← Alla branscher · SNI 47632
Största bolagen inom Detaljhandel med cyklar
De 100 största bolagen med huvudbransch detaljhandel med cyklar, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
176
Sammanlagd omsättning
1,1 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Biketown Sverige ABBokslut 2025 | 97,5 mkr | −2,2 % | 15 |
| 2 | Cykelhuset, Högsbo Elektrosport AktiebolagBokslut 2024 | 32,4 mkr | −34,2 % | 15 |
| 3 | Racerdepån Fåglum-Karlsson ABBokslut 2025 | 32,0 mkr | +13,7 % | 6 |
| 4 | Cykelcentrum i Borlänge ABBokslut 2025 | 31,0 mkr | +0,1 % | 13 |
| 5 | Henriksson Cykel & Sport ABBokslut 2025 | 29,1 mkr | +14,6 % | 6 |
| 6 | WL BIKE ABBokslut 2024 | 25,8 mkr | +1,2 % | 8 |
| 7 | Alvar Karlssons Cykel & Fritidsaffär AktiebolagBokslut 2024 | 24,4 mkr | −5,4 % | 12 |
| 8 | Stålhästen Cyklar ABBokslut 2024 | 23,6 mkr | +8,2 % | 4 |
| 9 | BIKETRACS ABBokslut 2024 | 22,1 mkr | −17,9 % | 5 |
| 10 | Haga Cykel i Norrköping AktiebolagBokslut 2024 | 20,8 mkr | −29,2 % | 5 |
| 11 | Cykel och Fritid i Mjölby AktiebolagBokslut 2025 | 20,1 mkr | −0,9 % | 11 |
| 12 | Cykel & Fiskecenter i Skellefteå ABBokslut 2025 | 19,8 mkr | −5,3 % | 8 |
| 13 | KF bikes ABBokslut 2026 | 19,3 mkr | +47,7 % | 1 |
| 14 | Mandel Cykel & Trädgård ABBokslut 2024 | 18,4 mkr | +14,0 % | 8 |
| 15 | Handen på styret ABBokslut 2024 | 18,4 mkr | −12,2 % | 6 |
| 16 | AG Sports ABBokslut 2024 | 17,4 mkr | +2,3 % | 8 |
| 17 | Stone Bikes ABBokslut 2024 | 16,7 mkr | −4,1 % | 5 |
| 18 | Skyttners Cykel Sport & Fritid ABBokslut 2025 | 16,2 mkr | +5,0 % | 7 |
| 19 | Marcus Ljungqvist Sports Club ABBokslut 2025 | 15,8 mkr | −10,4 % | 8 |
| 20 | Cykelmagneten i Falkenberg AktiebolagBokslut 2025 | 15,7 mkr | +7,9 % | 4 |
| 21 | Acard ABBokslut 2025 | 15,0 mkr | +48,6 % | - |
| 22 | Konga Cykel & Motor ABBokslut 2024 | 14,8 mkr | +5,9 % | 2 |
| 23 | Bikeplace Andreas och Marcus ABBokslut 2025 | 14,3 mkr | −13,3 % | 5 |
| 24 | Bikehouse Malmö ABBokslut 2024 | 13,6 mkr | - | 2 |
| 25 | Tornby Cykel i Linköping ABBokslut 2025 | 13,0 mkr | +6,7 % | 3 |
| 26 | Ågrens Cykel & Fritid ABBokslut 2024 | 12,5 mkr | +2,1 % | 4 |
| 27 | Nellborgs Joakim Cykel i Linköping ABBokslut 2024 | 11,6 mkr | −8,7 % | 6 |
| 28 | By Bike i Umeå ABBokslut 2025 | 11,5 mkr | +2,9 % | 5 |
| 29 | JFT SPORT ABBokslut 2024 | 11,3 mkr | +13,2 % | 4 |
| 30 | Dream Bike i Trollhättan ABBokslut 2025 | 11,1 mkr | +0,9 % | 4 |
