← Alla branscher · SNI 46860
Största bolagen inom Partihandel med andra insatsvaror
De 100 största bolagen med huvudbransch partihandel med andra insatsvaror, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
389
Sammanlagd omsättning
5,7 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Global Forest Products Sweden ABBokslut 2024 | 804,5 mkr | −22,6 % | 5 |
| 2 | SOIC Global Trading ABBokslut 2025 | 531,6 mkr | +56,3 % | 5 |
| 3 | IMAB Hallands Industrimaterial AktiebolagBokslut 2024 | 242,3 mkr | +5,5 % | 20 |
| 4 | Optinova Nordic ABBokslut 2025 | 215,8 mkr | +107,2 % | 11 |
| 5 | WisePartners ABBokslut 2024 | 197,8 mkr | −13,3 % | 2 |
| 6 | Esvama ABBokslut 2024 | 189,6 mkr | +51,9 % | 5 |
| 7 | Lietpak Sweden ABBokslut 2025 | 152,4 mkr | −5,6 % | 4 |
| 8 | Accon ABBokslut 2024 | 140,4 mkr | +7,2 % | 8 |
| 9 | AbsorBest ABBokslut 2024 | 127,9 mkr | +12,0 % | - |
| 10 | Jicon Works ABBokslut 2024 | 123,4 mkr | −2,0 % | 26 |
| 11 | Olander & Sjöstrand försäljnings AktiebolagBokslut 2025 | 110,2 mkr | +24,5 % | 10 |
| 12 | Ultrapolymers Nordic ABBokslut 2024 | 108,8 mkr | +18,0 % | 6 |
| 13 | NMH Packaging ABBokslut 2025 | 108,3 mkr | - | 10 |
| 14 | InduSafe Supplies ABBokslut 2025 | 91,7 mkr | +7,5 % | 11 |
| 15 | Västbo Emballage och Papper i Gnosjö AktiebolagBokslut 2025 | 83,9 mkr | −1,8 % | 14 |
| 16 | Perfectum Europé ABBokslut 2025 | 82,2 mkr | −17,7 % | 30 |
| 17 | Simple Pallet Solutions Sweden ABBokslut 2025 | 77,5 mkr | +618,5 % | 7 |
| 18 | Nordbergs Tekniska AktiebolagBokslut 2025 | 76,7 mkr | +28,0 % | 14 |
| 19 | Verktygshuset i Kiruna AktiebolagBokslut 2024 | 64,4 mkr | −16,8 % | 10 |
| 20 | Svea Pall ABBokslut 2025 | 63,1 mkr | +18,7 % | 4 |
| 21 | TOPLUX ABBokslut 2025 | 57,5 mkr | +8,8 % | 11 |
| 22 | ArMa Emballage ABBokslut 2025 | 56,9 mkr | +12,4 % | 12 |
| 23 | Hydramobil AktiebolagBokslut 2025 | 56,2 mkr | +0,6 % | 12 |
| 24 | Enskede Hydraul AktiebolagBokslut 2025 | 56,2 mkr | +5,7 % | 5 |
| 25 | Åke Nordahl AktiebolagBokslut 2025 | 54,4 mkr | −6,7 % | 11 |
| 26 | CPL Central Pallogistik ABBokslut 2025 | 50,2 mkr | - | 1 |
| 27 | Sollentuna Emballagehantering ABBokslut 2025 | 47,1 mkr | +17,3 % | 19 |
| 28 | Soft Touch ABBokslut 2024 | 46,5 mkr | +1,8 % | 6 |
| 29 | Hedesunda Saminköp ABBokslut 2025 | 46,3 mkr | −10,3 % | 3 |
| 30 | Zetatrade AktiebolagBokslut 2025 | 42,8 mkr | −2,3 % | 9 |
