Aktivt företag
Affirmo Sak AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Föremålet för bolagets verksamhet är förmedling och beståndsvård av försäkringar samt därmed sammanhängande rådgivning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 april 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 66220 Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Jakobsbacken 30
- Postnummer & ort
- 94534 ROSVIK
- Registrerat namn
- Affirmo Sak ABReg 2016-04-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,7 mkr
▲ 11,5 %Årets resultat
542 tkr
▲ 887,1 %Tillgångar
1,9 mkr
▲ 33,2 %Eget kapital
1,5 mkr
▲ 59,6 %Soliditet
78,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
879 tkr
▲ 48,3 %Totala skulder
417 tkr
▲ 53,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 654 795 | 4 176 297 | 4 038 000 | 4 056 000 | 3 601 216 |
| Övriga externa kostnader | 2 201 193 | 2 452 968 | - | - | 3 130 447 |
| Personalkostnader | 2 129 891 | 1 960 390 | - | - | 1 089 885 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 485 001 | −75 711 | - | - | −463 314 |
| Resultat e. fin. poster | 484 725 | −77 497 | 292 000 | 459 000 | −476 375 |
| Resultat före skatt | 706 725 | 100 003 | - | - | 25 463 |
| Årets resultat | 542 041 | 54 912 | - | - | 11 684 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 30 600 | - | - | 46 874 |
| Omsättningstillgångar | 1 868 502 | 1 372 636 | - | - | 747 467 |
| Kassa & bank | 879 407 | 593 000 | - | - | 10 267 |
| Summa tillgångar | 1 868 502 | 1 403 236 | - | - | 794 341 |
| Eget kapital | 1 451 053 | 909 012 | - | - | 110 909 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 417 449 | 272 224 | - | - | 655 848 |
| Soliditet (%) | 78,0 % | 77,0 % | 74,0 % | 66,0 % | 16,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 4,0 mkr (2023) till 4,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 542 tkr, en nettomarginal på 11,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 78,0 % vid årets slut, upp från 66,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 74 % av bolagen med samma huvudbransch, verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare (SNI 66220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,7 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
37,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,48
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Rosvik
Andra registrerade bolag med säte i Rosvik.
- A. Arvidsson, Rosvik ABAB
- Abyss Ventures ABAB
- Arctic Digital ABAB
- AUTOMEDON AktiebolagAB
- BD Industri ABAB
- BD VVS ABAB
- Bergfokus ABAB
- Berglunds Golvslipning ABAB