| 31 | Motor & Cykel i Värnamo ABBokslut 2024 | 10,8 mkr | −5,7 % | 5 |
| 32 | Cykelogen ABBokslut 2025 | 10,4 mkr | +18,1 % | 4 |
| 33 | Fribergs Cykel i Trelleborg ABBokslut 2025 | 10,1 mkr | −0,3 % | 3 |
| 34 | Soonr ABBokslut 2024 | 10,1 mkr | - | 3 |
| 35 | C-M Cykel och Fritid ABBokslut 2025 | 9,8 mkr | +23,0 % | 3 |
| 36 | Kungsbacka Bike & Shoes ABBokslut 2025 | 9,7 mkr | - | 3 |
| 37 | Cykelåtervinning i Stockholm ABBokslut 2025 | 9,4 mkr | +18,7 % | 8 |
| 38 | THM i Piteå ABBokslut 2025 | 8,6 mkr | +9,8 % | 3 |
| 39 | SÖDERS CYKELBUTIK I STOCKHOLM ABBokslut 2025 | 8,2 mkr | +15,8 % | 5 |
| 40 | Bike Dealer Göteborg ABBokslut 2024 | 8,1 mkr | −27,4 % | 4 |
| 41 | Färjestadens cykelaffär ABBokslut 2025 | 7,3 mkr | −3,7 % | 2 |
| 42 | T&K'S Cykel i Skogsbo ABBokslut 2024 | 7,3 mkr | +35,5 % | 1 |
| 43 | Bikes by Stefan ABBokslut 2024 | 7,2 mkr | −8,6 % | 2 |
| 44 | DG E-Bikes ABBokslut 2024 | 6,9 mkr | −34,4 % | 2 |
| 45 | Aktiebolaget Tradefelts CykelaffärBokslut 2024 | 6,7 mkr | +25,5 % | 2 |
| 46 | Westcoast Bikes ABBokslut 2024 | 6,7 mkr | +23,2 % | 2 |
| 47 | Cykelmekano i Landskrona ABBokslut 2024 | 6,7 mkr | −17,9 % | 4 |
| 48 | Sävedalens Cykel & Sport ABBokslut 2024 | 6,5 mkr | −5,5 % | 4 |
| 49 | Värnhems Cyklar ABBokslut 2025 | 6,1 mkr | +20,2 % | 6 |
| 50 | KBK BIKES ABBokslut 2024 | 5,9 mkr | +20,0 % | 2 |
| 51 | Sundstorps Cykel ABBokslut 2024 | 5,9 mkr | −1,2 % | 1 |
| 52 | Cykelverket Kungsholmen ABBokslut 2025 | 5,8 mkr | −1,5 % | 4 |
| 53 | Min cykel Helsingborg ABBokslut 2024 | 5,8 mkr | −17,7 % | 2 |
| 54 | Arena Cykelparkeringar ABBokslut 2024 | 5,8 mkr | +179,8 % | 2 |
| 55 | Enskede Cykel ABBokslut 2025 | 5,4 mkr | −9,6 % | 6 |
| 56 | Cykelhandlaren i Löddeköpinge ABBokslut 2025 | 5,3 mkr | +22,9 % | 4 |
| 57 | Cykla är Lycka ABBokslut 2024 | 5,0 mkr | −0,2 % | 4 |
| 58 | Claesons i Smedjebacken ABBokslut 2025 | 4,9 mkr | −13,7 % | 2 |
| 59 | Sjöstaden cykel hörna ABBokslut 2024 | 4,9 mkr | +12,8 % | 3 |
| 60 | Cykelbyggarn i Sandviken ABBokslut 2024 | 4,9 mkr | −6,1 % | 3 |
| 61 | Bike Republic ABBokslut 2024 | 4,8 mkr | +36,9 % | 2 |
| 62 | iRecycle Group ABBokslut 2025 | 4,6 mkr | +15,5 % | 3 |
| 63 | Nerom ABBokslut 2026 | 4,5 mkr | +12,8 % | 3 |
| 64 | Jocke Söderström Bike Services ABBokslut 2024 | 4,4 mkr | +3,6 % | 2 |
| 65 | Trailstore Sweden ABBokslut 2024 | 4,4 mkr | +46,7 % | 2 |
| 66 | Gaiavelo ABBokslut 2024 | 4,4 mkr | −29,3 % | 1 |
