← Alla branscher · SNI 38214
Största bolagen inom Återvinning av källsorterat material
De 89 största bolagen med huvudbransch återvinning av källsorterat material, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
118
Sammanlagd omsättning
1,7 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Sortera Recycling ABBokslut 2024 | 779,3 mkr | −5,9 % | 253 |
| 2 | Cronimet Umeå ABBokslut 2024 | 57,5 mkr | +19,0 % | 5 |
| 3 | Active Recycling Scandinavia ABBokslut 2025 | 55,5 mkr | +5,2 % | 10 |
| 4 | Arvid Svenssons i Gävle AktiebolagBokslut 2025 | 52,9 mkr | +46,7 % | 5 |
| 5 | WMS Nordic ABBokslut 2024 | 48,7 mkr | +59,8 % | 11 |
| 6 | Hällstorps Recycling i Jönköping ABBokslut 2025 | 46,9 mkr | +0,7 % | 13 |
| 7 | Kisa Återvinning ABBokslut 2024 | 46,2 mkr | +4,3 % | 5 |
| 8 | Ydre Åkeri ABBokslut 2024 | 45,1 mkr | +29,7 % | 15 |
| 9 | Svensk Kabelåtervinning ABBokslut 2025 | 37,3 mkr | −0,2 % | 4 |
| 10 | Västregårds Maskin & Entreprenad ABBokslut 2025 | 35,4 mkr | −10,9 % | 14 |
| 11 | Elemet Recycling ABBokslut 2025 | 34,2 mkr | +60,4 % | 10 |
| 12 | Batcat ABBokslut 2025 | 33,2 mkr | +18,9 % | 2 |
| 13 | Gyro gipsåtervinning ABBokslut 2025 | 27,9 mkr | +8,2 % | 1 |
| 14 | Ragn-Sells Däckåtervinning ABBokslut 2025 | 26,4 mkr | +51,2 % | 3 |
| 15 | Greencare Solutions ABBokslut 2025 | 21,8 mkr | +6,2 % | 4 |
| 16 | Hylta EcoPark ABBokslut 2024 | 20,8 mkr | +12,3 % | 10 |
| 17 | Kvällsro ABBokslut 2024 | 20,6 mkr | −89,4 % | 5 |
| 18 | Cronimet Skellefteå ABBokslut 2024 | 16,4 mkr | −6,2 % | 3 |
| 19 | Transport & Miljö i Västerbotten ABBokslut 2024 | 15,5 mkr | +13,8 % | - |
| 20 | Svalget Återvinning ABBokslut 2025 | 15,4 mkr | +14,0 % | 0 |
| 21 | Roslagens Metallåtervinning ABBokslut 2025 | 15,3 mkr | −3,1 % | 4 |
| 22 | Returvallen återvinning och konsultation ABBokslut 2025 | 14,7 mkr | +7,9 % | 3 |
| 23 | Terräng och Miljö i Norr AktiebolagBokslut 2024 | 13,9 mkr | +4,8 % | 5 |
| 24 | Gyro Gipsåtervinning Syd ABBokslut 2025 | 12,6 mkr | +39,7 % | - |
| 25 | Söderhamns Metallåtervinning ABBokslut 2024 | 12,0 mkr | +40,3 % | 2 |
| 26 | Scandinavian Glass Recycling ABBokslut 2024 | 11,9 mkr | +38,4 % | 1 |
| 27 | Lindebys Gräv & transport ABBokslut 2025 | 11,8 mkr | −15,3 % | 6 |
| 28 | Looper ABBokslut 2025 | 10,9 mkr | +38,9 % | - |
| 29 | We Love Recycling Sweden ABBokslut 2024 | 10,5 mkr | +51,9 % | 4 |
| 30 | Återvinnarna i Krokstorp ABBokslut 2024 | 9,5 mkr | +62,8 % | 1 |
| 31 | SM Recycling ABBokslut 2025 | 9,0 mkr | −25,0 % | 2 |
| 32 | NKL Metallåtervinning ABBokslut 2025 | 8,0 mkr | +183,1 % | 2 |
| 33 | NPA Johansson ABBokslut 2024 | 6,8 mkr | +79,5 % | 3 |
| 34 | Avesta Metallåtervinning ABBokslut 2024 | 6,0 mkr | +20,5 % | 1 |
| 35 | Scrap Technologies TR ABBokslut 2025 | 5,4 mkr | +653,7 % | - |
| 36 | Selectera i Sverige ABBokslut 2025 | 5,0 mkr | +662,4 % | 2 |
| 37 | ROCCO Oil Sweden ABBokslut 2025 | 4,9 mkr | −24,1 % | 5 |
| 38 | ReMetall Jämtland ABBokslut 2024 | 4,7 mkr | −1,5 % | 4 |
| 39 | HK Ren Miljö ABBokslut 2024 | 4,4 mkr | −4,7 % | 5 |
| 40 | Norjes Allservice ABBokslut 2024 | 4,2 mkr | −27,6 % | 3 |
| 41 | Bilpress Nordic ABBokslut 2025 | 4,1 mkr | - | - |
