← Alla branscher · SNI 42221
Största bolagen inom Anläggningsarbeten för el
De 100 största bolagen med huvudbransch anläggningsarbeten för el, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
264
Sammanlagd omsättning
1,2 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | HM Power Metering ABBokslut 2024 | 110,9 mkr | +45,4 % | 7 |
| 2 | Kraftlänk ABBokslut 2025 | 81,7 mkr | - | 45 |
| 3 | ASTRIO ENTREPRENAD ABBokslut 2024 | 69,6 mkr | +59,6 % | 12 |
| 4 | Fiber och Elkraft i Norr ABBokslut 2024 | 53,0 mkr | −17,6 % | 32 |
| 5 | Global Engineering ABBokslut 2024 | 46,3 mkr | - | 0 |
| 6 | BTP Sweden ABBokslut 2025 | 43,6 mkr | +39,1 % | 48 |
| 7 | Scandinavia Power Crew ABBokslut 2025 | 41,6 mkr | +23,7 % | 14 |
| 8 | MAKT Kraft ABBokslut 2025 | 37,5 mkr | +96,8 % | 11 |
| 9 | TNAA Electrical ABBokslut 2025 | 32,3 mkr | - | 4 |
| 10 | Hagenbom Entreprenad ABBokslut 2024 | 31,2 mkr | +18,1 % | 2 |
| 11 | KSEL ABBokslut 2025 | 31,0 mkr | +37,7 % | 16 |
| 12 | NMK Energimontage ABBokslut 2024 | 26,4 mkr | +61,7 % | 8 |
| 13 | Vara Energi ABBokslut 2024 | 24,7 mkr | - | 15 |
| 14 | GPA S ABBokslut 2024 | 22,9 mkr | - | 1 |
| 15 | AllPower Sweden ABBokslut 2025 | 21,9 mkr | +54,6 % | 1 |
| 16 | Jönsson Schakt i Syd ABBokslut 2025 | 21,5 mkr | +8,9 % | 8 |
| 17 | Bergs Kraftkonsult ABBokslut 2024 | 20,6 mkr | +43,8 % | 6 |
| 18 | Largo Group ABBokslut 2025 | 19,4 mkr | +39,3 % | 7 |
| 19 | Ålem Energi Service ABBokslut 2025 | 14,8 mkr | - | 12 |
| 20 | Optolight Norr ABBokslut 2025 | 14,7 mkr | +0,8 % | 13 |
| 21 | Nordic Technician ABBokslut 2025 | 13,5 mkr | +27,8 % | 6 |
| 22 | Fagersta Entreprenad ABBokslut 2025 | 11,4 mkr | −31,6 % | 5 |
| 23 | Mellansvenska schakt ABBokslut 2024 | 10,5 mkr | - | 6 |
| 24 | Kraftservice Mälardalen ABBokslut 2025 | 10,4 mkr | - | 5 |
| 25 | Svea Elresurser ABBokslut 2024 | 10,3 mkr | −18,6 % | 15 |
| 26 | Kraftfixarna ABBokslut 2025 | 9,8 mkr | −16,7 % | 6 |
| 27 | O.N Group ABBokslut 2024 | 9,5 mkr | - | 3 |
| 28 | Brobergs Linjeservice ABBokslut 2025 | 9,3 mkr | +5,4 % | 2 |
| 29 | SBJ Entreprenad och Telekom ABBokslut 2025 | 9,2 mkr | +54,1 % | 4 |
| 30 | M Långströms ABBokslut 2025 | 8,2 mkr | +81,8 % | 7 |
| 31 | Optocom ABBokslut 2025 | 7,6 mkr | - | 2 |
| 32 | MASK Nätverk ABBokslut 2024 | 7,5 mkr | −47,0 % | - |
| 33 | DP optimering ABBokslut 2024 | 7,3 mkr | +35,8 % | - |
| 34 | Alphasol Energi ABBokslut 2024 | 7,1 mkr | - | 2 |
| 35 | Greta Power ABBokslut 2024 | 7,0 mkr | - | - |
| 36 | Axant ABBokslut 2025 | 6,7 mkr | +253,8 % | 1 |
| 37 | Essal Entreprenad ABBokslut 2025 | 6,3 mkr | - | 1 |
| 38 | Energilogistik Skåne ABBokslut 2025 | 6,0 mkr | +57,1 % | 2 |
| 39 | Mälar Kraftservice ABBokslut 2025 | 5,6 mkr | −55,5 % | 1 |
| 40 | F.Jonsson Spår och Entreprenad ABBokslut 2024 | 5,3 mkr | +17,1 % | 3 |
| 41 | Vinga Teknik i Väst ABBokslut 2025 | 5,2 mkr | - | 1 |
| 42 | ENT 4 U ABBokslut 2025 | 5,1 mkr | +12,5 % | 4 |
| 43 | Total entreprenad i Världen ABBokslut 2025 | 5,1 mkr | −26,0 % | 4 |
| 44 | Storgrundet Nät ABBokslut 2024 | 4,8 mkr | −67,7 % | - |
| 45 | Knappens HighVoltage ABBokslut 2025 | 4,8 mkr | +2,3 % | 3 |
| 46 | BATEC Säffle ABBokslut 2024 | 4,5 mkr | +62,7 % | - |
| 47 | Gothia Elteknik ABBokslut 2024 | 4,2 mkr | −4,8 % | 3 |
| 48 | W-kraft ABBokslut 2024 | 3,9 mkr | +50,2 % | 3 |
| 49 | BG SOLUTION ABBokslut 2024 | 3,8 mkr | +496,1 % | 2 |
