktältarna Åre ABBokslut 2024 | 9,0 mkr | +26,1 % | 2 |
| 55 | Lead Sports S.E. ABBokslut 2024 | 8,5 mkr | +13,2 % | 3 |
| 56 | Aktiebolaget Stockholms KlänningsfabrikBokslut 2025 | 8,5 mkr | −2,1 % | - |
| 57 | Gymdealen AJ ABBokslut 2025 | 8,5 mkr | - | - |
| 58 | Gustafsson & Vilén Sport AktiebolagBokslut 2025 | 8,1 mkr | +22,4 % | 1 |
| 59 | First Descent Sweden ABBokslut 2025 | 7,7 mkr | −2,8 % | 4 |
| 60 | Globus-Sport AktiebolagBokslut 2025 | 7,6 mkr | −15,1 % | 5 |
| 61 | SweBody ABBokslut 2025 | 7,6 mkr | +78,7 % | - |
| 62 | Fritidsforum i Uddevalla AktiebolagBokslut 2025 | 7,4 mkr | +6,5 % | 3 |
| 63 | Stallbolaget Sverige ABBokslut 2025 | 6,5 mkr | +38,7 % | 1 |
| 64 | Parmazoo ABBokslut 2024 | 6,1 mkr | −9,5 % | - |
| 65 | Moby Dick AktiebolagBokslut 2024 | 6,1 mkr | +31,1 % | 1 |
| 66 | Cytech Sweden ABBokslut 2024 | 5,5 mkr | - | 3 |
| 67 | Freedombikes ABBokslut 2024 | 5,5 mkr | +6,7 % | 2 |
| 68 | MS Marintjänst Konsult ABBokslut 2024 | 5,4 mkr | +93,7 % | 1 |
| 69 | JC Ship Care Marine ABBokslut 2025 | 5,3 mkr | +5,0 % | 1 |
| 70 | JOIN ME Fastighetsförvaltning och Marinteknik ABBokslut 2024 | 5,3 mkr | +14,0 % | 2 |
| 71 | CEhov ABBokslut 2025 | 5,2 mkr | +9,3 % | 2 |
| 72 | Rideaway ABBokslut 2025 | 5,2 mkr | −12,2 % | 2 |
| 73 | Nilzén Fitness ABBokslut 2024 | 5,2 mkr | +121,6 % | - |
| 74 | ResQ Sweden ABBokslut 2025 | 5,1 mkr | +22,7 % | 1 |
| 75 | Krokomsportens Sport & Fritidsbutik ABBokslut 2024 | 5,0 mkr | −3,1 % | 3 |
| 76 | OC Stables ABBokslut 2024 | 4,9 mkr | −31,8 % | 4 |
| 77 | Södra Hojen Cykel ABBokslut 2024 | 4,8 mkr | +15,4 % | 2 |
| 78 | Sportsatretail in Sweden ABBokslut 2025 | 4,6 mkr | −4,3 % | 3 |
| 79 | SARj ABBokslut 2025 | 4,5 mkr | −10,7 % | 2 |
| 80 | Avanti Alpin i Åre AktiebolagBokslut 2025 | 4,3 mkr | −28,8 % | 1 |
| 81 | Dalum Sweden ABBokslut 2025 | 4,2 mkr | +12,0 % | 1 |
| 82 | Shelike ABBokslut 2024 | 3,9 mkr | +66,8 % | 1 |
| 83 | Racket and Friends ABBokslut 2024 | 3,6 mkr | - | 1 |
| 84 | Flyfishing Masters Palmér ABBokslut 2025 | 3,5 mkr | +25,5 % | 1 |
| 85 | Björklunds Sweden ABBokslut 2025 | 3,4 mkr | +23,2 % | - |
| 86 | Tactical Training KE ABBokslut 2024 | 3,4 mkr | +47,5 % | 1 |
| 87 | Aurora Outdoor ABBokslut 2024 | 3,4 mkr | +49,9 % | 1 |
| 88 | GAPS Trading ABBokslut 2025 | 3,3 mkr | +20,3 % | - |
| 89 | Yacht Trade Sweden ABBokslut 2024 | 3,3 mkr | −24,0 % | 1 |
| 90 | KNOP Trading ABBokslut 2025 | 3,2 mkr | −53,8 % | 2 |
| 91 | Hellberg Sports ABBokslut 2025 | 3,1 mkr | +5,9 % | 1 |
| 92 | SEISHIN INTERNATIONAL ABBokslut 2024 | 3,1 mkr | −1,2 % | - |
| 93 | Christian Lindgren Golf ABBokslut 2025 | 3,1 mkr | +5,9 % | 3 |
| 94 | International Tackle ABBokslut 2024 | 2,9 mkr | −20,2 % | 0 |
| 95 | FA Försäljning ABBokslut 2025 | 2,9 mkr | +352,7 % | 3 |
| 96 | Thodenius Education AktiebolagBokslut 2024 | 2,9 mkr | +40,3 % | - |
| 97 | KM Gruppen ABBokslut 2025 | 2,9 mkr | −43,8 % | 2 |
| 98 | Pro Hockeylife ABBokslut 2025 | 2,9 mkr | +31,2 % | 0 |
| 99 | eFoil Sweden ABBokslut 2025 | 2,8 mkr | +18,3 % | 1 |
| 100 | EVOPADEL ABBokslut 2025 | 2,8 mkr | +43,5 % | 1 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.