| 42 | Sekretesso ABBokslut 2025 | 3,5 mkr | +1,8 % | 3 |
| 43 | Fornåsa Bildemontering ABBokslut 2025 | 3,4 mkr | −0,3 % | 3 |
| 44 | Greenchild ABBokslut 2024 | 3,4 mkr | −6,5 % | 1 |
| 45 | RuterRetur ABBokslut 2025 | 3,4 mkr | −0,2 % | 3 |
| 46 | K-Kross&Entreprenad ABBokslut 2024 | 3,3 mkr | - | - |
| 47 | Strandia ABBokslut 2024 | 3,2 mkr | +14,4 % | 1 |
| 48 | Österbo Bilskrot AktiebolagBokslut 2024 | 2,9 mkr | −19,0 % | 3 |
| 49 | KabelRetur SNAB ABBokslut 2025 | 2,9 mkr | +6,1 % | 2 |
| 50 | Eat By J Solna Sjukhus ABBokslut 2025 | 2,8 mkr | +178,5 % | 6 |
| 51 | Miljökross i Norr ABBokslut 2024 | 2,6 mkr | - | 2 |
| 52 | Office Recycling Sales Stockholm ABBokslut 2025 | 2,6 mkr | −73,4 % | 2 |
| 53 | Steelcut ABBokslut 2025 | 2,2 mkr | +35,1 % | 1 |
| 54 | Sävne Bioprodukter ABBokslut 2025 | 2,2 mkr | - | - |
| 55 | Wachler Recycling ABBokslut 2025 | 2,0 mkr | +131,5 % | - |
| 56 | Stålskärarna Sverige ABBokslut 2025 | 2,0 mkr | −4,3 % | 2 |
| 57 | E.R Ställningsmontör Sverige ABBokslut 2024 | 1,9 mkr | −31,6 % | 2 |
| 58 | Svensk Återvinning ABBokslut 2025 | 1,6 mkr | −8,0 % | 0 |
| 59 | Lorenssons Metall- & Bilskrot AktiebolagBokslut 2024 | 1,5 mkr | −1,3 % | 2 |
| 60 | CONNY COPER ABBokslut 2024 | 1,5 mkr | −26,0 % | 3 |
| 61 | Narmar ABBokslut 2025 | 1,5 mkr | −68,0 % | - |
| 62 | Norman Invest ABBokslut 2025 | 1,2 mkr | +7,8 % | - |
| 63 | Vikingmetall ABBokslut 2025 | 1,2 mkr | +219,6 % | 0 |
| 64 | AMP Sverige ABBokslut 2024 | 1,0 mkr | +30,1 % | 1 |
| 65 | SG Syd ABBokslut 2025 | 989 tkr | −42,6 % | - |
| 66 | Lindbergs Metallrivningar ABBokslut 2025 | 985 tkr | −5,2 % | 1 |
| 67 | Rundhs Entreprenad ABBokslut 2025 | 829 tkr | −36,7 % | 1 |
| 68 | Ekorec ABBokslut 2025 | 786 tkr | +4,8 % | 2 |
| 69 | STEKEW Fastigheter ABBokslut 2024 | 550 tkr | +20,5 % | - |
| 70 | Uppsala Återvinningsentreprenad ABBokslut 2025 | 515 tkr | −45,1 % | - |
| 71 | Växjö Återvinning Entreprenad ABBokslut 2025 | 395 tkr | −42,1 % | - |
| 72 | Västjädra Återvinning ABBokslut 2024 | 389 tkr | - | - |
| 73 | Prästgårdens Trading ABBokslut 2025 | 362 tkr | −74,5 % | 1 |
| 74 | Oil Away Scandinavia ABBokslut 2024 | 232 tkr | - | - |
| 75 | Svante Mohss ABBokslut 2024 | 165 tkr | −7,8 % | - |
| 76 | Nordens Juristbyrå ABBokslut 2024 | 161 tkr | - | - |
| 77 | Bryoss ABBokslut 2025 | 160 tkr | +10,5 % | - |
| 78 | Järmans Handel ABBokslut 2025 | 149 tkr | −78,3 % | 0 |
| 79 | Sorty ABBokslut 2025 | 142 tkr | +5,8 % | - |
| 80 | Otterbäcken Trading ABBokslut 2024 | 130 tkr | - | - |
| 81 | GFRP Sweden ABBokslut 2025 | 130 tkr | - | - |
| 82 | Recycling Group Sverige ABBokslut 2024 | 105 tkr | - | 0 |
| 83 | EKMA i Närke ABBokslut 2025 | 104 tkr | −57,0 % | - |
| 84 | DT Consulting ABBokslut 2024 | 100 tkr | - | - |
| 85 | Skurups Recycling ABBokslut 2025 | 30 tkr | - | 0 |
| 86 | Söderkebab ABBokslut 2024 | 15 tkr | - | - |
| 87 | Anacyclismus ABBokslut 2025 | 10 tkr | −95,4 % | 0 |
| 88 | Bracket Market ABBokslut 2025 | 10 tkr | −99,2 % | - |
| 89 | R. Sylvén Inwest AktiebolagBokslut 2025 | 7 tkr | - | - |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.