Aktivt företag
AMP Sverige AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-06
Bolaget ska bedriva plockanalys inom avfall och miljö såsom plockanalysering av restavfall, organiska avfall, metallförpackningar, papper och hårdplast.
- Registrerat
- 18 november 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 38214 Återvinning av källsorterat material
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Södra Hunnetorpsvägen 68 A
- Postnummer & ort
- 25662 HELSINGBORG
- Registrerat namn
- AMP Sverige ABReg 2016-11-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,0 mkr
▲ 30,1 %Årets resultat
213 kr
▼ 98,7 %Tillgångar
158 tkr
▼ 70,7 %Eget kapital
105 tkr
▼ 44,7 %Soliditet
86,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
118 tkr
▲ 142,7 %Totala skulder
15 tkr
▼ 95,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 026 594 | 788 995 | 860 991 | 729 795 | 766 855 |
| Övriga externa kostnader | 226 476 | 130 268 | 167 103 | 112 386 | 138 567 |
| Personalkostnader | 776 235 | 626 074 | 571 703 | 534 004 | 593 792 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −3 457 | 17 323 | 101 572 | 69 286 | 17 610 |
| Resultat e. fin. poster | −10 787 | 16 498 | 101 484 | 68 821 | 17 233 |
| Resultat före skatt | 213 | 21 498 | 76 484 | 51 821 | 17 233 |
| Årets resultat | 213 | 16 536 | 60 682 | 41 039 | 17 233 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 157 616 | 538 724 | 341 404 | 334 225 | 191 411 |
| Kassa & bank | 118 449 | 48 795 | 270 950 | 192 942 | 120 360 |
| Summa tillgångar | 157 616 | 538 724 | 341 404 | 334 225 | 191 411 |
| Eget kapital | 104 875 | 189 662 | 194 854 | 151 173 | 110 134 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 14 741 | 300 062 | 92 550 | 154 052 | 69 277 |
| Soliditet (%) | 86,0 % | 42,0 % | 70,0 % | 52,0 % | 62,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 30,1 % jämfört med 2023, till 1,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 213 kr, en nettomarginal på 0,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 86,0 % vid årets slut, upp från 52,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 28 % av bolagen med samma huvudbransch, återvinning av källsorterat material (SNI 38214). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+30,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+7,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
0,2 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Helsingborg
Andra registrerade bolag med säte i Helsingborg.
- & Fastigheter, Oscar Månsson ABAB
- 12m Utemiljö ABAB
- 16&18 Holding ABAB
- 1918 Webshop ABAB
- 1959 Gelateria ABAB
- 1999 Holding ABAB
- 1aB Ritsch ABAB
- 2 B Invest ABAB