Aktivt företag
C- Packaging AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Bolagets verksamhet består av handel med plast, papper och kartong förpackningar samt där med förenligt verksamhet.
- Registrerat
- 12 oktober 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46860 Partihandel med andra insatsvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Granatgatan 20
- Postnummer & ort
- 55453 JÖNKÖPING
- Registrerat namn
- C- Packaging ABReg 2021-10-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
11,2 mkr
▼ 11,4 %Årets resultat
1,1 mkr
▲ 55,7 %Tillgångar
4,9 mkr
▲ 20,4 %Eget kapital
2,7 mkr
▲ 74,1 %Soliditet
72,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
4,4 mkr
▲ 34,7 %Totala skulder
1,2 mkr
▼ 40,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 11 183 519 | 12 621 210 | 7 811 138 | 3 782 625 |
| Övriga externa kostnader | 754 631 | 381 457 | 123 445 | 43 102 |
| Personalkostnader | 653 934 | 570 882 | 413 973 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 911 282 | 1 240 568 | 466 901 | 732 160 |
| Resultat e. fin. poster | 1 917 833 | 1 242 208 | 467 106 | 791 611 |
| Resultat före skatt | 1 437 833 | 926 208 | 357 106 | 594 611 |
| Årets resultat | 1 137 607 | 730 579 | 282 131 | 472 122 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 925 762 | 4 091 133 | 2 054 302 | 2 295 465 |
| Kassa & bank | 4 398 354 | 3 264 185 | 1 401 289 | 1 703 319 |
| Summa tillgångar | 4 925 762 | 4 091 133 | 2 054 302 | 2 295 465 |
| Eget kapital | 2 672 440 | 1 534 833 | 804 253 | 522 122 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 150 322 | 1 933 300 | 943 049 | 1 576 343 |
| Soliditet (%) | 72,0 % | 49,6 % | 51,0 % | 29,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 11,4 % jämfört med 2024, till 11,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 10,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 72,0 % vid årets slut, upp från 29,6 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med andra insatsvaror (SNI 46860). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−11,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+19,7 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
42,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,28
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
11,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Jönköping
Andra registrerade bolag med säte i Jönköping.
- & Palm ABAB
- +Rehab Sverige ABAB
- 0. Stolpe Bygg & Inredning ABAB
- 036 Bygg & VVS ABAB
- 036 Holding ABAB
- 036 Motorsport ABAB
- 1 Store Sweden ABAB
- 2Grow Company Sweden ABAB