Aktivt företag
Anpego IT AB
Översikt
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet med inriktning IT, affärssystem och verksamhetsrådgivning.
- Registrerat
- 9 december 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 31260 MELLBYSTRAND
- Registrerat namn
- Anpego IT ABReg 2019-12-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,7 mkr
▲ 57,9 %Årets resultat
417 tkr
▲ 261,9 %Tillgångar
2,3 mkr
▲ 35,6 %Eget kapital
1,4 mkr
▲ 28,8 %Soliditet
85,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
415 tkr
▲ 150,2 %Totala skulder
190 tkr
▲ 131,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 713 898 | 1 085 240 | 1 048 023 | 1 201 411 | 1 044 517 |
| Övriga externa kostnader | 124 995 | 71 996 | 136 280 | - | - |
| Personalkostnader | 870 643 | 810 244 | 733 539 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 717 637 | 203 000 | 178 204 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 717 961 | 204 316 | 178 576 | 482 774 | 559 316 |
| Resultat före skatt | 532 141 | 149 314 | 130 956 | - | - |
| Årets resultat | 417 305 | 115 324 | 101 527 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 601 000 | 1 401 000 | 1 396 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 726 085 | 314 803 | 296 173 | - | - |
| Kassa & bank | 415 454 | 166 033 | 173 336 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 327 085 | 1 715 803 | 1 692 173 | - | - |
| Eget kapital | 1 420 049 | 1 102 745 | 1 157 421 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 190 269 | 82 111 | 58 807 | - | - |
| Soliditet (%) | 85,0 % | 89,0 % | 91,0 % | 85,0 % | 80,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,0 mkr (2023) till 1,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 417 tkr, en nettomarginal på 24,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 85,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
41,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
24,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+57,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+13,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
29,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-02-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Mellbystrand
Andra registrerade bolag med säte i Mellbystrand.
- 2 BE-Live ABAB
- A. Karlsson Bygg Mellbystrand ABAB
- A&F Hyreshus ABAB
- AB Bengtssons Vind & KraftAB
- AB RCH KonsultAB
- Adam Jönsson Måleri ABAB
- Akpol ABAB
- Aktiebolaget J.A. JolebyAB