Aktivt företag
BROMSTENS ISOLERING AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Aktiebolaget ska bedriva isoleringsarbeten inom bygg och mark samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43230 Installation av isolering
- Bransch (SNI)
- SNI 43240 Andra bygginstallationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Räfsja Gårdsväg 32
- Postnummer & ort
- 76165 NORRTÄLJE
- Registrerat namn
- BROMSTENS ISOLERING ABReg 2013-10-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,4 mkr
▲ 2,0 %Årets resultat
140 tkr
▲ 135,5 %Tillgångar
858 tkr
▲ 59,9 %Eget kapital
417 tkr
▲ 50,7 %Soliditet
62,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Totala skulder
291 tkr
▲ 41,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 409 220 | 2 362 330 | 1 656 275 | 1 726 165 | 863 645 |
| Övriga externa kostnader | 405 965 | 540 916 | 341 739 | 319 735 | 177 500 |
| Personalkostnader | 1 088 201 | 996 400 | 936 484 | 617 015 | 389 372 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 295 238 | 109 150 | −137 389 | 421 949 | 89 210 |
| Resultat e. fin. poster | 294 962 | 108 826 | −137 429 | 421 829 | 89 101 |
| Resultat före skatt | 199 462 | 78 426 | 40 071 | 310 629 | 64 601 |
| Årets resultat | 140 406 | 59 629 | 25 258 | 241 887 | 48 845 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | - | - | - | 765 085 | 422 278 |
| Kassa & bank | - | - | - | 317 538 | 257 733 |
| Summa tillgångar | 857 779 | 536 475 | 571 349 | 765 085 | 422 278 |
| Eget kapital | 417 179 | 276 774 | 217 145 | 291 887 | 216 647 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 290 800 | 205 401 | 330 304 | 271 798 | 115 431 |
| Soliditet (%) | 62,5 % | 59,6 % | 41,0 % | 59,0 % | 68,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,7 mkr (2022) till 2,4 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 140 tkr, en nettomarginal på 5,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 62,5 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, installation av isolering (SNI 43230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+29,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
33,7 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
803 tkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrtälje
Andra registrerade bolag med säte i Norrtälje.
- 10/24 Revision ABAB
- 16bit ABAB
- 1PayRoll ABAB
- 24h Marketing ABAB
- 2Gringos ABAB
- 2L Norrtälje ABAB
- 381 Entreprenad ABAB
- 3N Bygg ABAB