| 67 | Ryds Sport i Växjö AktiebolagBokslut 2024 | 4,3 mkr | +16,9 % | 2 |
| 68 | Cykel & Sport i Katrineholm ABBokslut 2024 | 4,3 mkr | −18,6 % | 2 |
| 69 | Art-V Cykel ABBokslut 2024 | 4,2 mkr | −8,1 % | 1 |
| 70 | Urban Bike Wear Nordic ABBokslut 2025 | 3,9 mkr | −9,8 % | 2 |
| 71 | Lagg & Hoj ABBokslut 2024 | 3,9 mkr | +16,5 % | 3 |
| 72 | Cykel & Motorbolaget Tranås ABBokslut 2024 | 3,9 mkr | +59,3 % | 2 |
| 73 | VRC ABBokslut 2025 | 3,8 mkr | −29,5 % | 1 |
| 74 | F Eliasson Invest ABBokslut 2024 | 3,8 mkr | −11,4 % | 2 |
| 75 | Easy ReCycling Reuse Bicycles Sweden ABBokslut 2025 | 3,8 mkr | +34,9 % | 6 |
| 76 | Batterihoj Karlstad ABBokslut 2024 | 3,7 mkr | - | - |
| 77 | VRC Västerås ABBokslut 2024 | 3,6 mkr | - | 1 |
| 78 | Cykelfiket Östra Centrum ABBokslut 2025 | 3,5 mkr | +27,4 % | 3 |
| 79 | Råtorp Cykel ABBokslut 2025 | 3,5 mkr | +4,6 % | 1 |
| 80 | Hellberg Cycling ABBokslut 2024 | 3,4 mkr | +1,0 % | - |
| 81 | Cyklis ABBokslut 2025 | 3,2 mkr | −4,8 % | 2 |
| 82 | Anders Stenberg i Smålandsstenar ABBokslut 2024 | 3,2 mkr | +7,4 % | 2 |
| 83 | Simons Cykel & Motorservice ABBokslut 2025 | 3,1 mkr | −13,7 % | 2 |
| 84 | CYKELCENTER COM U&N ABBokslut 2024 | 3,1 mkr | −18,2 % | 1 |
| 85 | Nya Stigs cykel & fritid ABBokslut 2024 | 3,0 mkr | −18,6 % | 2 |
| 86 | Larsas Cykel & Sport ABBokslut 2025 | 3,0 mkr | −1,6 % | 3 |
| 87 | Din Cykel Borås ABBokslut 2024 | 2,9 mkr | +3,4 % | 1 |
| 88 | VeloStore Sverige ABBokslut 2024 | 2,8 mkr | −4,5 % | 3 |
| 89 | Bike Village Stockholm ABBokslut 2025 | 2,8 mkr | −18,2 % | 1 |
| 90 | Bodens Cykel & Mekaniska Verkstad AktiebolagBokslut 2024 | 2,7 mkr | +6,1 % | 2 |
| 91 | P&S Cykel och Fritid ABBokslut 2024 | 2,7 mkr | −7,1 % | - |
| 92 | Legio Bike Tre ABBokslut 2024 | 2,7 mkr | +33,7 % | 2 |
| 93 | Jörgens Cykel & Sport AktiebolagBokslut 2024 | 2,6 mkr | +38,8 % | 2 |
| 94 | Biketopia ABBokslut 2025 | 2,6 mkr | +30,7 % | - |
| 95 | Cykelcenter Södertälje ABBokslut 2025 | 2,5 mkr | +6,2 % | 2 |
| 96 | Legio Bike Två ABBokslut 2024 | 2,4 mkr | +17,3 % | 2 |
| 97 | Nya Motala Cykelaffär ABBokslut 2025 | 2,3 mkr | −13,5 % | - |
| 98 | Veloform ABBokslut 2024 | 2,3 mkr | −0,3 % | - |
| 99 | L&H Abbas Mountainbikespecialist ABBokslut 2025 | 2,3 mkr | +22,8 % | 1 |
| 100 | Egons Cykelaffär AktiebolagBokslut 2025 | 2,3 mkr | - | 1 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.