Aktivt företag
ÅRESTUGAN AB
Översikt
SNICKERI VERKSAMHET, TURISTGUIDNING SAMT UTBILDNING, RESEGUIDNING.
- Registrerat
- 5 april 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- Bransch (SNI)
- SNI 79900 Turist- och bokningsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Älvstigen 2
- Postnummer & ort
- 83771 DUVED
- Registrerat namn
- ÅRESTUGAN ABReg 2018-04-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
3,1 mkr
▲ 68,1 %Årets resultat
-97 tkr
▼ 49,8 %Tillgångar
1,3 mkr
▼ 8,7 %Eget kapital
67 tkr
▼ 59,1 %Soliditet
5,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
176 tkr
▲ 11,2 %Totala skulder
1,3 mkr
▼ 2,4 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 139 260 | 1 867 841 | 2 379 000 | 3 884 000 | 3 577 000 |
| Övriga externa kostnader | 383 960 | 421 078 | - | - | - |
| Personalkostnader | 779 907 | 725 989 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −55 527 | −182 457 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −96 626 | −255 628 | −48 000 | −40 000 | 428 000 |
| Resultat före skatt | −96 626 | −64 485 | - | - | - |
| Årets resultat | −96 626 | −64 485 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 703 138 | 969 926 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 638 804 | 500 655 | - | - | - |
| Kassa & bank | 176 214 | 158 528 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 1 341 942 | 1 470 581 | - | - | - |
| Eget kapital | 66 919 | 163 545 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | 716 466 | 907 595 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 558 557 | 399 441 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 5,0 % | 11,1 % | 30,8 % | 28,9 % | 23,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen ökade med 68,1 % jämfört med 2025, till 3,1 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 97 tkr, en nettomarginal på −3,1 %.
- Soliditeten var 5,0 % vid årets slut, ned från 28,9 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 72 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−3,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+68,1 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−3,2 % per år
2022 till 2026
Balanslikviditet
1,14
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-03-31)
Registrerad: 2026-10-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-10-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-10-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-03-31)
Registrerad: 2023-10-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-03-31)
Registrerad: 2022-10-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-03-31)
Registrerad: 2021-10-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-03-31)
Registrerad: 2020-10-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Duved
Andra registrerade bolag med säte i Duved.
- 19 Nitton ABAB
- A.Isaksson Åre ABAB
- Acriseigan ABAB
- Acrisolutio ABAB
- Adgie Consulting ABAB
- Aevi Wellness ABAB
- Ahlbergs hårvård ABAB
- Airway Med International ABAB