| 50 | Karner Trading ABBokslut 2025 | 3,7 mkr | −13,6 % | 2 |
| 51 | BP Telecom ABBokslut 2024 | 3,5 mkr | −16,2 % | 2 |
| 52 | Vertical ABBokslut 2024 | 3,3 mkr | - | 1 |
| 53 | Sandström Entreprenad & Lantbrukstjänster ABBokslut 2024 | 3,3 mkr | −25,9 % | 3 |
| 54 | Njordr ABBokslut 2024 | 3,2 mkr | −42,6 % | 3 |
| 55 | Anders Kumlin ABBokslut 2025 | 3,1 mkr | +13,1 % | 1 |
| 56 | A.J Mark & Bygg ABBokslut 2024 | 3,1 mkr | +3,4 % | 2 |
| 57 | OGENHAG EL ABBokslut 2024 | 3,1 mkr | +11,4 % | 2 |
| 58 | Edlunds Elkraft ABBokslut 2025 | 3,0 mkr | +7,1 % | 2 |
| 59 | Powermatic ABBokslut 2025 | 3,0 mkr | +604,5 % | 1 |
| 60 | D. Hammarströms Entreprenad & Åkeri ABBokslut 2025 | 3,0 mkr | +2,4 % | 2 |
| 61 | Sustainrg Solutions ABBokslut 2024 | 2,9 mkr | - | 2 |
| 62 | Kabelanvisning Väst ABBokslut 2025 | 2,8 mkr | −13,5 % | 2 |
| 63 | Nordic Field Services ABBokslut 2024 | 2,8 mkr | −53,7 % | 2 |
| 64 | SwedMulti Tjänst ABBokslut 2025 | 2,7 mkr | +569,4 % | 1 |
| 65 | Karlavagnen konsult ABBokslut 2025 | 2,6 mkr | - | 1 |
| 66 | Kraftledningstjänster Munkfors ABBokslut 2025 | 2,6 mkr | +2,5 % | 2 |
| 67 | Brunnegårds Elteknik ABBokslut 2026 | 2,5 mkr | +29,5 % | 1 |
| 68 | TheoTech ABBokslut 2025 | 2,5 mkr | −20,3 % | 1 |
| 69 | Topfibre Holding ABBokslut 2025 | 2,4 mkr | −2,4 % | 2 |
| 70 | Kungshamn Entreprenad ABBokslut 2025 | 2,4 mkr | +156,3 % | 3 |
| 71 | Storstadens kraftmontage ABBokslut 2025 | 2,4 mkr | - | 2 |
| 72 | AM Signalteknik ABBokslut 2025 | 2,4 mkr | −43,9 % | 2 |
| 73 | EL-Miljö J&P ABBokslut 2025 | 2,4 mkr | +15,6 % | 1 |
| 74 | Attermo Kraft ABBokslut 2025 | 2,4 mkr | −15,1 % | 1 |
| 75 | JXE ABBokslut 2026 | 2,3 mkr | +3,6 % | 1 |
| 76 | RL Kraftservice ABBokslut 2024 | 2,3 mkr | - | - |
| 77 | A-InfraTech ABBokslut 2024 | 2,2 mkr | - | 3 |
| 78 | Staffans El och Kraftservice ABBokslut 2025 | 2,2 mkr | +29,7 % | 1 |
| 79 | Grundbulten 141923 ABBokslut 2025 | 2,1 mkr | - | 1 |
| 80 | Hedmans Mark & Linjebygg ABBokslut 2025 | 2,1 mkr | +4,4 % | 1 |
| 81 | P Fredriksson Trädgård & Snickeri ABBokslut 2025 | 2,1 mkr | −1,0 % | 1 |
| 82 | TRANSPOWER ABBokslut 2025 | 2,1 mkr | +240,9 % | 1 |
| 83 | J.D. Elkraft- och Utbildningskonsult i Norr ABBokslut 2024 | 1,9 mkr | −1,0 % | 1 |
| 84 | Åkersberg Entreprenad ABBokslut 2025 | 1,9 mkr | −25,7 % | 1 |
| 85 | T.N Mätteknik ABBokslut 2025 | 1,9 mkr | +22,7 % | 1 |
| 86 | NZ El-Service ABBokslut 2025 | 1,9 mkr | −32,1 % | 1 |
| 87 | Lundblads Linjeservice ABBokslut 2025 | 1,9 mkr | +24,8 % | 1 |
| 88 | Mats Jonssons Linjeservice ABBokslut 2025 | 1,8 mkr | −5,0 % | 1 |
| 89 | Vanz Entreprenad ABBokslut 2025 | 1,8 mkr | −23,4 % | 1 |
| 90 | Hansers El ABBokslut 2025 | 1,8 mkr | +11,0 % | 1 |
| 91 | Mattila Elkraft ABBokslut 2024 | 1,8 mkr | - | - |
| 92 | Pe-Ge:s Schaktmaskiner i Gullspång AktiebolagBokslut 2025 | 1,8 mkr | +31,7 % | 1 |
| 93 | Fridshems Elektriska ABBokslut 2024 | 1,8 mkr | −4,2 % | 1 |
| 94 | Aspös Linjetjänst ABBokslut 2025 | 1,7 mkr | +11,3 % | 1 |
| 95 | Vretslund El & Fastighetskonsult ABBokslut 2024 | 1,7 mkr | −14,8 % | 1 |
| 96 | Perssons Linjeservice ABBokslut 2025 | 1,7 mkr | −21,3 % | 1 |
| 97 | Keblin Consulting ABBokslut 2025 | 1,7 mkr | +7,0 % | 1 |
| 98 | Jonssons elkraft ABBokslut 2025 | 1,7 mkr | - | - |
| 99 | R.Snell Eltjänst ABBokslut 2025 | 1,7 mkr | +18,6 % | 1 |
| 100 | BN Powertech ABBokslut 2024 | 1,7 mkr | −19,1 % | 1 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.