| 31 | Aktiebolaget Jan O MattssonBokslut 2024 | 41,8 mkr | −5,9 % | 9 |
| 32 | Flaskor & Burkar i Sverige ABBokslut 2024 | 39,4 mkr | +2,0 % | 8 |
| 33 | P A Hydraulservice AktiebolagBokslut 2025 | 35,7 mkr | +4,4 % | 11 |
| 34 | Pallexperten i Malmö AktiebolagBokslut 2025 | 35,5 mkr | +11,5 % | 5 |
| 35 | Ideus Sweden ABBokslut 2025 | 34,2 mkr | - | 8 |
| 36 | Nordicase AktiebolagBokslut 2025 | 32,6 mkr | +43,5 % | 12 |
| 37 | ToFo Trading ABBokslut 2025 | 29,5 mkr | −8,3 % | 3 |
| 38 | Primogum Industrial Products ABBokslut 2025 | 29,4 mkr | −10,5 % | 1 |
| 39 | Bjärnums Industriservice AktiebolagBokslut 2025 | 29,0 mkr | −0,4 % | 6 |
| 40 | Scandinavian Trading Sweden ABBokslut 2025 | 28,6 mkr | +16,3 % | 1 |
| 41 | Orbit Supply Chain ABBokslut 2025 | 28,5 mkr | +2,1 % | 4 |
| 42 | Formteknik Bredaryd AktiebolagBokslut 2025 | 28,2 mkr | −3,9 % | 17 |
| 43 | Folier Sverige ABBokslut 2024 | 27,8 mkr | −10,8 % | 8 |
| 44 | Damaskus Maskinskydd AktiebolagBokslut 2024 | 27,5 mkr | +0,0 % | 15 |
| 45 | NordicNova ABBokslut 2025 | 25,1 mkr | - | 2 |
| 46 | TransFlex ABBokslut 2025 | 24,8 mkr | −19,6 % | 6 |
| 47 | Svetspartner i Malmö AktiebolagBokslut 2025 | 24,8 mkr | +1,9 % | 11 |
| 48 | Weston-Expac ABBokslut 2024 | 24,1 mkr | −1,9 % | 2 |
| 49 | Bixwood ABBokslut 2024 | 22,9 mkr | −6,5 % | 2 |
| 50 | Lars Gustavson Maskinsystem - L.G.M. AktiebolagBokslut 2025 | 22,8 mkr | −32,8 % | 1 |
| 51 | Waldmann Ljusteknik AktiebolagBokslut 2024 | 20,5 mkr | −13,1 % | 6 |
| 52 | Kilremslagret i Östersund AktiebolagBokslut 2024 | 20,1 mkr | +10,8 % | 7 |
| 53 | Polymerhuset ABBokslut 2025 | 19,9 mkr | −41,9 % | 4 |
| 54 | Hydraulteknik i Sörberge AktiebolagBokslut 2025 | 19,1 mkr | −17,3 % | 4 |
| 55 | Sjöuddens Depå ABBokslut 2025 | 18,8 mkr | +2,0 % | 2 |
| 56 | IGR Industriförnödenheter ABBokslut 2025 | 18,6 mkr | +1,1 % | 6 |
| 57 | NordicEnvoy ABBokslut 2024 | 18,1 mkr | +8,5 % | 4 |
| 58 | SVENSKA PUMP ABBokslut 2024 | 17,8 mkr | +29,8 % | 1 |
| 59 | TradePack ABBokslut 2025 | 17,7 mkr | +2,5 % | 2 |
| 60 | Gloryway Trading Imp. & Exp. ABBokslut 2025 | 17,5 mkr | +1,0 % | 31 |
| 61 | AB BatekBokslut 2024 | 16,4 mkr | −4,9 % | 1 |
| 62 | YH Entreprenad ABBokslut 2025 | 16,2 mkr | −23,1 % | 4 |
| 63 | Pallpoolen i Stockholm AktiebolagBokslut 2025 | 15,5 mkr | −10,3 % | 3 |
| 64 | PH Emballage ABBokslut 2025 | 15,1 mkr | −16,7 % | 3 |
| 65 | Gustaf v Sivers AktiebolagBokslut 2024 | 14,1 mkr | +48,1 % | 2 |
| 66 | Kling Holding ABBokslut 2024 | 14,1 mkr | +123,4 % | 3 |
| 67 | NHS Care ABBokslut 2024 | 13,7 mkr | +15,8 % | 6 |
| 68 | Mölndals Gas Svets & Verktyg ABBokslut 2025 | 13,7 mkr | +9,5 % | 5 |
| 69 | Destructor Recycling ABBokslut 2024 | 13,4 mkr | −55,2 % | 2 |
| 70 | Myrins Industri ABBokslut 2025 | 13,2 mkr | −7,5 % | 3 |
| 71 | EmballageCentralen EC Pac ABBokslut 2025 | 13,2 mkr | - | 2 |
| 72 | Isan Direkt ABBokslut 2025 | 12,4 mkr | +10,8 % | 2 |
| 73 | Pallkonsulten i Sverige ABBokslut 2025 | 12,3 mkr | +10,6 % | 8 |
| 74 | C- Packaging ABBokslut 2025 | 11,2 mkr | −11,4 % | 1 |
| 75 | Mailingbags in Sweden ABBokslut 2024 | 11,2 mkr | +34,1 % | 5 |
| 76 | Palcon Trading AktiebolagBokslut 2024 | 11,1 mkr | −32,5 % | 6 |
| 77 | Technova Sweden ABBokslut 2025 | 10,9 mkr | - | 4 |
| 78 | Adano ABBokslut 2024 | 10,6 mkr | −13,4 % | 2 |
| 79 | Plasol ABBokslut 2025 | 10,6 mkr | −1,4 % | 2 |
| 80 | Segerstads Bruk AktiebolagBokslut 2024 | 10,5 mkr | −12,4 % | 3 |
| 81 | PolyTrade in Scandinavia ABBokslut 2025 | 10,4 mkr | +17,7 % | - |
| 82 | Polystatic ABBokslut 2024 | 10,4 mkr | +118,2 % | 1 |
| 83 | Modelco ABBokslut 2024 | 10,3 mkr | −10,0 % | 2 |
| 84 | Axdow AktiebolagBokslut 2024 | 9,9 mkr | +13,2 % | 3 |
| 85 | Envira Sweden ABBokslut 2025 | 9,8 mkr | +3,9 % | 3 |
| 86 | JR Polymer AktiebolagBokslut 2024 | 9,8 mkr | +141,7 % | - |
| 87 | NB8 Solutions ABBokslut 2024 | 9,8 mkr | −0,5 % | 0 |
| 88 | Natural Global Ekopack ABBokslut 2025 | 9,5 mkr | - | 5 |
| 89 | Varberg Pall ABBokslut 2025 | 9,4 mkr | +0,8 % | 6 |
| 90 | Apex import ABBokslut 2025 | 9,3 mkr | +146,2 % | 1 |
| 91 | Exponator AktiebolagBokslut 2024 | 9,1 mkr | −1,3 % | 4 |
| 92 | Skyddspapp i Torup ABBokslut 2025 | 9,0 mkr | +1,4 % | 2 |
| 93 | Infibra ABBokslut 2024 | 8,7 mkr | +0,4 % | 5 |
| 94 | Flexilis ABBokslut 2025 | 8,7 mkr | +58,8 % | 3 |
| 95 | Aliaxis Sweden ABBokslut 2024 | 8,6 mkr | - | 3 |
| 96 | Cento Kullager ABBokslut 2025 | 8,5 mkr | −5,4 % | 6 |
| 97 | Janne & Björns Däck ABBokslut 2024 | 8,4 mkr | +0,3 % | 4 |
| 98 | Multico Göteborg AktiebolagBokslut 2025 | 8,3 mkr | −11,7 % | 1 |
| 99 | Klövenäs Steel & Trade ABBokslut 2025 | 8,3 mkr | +32,1 % | 2 |
| 100 | Ulf Andersson, Hopp Shop AktiebolagBokslut 2025 | 8,0 mkr | +10,2 % | 3 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.