Aktivt företag
Carish AB
Översikt
Verksamheten kommer bestå av ett garage med lagning och försäljning av bilar samt bildelar. Kommer även bedriva biltvätt och polering. Med lagning innebär rekond, elektrisk arbete etc.
- Registrerat
- 19 juli 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95313 Däckservice
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 46137 TROLLHÄTTAN
- Registrerat namn
- Carish ABReg 2017-07-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,0 mkr
▲ 11,5 %Årets resultat
49 tkr
▲ 865,0 %Tillgångar
188 tkr
▲ 35,9 %Eget kapital
117 tkr
▲ 72,3 %Soliditet
61,9 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
64 tkr
▲ 647,2 %Totala skulder
72 tkr
▲ 1,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 039 100 | 931 980 | 855 942 | 304 685 | 4 467 |
| Övriga externa kostnader | 320 385 | 211 739 | - | - | 355 069 |
| Personalkostnader | 507 619 | 504 649 | - | - | 219 900 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 64 796 | 11 277 | - | - | −505 402 |
| Resultat e. fin. poster | 64 939 | 11 385 | 141 044 | −113 321 | −505 402 |
| Resultat före skatt | 64 939 | 11 385 | - | - | −505 402 |
| Årets resultat | 48 899 | 5 067 | - | - | −505 402 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 719 | 9 438 | - | - | −100 000 |
| Omsättningstillgångar | 183 566 | 129 063 | - | - | −204 996 |
| Kassa & bank | 64 431 | 8 623 | - | - | 0 |
| Summa tillgångar | 188 285 | 138 501 | - | - | −304 996 |
| Eget kapital | 116 575 | 67 676 | - | - | −288 424 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | −58 550 |
| Kortfristiga skulder | 71 710 | 70 825 | - | - | 41 978 |
| Soliditet (%) | 61,9 % | 48,9 % | 42,6 % | 177,0 % | 0,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 305 tkr (2022) till 1,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 49 tkr, en nettomarginal på 4,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 61,9 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 20 % av bolagen med samma huvudbransch, däckservice (SNI 95313). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+50,5 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
41,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,56
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-07-31)
Registrerad: 2026-01-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-07-31)
Registrerad: 2024-11-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-07-31)
Registrerad: 2024-02-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-07-31)
Registrerad: 2020-02-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-07-31)
Registrerad: 2019-05-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Trollhättan
Andra registrerade bolag med säte i Trollhättan.
- 11v8-Elevate ABAB
- 12 Knots Coffee Roasters ABAB
- 2 B granaas ABAB
- 2 Söner Bygg ABAB
- 2am Club ABAB
- 2am Group ABAB
- 2K Group ABAB
- 2stads Osteopatklinik ABAB