← Alla branscher · SNI 95313
Största bolagen inom Däckservice
De 100 största bolagen med huvudbransch däckservice, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
320
Sammanlagd omsättning
2,3 mdkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Malmsten Solution ABBokslut 2025 | 71,5 mkr | +51,5 % | 12 |
| 2 | Däck Center i Vellinge AktiebolagBokslut 2025 | 58,2 mkr | −0,9 % | 22 |
| 3 | Däckhuset Jägarvallen ABBokslut 2024 | 38,4 mkr | +9,9 % | 19 |
| 4 | Skellefteå Gummiverkstad AktiebolagBokslut 2024 | 37,7 mkr | +10,8 % | 10 |
| 5 | Däckservice i Örnsköldsvik ABBokslut 2024 | 34,1 mkr | +0,4 % | 13 |
| 6 | Däckbytarna Stockholm ABBokslut 2024 | 33,0 mkr | −2,0 % | 7 |
| 7 | Bilvård i Timmersdala AktiebolagBokslut 2024 | 31,8 mkr | −0,4 % | 10 |
| 8 | Däckcenter i Borås ABBokslut 2024 | 31,2 mkr | −1,4 % | 8 |
| 9 | Däckcentrum i Boden AktiebolagBokslut 2024 | 30,7 mkr | +30,4 % | 6 |
| 10 | Swärds Däckservice i Jönköping ABBokslut 2024 | 30,2 mkr | −2,7 % | 9 |
| 11 | HB Däck Br Bång ABBokslut 2024 | 29,4 mkr | +13,2 % | 11 |
| 12 | Amhults Däck AktiebolagBokslut 2025 | 29,0 mkr | +23,0 % | 5 |
| 13 | Däckhuset Torvinge ABBokslut 2025 | 28,7 mkr | +0,6 % | 15 |
| 14 | Bullens Bil & Gummi ABBokslut 2025 | 28,4 mkr | +18,4 % | 7 |
| 15 | Klockarbäckens Däckservice ABBokslut 2025 | 28,3 mkr | +9,8 % | 6 |
| 16 | Geko Däckservice AktiebolagBokslut 2024 | 28,3 mkr | - | 6 |
| 17 | Däckladan i Örnsköldsvik ABBokslut 2024 | 28,3 mkr | +1,8 % | 5 |
| 18 | Skänninge Gummiverkstad ABBokslut 2024 | 27,8 mkr | −4,8 % | 7 |
| 19 | Jensen Däck i Helsingborg ABBokslut 2025 | 26,4 mkr | +6,9 % | 7 |
| 20 | Falu Däckservice ABBokslut 2024 | 25,5 mkr | +9,8 % | 8 |
| 21 | KBA Däck ABBokslut 2025 | 24,9 mkr | −0,7 % | 9 |
| 22 | Lindesbergs Gummiverkstad ABBokslut 2024 | 23,6 mkr | −1,3 % | 5 |
| 23 | KGP Group ABBokslut 2024 | 22,4 mkr | +42,1 % | 5 |
| 24 | Tälje Däckservice AktiebolagBokslut 2024 | 21,8 mkr | - | 11 |
| 25 | Grafiten Däckcenter AktiebolagBokslut 2025 | 21,0 mkr | +3,0 % | 8 |
| 26 | G. Niklassons Gummi- o Mekaniska Verkstads AktiebolagBokslut 2024 | 20,6 mkr | +16,2 % | 10 |
| 27 | Däckcenter i Ulricehamn AktiebolagBokslut 2025 | 20,1 mkr | +19,5 % | 7 |
| 28 | Kloma ABBokslut 2025 | 19,8 mkr | +11,0 % | 5 |
| 29 | Mölndals Däckservice ABBokslut 2024 | 19,5 mkr | −1,5 % | 9 |
| 30 | Aktiebolaget Åseda GummiverkstadBokslut 2024 | 19,4 mkr | −27,1 % | 8 |
| 31 | Kungsbacka Gummi ABBokslut 2025 | 19,0 mkr | +4,7 % | 6 |
| 32 | Gummigubben i Göteborg AktiebolagBokslut 2025 | 18,9 mkr | +2,3 % | 8 |
| 33 | Arboga Däck & Gummiservice AktiebolagBokslut 2025 | 18,9 mkr | - | 8 |
| 34 | Avesta DS ABBokslut 2024 | 18,1 mkr | +11,0 % | 9 |
| 35 | Landskrona Däck AktiebolagBokslut 2025 | 17,9 mkr | −4,9 % | 11 |
| 36 | Gummicentralen i Norrtälje ABBokslut 2025 | 17,7 mkr | +1,7 % | 7 |
| 37 | Örby Gummi ABBokslut 2025 | 16,8 mkr | +7,5 % | 11 |
| 38 | Ringtjänst i Vårgårda ABBokslut 2025 | 16,7 mkr | +4,8 % | 5 |
| 39 | Mas Technologi i Ludvika ABBokslut 2025 | 16,6 mkr | +11,8 % | 8 |
| 40 | Amhults Däck i Orrekulla ABBokslut 2025 | 16,5 mkr | +251,8 % | 5 |
| 41 | Anders & Peters Däckservice ABBokslut 2024 | 16,4 mkr | +23,7 % | 6 |
| 42 | 4 AUTO I MOTALA ABBokslut 2025 | 15,9 mkr | +4,8 % | 8 |
| 43 | Nödinge Däckservice AktiebolagBokslut 2024 | 15,8 mkr | −10,4 % | 4 |
| 44 | Gummicentralen i Lidköping AktiebolagBokslut 2024 | 15,7 mkr | +11,1 % | 6 |
| 45 | Abradix ABBokslut 2025 | 15,5 mkr | +10,9 % | 9 |
| 46 | Gox Group ABBokslut 2024 | 15,3 mkr | - | 13 |
| 47 | Frösshammar ABBokslut 2024 | 15,3 mkr | +2,9 % | 4 |
| 48 | Älvsby Däck & Olja AktiebolagBokslut 2024 | 15,2 mkr | +15,3 % | 4 |
| 49 | Sallbrings Däckservice ABBokslut 2025 | 15,0 mkr | - | 3 |
| 50 | Åke Perssons Vulk AktiebolagBokslut 2025 | 14,8 mkr | +18,7 % | 6 |
| 51 | Linköpings Gummicentral ABBokslut 2024 | 14,7 mkr | −5,1 % | 7 |
| 52 | Håkantorps Däck i Tomelilla ABBokslut 2025 | 14,5 mkr | - | 4 |
| 53 | Aktiebolaget Västertorps Däck & BilserviceBokslut 2025 | 14,4 mkr | +0,2 % | 7 |
| 54 | Kungälvs Bil och Motorservice ABBokslut 2025 | 14,3 mkr | −12,3 % | 2 |
| 55 | Kenneths Däck i Malmö AktiebolagBokslut 2025 | 13,8 mkr | −9,7 % | 10 |
| 56 | Vänersborgs Däckservice ABBokslut 2024 | 13,4 mkr | +1,5 % | 5 |
| 57 | Uppsala Gummiverkstad AktiebolagBokslut 2024 | 13,1 mkr | +1,9 % | 4 |
| 58 | Jimmys Däck i Hofors ABBokslut 2024 | 12,9 mkr | +5,0 % | 7 |
| 59 | Däckmarket Sverige ABBokslut 2025 | 12,9 mkr | +8,5 % | 2 |
| 60 | Gummicentralen i Hjo AktiebolagBokslut 2025 | 12,9 mkr | +9,6 % | 6 |
| 61 | Däckjouren i Nordmarken ABBokslut 2025 | 12,5 mkr | +9,1 % | 5 |
| 62 | Pit Stop Däck & Lastbilsverkstad Göteborg ABBokslut 2025 | 12,3 mkr | +56,4 % | 4 |
| 63 | Vasa Gummi i Mora AktiebolagBokslut 2025 | 12,3 mkr | +5,2 % | 4 |
| 64 | Däckcentrum i Bollnäs AktiebolagBokslut 2024 | 11,9 mkr | +3,6 % | 6 |
| 65 | Däck i Väst ABBokslut 2025 | 11,8 mkr | +21,2 % | 6 |
| 66 | GT Däckservice ABBokslut 2025 | 11,6 mkr | −0,8 % | 5 |
| 67 | Trosa Däckmarknad ABBokslut 2024 | 11,6 mkr | +18,3 % | 5 |
| 68 | Vulko Eslöv ABBokslut 2024 | 11,5 mkr | −7,0 % | 6 |
| 69 | GA Däckspecialisten i Karlskrona ABBokslut 2025 | 11,4 mkr | −0,6 % | 4 |
| 70 | Hedins Däck & Gummiverkstad AktiebolagBokslut 2024 | 11,3 mkr | −4,4 % | 4 |
| 71 | Autocenter Gävle ABBokslut 2024 | 11,2 mkr | +57,4 % | 4 |
| 72 | Däck-Bert AktiebolagBokslut 2024 | 11,2 mkr | −2,7 % | 4 |
| 73 | Däck-In ABBokslut 2024 | 11,1 mkr | +16,3 % | 5 |
| 74 | VSM Last AktiebolagBokslut 2025 | 11,0 mkr | −10,8 % | 4 |
| 75 | Törnbloms Vulkverkstads AktiebolagBokslut 2025 | 10,7 mkr | +1,7 % | 4 |
| 76 | Däck i Vega ABBokslut 2025 | 10,7 mkr | −0,3 % | 5 |
| 77 | Sölvesborgs Gummi AktiebolagBokslut 2025 | 10,6 mkr | −0,8 % | 4 |
| 78 | Gummicentralen Hedin AktiebolagBokslut 2025 | 10,6 mkr | +8,8 % | 4 |
| 79 | KEMAL ÖZSOY LOGISTIK ABBokslut 2025 | 10,5 mkr | +22,6 % | 3 |
| 80 | D Anderssons Däck ABBokslut 2025 | 10,4 mkr | - | 3 |
| 81 | Danielssons Bil & Däck ABBokslut 2025 | 10,4 mkr | - | 1 |
| 82 | Däckhuset i Kalmar ABBokslut 2025 | 10,3 mkr | +5,0 % | 5 |
| 83 | Nacka Däckservice ABBokslut 2025 | 10,3 mkr | +0,9 % | 4 |
| 84 | Bredbyns Däckservice AktiebolagBokslut 2025 | 9,9 mkr | - | 2 |
| 85 | Magnussons Däckservice i Mariannelund ABBokslut 2025 | 9,5 mkr | +0,9 % | 3 |
| 86 | Bergströms Däckservice ABBokslut 2025 | 9,4 mkr | +22,3 % | 4 |
| 87 | G.M.W gruppen ABBokslut 2024 | 9,3 mkr | - | 2 |
| 88 | Magnussons Däckservice i Vimmerby AktiebolagBokslut 2025 | 9,3 mkr | +0,1 % | 3 |
| 89 | Däckindustri i Sverige ABBokslut 2025 | 9,0 mkr | +22,8 % | 4 |
| 90 | Däck City i Örebro ABBokslut 2025 | 9,0 mkr | −2,6 % | 4 |
| 91 | Idealimport Valla AktiebolagBokslut 2025 | 9,0 mkr | +11,1 % | 0 |
| 92 | Sala Gummi AktiebolagBokslut 2025 | 8,9 mkr | +1,3 % | 4 |
| 93 | Däcket i Västberga ABBokslut 2025 | 8,7 mkr | −7,6 % | 4 |
| 94 | Åby Gummi Sisjön AktiebolagBokslut 2025 | 8,5 mkr | +0,4 % | 4 |
| 95 | Bil Däck i Sollentuna ABBokslut 2025 | 8,5 mkr | - | 3 |
| 96 | Lerums Gummiverkstad AktiebolagBokslut 2024 | 8,4 mkr | +11,5 % | 3 |
| 97 | Annas Däck ABBokslut 2025 | 8,4 mkr | +3,8 % | 5 |
| 98 | Borlänge Nya Gummiverkstad ABBokslut 2025 | 8,1 mkr | +9,5 % | 2 |
| 99 | Frölunda Däckshop AktiebolagBokslut 2025 | 8,1 mkr | +7,6 % | 5 |
| 100 | Ljungsbro Däck ABBokslut 2025 | 8,1 mkr | +4,0 % | 3 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.