Aktivt företag
AG Sports AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Bolaget ska bedriva handel inom cykel och sport och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 augusti 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47632 Detaljhandel med cyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kungsholmsgatan 9
- Postnummer & ort
- 11227 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- AG Sports ABReg 2019-09-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
17,4 mkr
▲ 2,3 %Årets resultat
-704 tkr
▼ 195,9 %Tillgångar
8,4 mkr
▼ 13,8 %Eget kapital
774 tkr
▼ 47,6 %Soliditet
9,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
8 tkr
▼ 87,1 %Totala skulder
7,6 mkr
▼ 7,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 17 448 375 | 17 051 708 | 17 660 000 | 20 346 000 | 18 604 463 |
| Övriga externa kostnader | 3 558 497 | 3 731 297 | - | - | 2 895 826 |
| Personalkostnader | 2 927 770 | 2 738 805 | - | - | 2 337 084 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −391 713 | −716 288 | - | - | 1 594 338 |
| Resultat e. fin. poster | −703 581 | −989 271 | 149 000 | 1 566 000 | 1 397 293 |
| Resultat före skatt | −703 581 | −237 811 | - | - | 1 041 953 |
| Årets resultat | −703 581 | −237 811 | - | - | 813 825 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 40 434 | 264 763 | - | - | 833 189 |
| Omsättningstillgångar | 8 381 438 | 9 507 686 | - | - | 6 434 447 |
| Kassa & bank | 8 146 | 63 066 | - | - | 1 576 826 |
| Summa tillgångar | 8 421 872 | 9 772 449 | - | - | 7 267 636 |
| Eget kapital | 773 833 | 1 477 414 | - | - | 863 825 |
| Långfristiga skulder | 2 577 599 | 1 335 172 | - | - | 2 122 214 |
| Kortfristiga skulder | 5 070 440 | 6 959 864 | - | - | 3 926 257 |
| Soliditet (%) | 9,2 % | 15,1 % | 24,1 % | 25,8 % | 15,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 2,3 % jämfört med 2023, till 17,4 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 704 tkr, en nettomarginal på −4,0 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 9,2 % vid årets slut, ned från 25,8 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med cyklar (SNI 47632). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−4,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−1,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−90,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,65
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,2 mkr
8 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB