Aktivt företag

Cykelåtervinning i Stockholm AB

AB Org.nr 5590199005
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-03

Bolaget skall insamla och återvinna cyklar och cykeltillbehör. Bolaget skall bedriva försäljning av cyklar, cykeltillbehör och andra fortskaffningsmedel och på uppdrag serva enskilda cyklar.

Registrerat
6 juli 2015
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 47632 Detaljhandel med cyklar
Bransch (SNI)
SNI 95290 Reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk
Bransch (SNI)
SNI 81100 Fastighetsrelaterad stödverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Maria Prästgårdsgata 14
C/o
c/o Tonnys cyklar
Postnummer & ort
11852 STOCKHOLM
Registrerat namn
Cykelåtervinning i Stockholm ABReg 2015-07-06

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
9,4 mkr
▲ 18,7 %
Årets resultat
497 tkr
▲ 40,5 %
Tillgångar
3,7 mkr
▲ 32,8 %
Eget kapital
1,3 mkr
▲ 59,2 %
Soliditet
45,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
2,2 mkr
▲ 85,7 %
Totala skulder
1,9 mkr
▲ 27,0 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 9 406 440 7 925 649 7 728 345 7 501 000 7 851 000
Övriga externa kostnader 2 367 969 2 363 947 2 446 906 - -
Personalkostnader 4 818 030 4 232 867 4 067 031 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 640 610 270 398 275 014 - -
Resultat e. fin. poster 649 834 262 917 270 625 605 000 800 000
Resultat före skatt 649 834 472 217 270 625 - -
Årets resultat 497 011 353 708 203 995 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 439 000 589 001 518 640 - -
Omsättningstillgångar 3 219 429 2 164 941 2 132 663 - -
Kassa & bank 2 235 814 1 203 995 1 507 510 - -
Summa tillgångar 3 658 429 2 753 942 2 651 303 - -
Eget kapital 1 336 360 839 349 680 891 - -
Långfristiga skulder 356 237 555 667 449 326 - -
Kortfristiga skulder 1 565 636 958 105 910 965 - -
Soliditet (%) 45,2 % 42,0 % 44,0 % 55,0 % 50,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 7,5 mkr (2022) till 9,4 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 497 tkr, en nettomarginal på 5,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 45,2 % vid årets slut, ned från 55,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med cyklar (SNI 47632). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+18,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
37,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,06
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
8 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Cykelåtervinning i Stockholm AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-09

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2026-03-23 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2025-05-26 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →