Aktivt företag
Aspös Linjetjänst AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-13
Aktiebolaget ska tillhandahålla montörs- och besiktningstjänster avseende underhåll och nybyggnation av kraftledningsnät samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 april 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 42221 Anläggningsarbeten för el
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Östra Haborshyttan Haga
- Postnummer & ort
- 68293 NORDMARKSHYTTAN
- Registrerat namn
- Aspös Linjetjänst ABReg 2021-04-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,7 mkr
▲ 11,3 %Årets resultat
393 tkr
▲ 56,6 %Tillgångar
3,0 mkr
▲ 105,6 %Eget kapital
1,1 mkr
▲ 52,6 %Soliditet
38,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
556 tkr
▲ 58,5 %Totala skulder
1,9 mkr
▲ 160,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 721 094 | 1 546 550 | 1 506 393 | 1 223 000 |
| Övriga externa kostnader | 280 051 | 437 610 | 391 745 | - |
| Personalkostnader | 747 904 | 740 723 | 852 609 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 516 897 | 316 020 | 245 364 | - |
| Resultat e. fin. poster | 494 987 | 316 141 | 245 711 | 348 000 |
| Resultat före skatt | 494 987 | 316 141 | 245 711 | - |
| Årets resultat | 392 577 | 250 716 | 195 825 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 939 214 | 670 949 | 90 362 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 083 402 | 799 293 | 762 675 | - |
| Kassa & bank | 555 886 | 350 761 | 354 132 | - |
| Summa tillgångar | 3 022 616 | 1 470 242 | 853 037 | - |
| Eget kapital | 1 139 535 | 746 957 | 496 242 | - |
| Långfristiga skulder | 1 456 217 | 495 000 | 0 | - |
| Kortfristiga skulder | 426 864 | 228 285 | 356 795 | - |
| Soliditet (%) | 38,0 % | 51,0 % | 58,0 % | 51,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,2 mkr (2022) till 1,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 393 tkr, en nettomarginal på 22,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 38,0 % vid årets slut, ned från 51,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 54 % av bolagen med samma huvudbransch, anläggningsarbeten för el (SNI 42221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
30,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
22,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+12,1 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
34,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,54
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-18
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nordmarkshyttan
Andra registrerade bolag med säte i Nordmarkshyttan.
- Banergie ABAB
- Ekologisk Energi Elfred AktiebolagAB
- Elektro Glitne ABAB
- Hyttbacken Holding ABAB
- K Persson Redovisning ABAB
- Motjärnskraft ABAB
- Nordisk Hus i Värmland ABAB
- Nordmarksbergs Herrgård ABAB